10 Փետրվար 2015 - 07:15 AMT
Օրերս Վաշինգտոնում երդմնակալության արարողության ժամանակ Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Ռիչարդ Միլզը հրապարակել է իր գործունեության գերակա ուղղությունները. ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորում, աջակցություն ազատ և բարգավաճ Հայաստանի կառուցմանը, որը խաղաղ կապրի հարևանների հետ: Միաժամանակ Երևանը մեղադրում է Բաքվին վստահության ամրապնդմանն ու հրադադարի պահպանմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նախաձեռնություններից հրաժարվելու մեջ, գրում է «Նեզավիսիմայա գազետան»:
«Երևանում իմ առաջնային գործը կլինի ջանքերի համակարգումը ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի հետ, հասկանալու համար, թե ինչով կարող ենք դեսպանությունն և անձամբ ես նպաստել բռնության բռնկումների նվազեցմանը և խաղաղ կարգավորման ուղիներ գտնելուն»,-հայտարարել է Միլզը: Նա նշել է. ԱՄՆ քաղաքականությունը Երևանի հարցում պարզ է՝ ազատ և բարգավաճ Հայաստան, որը խաղաղ ապրում է հարևանների հետ:
«Դրան հասնելու համար իմ նախապատվությունը կլինի աջակցությունը ՀՀ կառավարությանն ու ժողովրդին ժողովրդավարության ու օրենքի գերակայության ապահովմանը Հայաստանում, տնտեսության ազատականացմանը և մի շարք գործընկերների, այդ թվում ԱՄՆ հետ, առևտրի ընդլայնմանը»,-ասել է Միլզը:
Միլզի խոսքերը տարբեր մեկնաբանություններ ստացան Հայաստանի փորձագետների շրջանում: Ոմանք դրանք համարում են նորանշանակ դիվանագետի «հերթապահ» խոսքեր, իսկ նրա հայտարարված նպատակներն «ավելի հեշտ է հայտարարել, քան կյանքի կոչել»: Սակայն ոմանք Միլզի հայտարարություններում նկատում են ներհայաստանյան քաղաքական կոնյուկտուրայի փոփոխությանն, Լեռնային Ղարաբաղում ստատուս քվոյի խախտմանն, Հայաստանում և համապատասխանաբար Հարավային Կովկասում ԱՄՆ դիրքերի հզորացմանն ուղղված միտումներ: Ժամանակը նպաստավոր է, հիմնավորում են նրանք իրենց կարծիքը, քանի որ Գյումրիում ռուս զինվորի կողմից հայկական ընտանիքի սպանությունից հետո հարաբերությունները Երևանի և Մոսկվայի միջև լավագույն վիճակում չեն, գրում է պարբերականը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրիեն (Ֆրանսիա) հանդիպել են ԵԱՀԿ գործող նախագահ Իվիցա Դաչիչի և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերի հետ: Ինչպես գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, միջնորդները տեղեկացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրադարձությունների վերջին զարգացումների մասին: «Մենք բոլորս համամիտ ենք, որ անհրաժեշտ է թուլացնել լարվածությունը»,-գրել է նա:
Իվիցա Դաչիչի հետ հանդիպեց Մյունխենի անվտանգության համաժողովի աշխատանքներին մասնակցող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Զրուցակիցները քննարկել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր և այդ համատեքստում նախագահության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։ ԵԱՀԿ գործող նախագահը խորը մտահոգություն է հայտնել հակամարտության գոտում լարվածության աճի առնչությամբ և կարևորել 1994թ. մայիսին ձեռք բերված համաձայնագրով հրադադարի ռեժիմի լիարժեք ապահովումը։
հայտարարության մեջ միջնորդները «տագնապով են նշել միջադեպերի քանակի աճը շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին, այդ թվում բնակելի թաղամասերում: «Մենք նաև քննարկել ենք նախարարի հետ նման միջադեպերի նվազեցմանն ուղղված միջոցները»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

10 Февраль 2015 - 06:16 AMT
Приведенный на днях к присяге в Вашингтоне новый посол США в Армении Ричард Миллз объявил приоритетные задачи деятельности: мирное урегулирование карабахского конфликта, помощь в строительстве свободной и процветающей Армении, живущей в мире с соседями. В это же время Ереван обвинил Баку в отказе от инициатив сопредседателей Минской группы (МГ) ОБСЕ, направленных на укрепление доверия и соблюдение режима перемирия, пишет «Независимая газета».
«В Ереване моим приоритетом будет координация усилий с американским сопредседателем Минской группы Джеймсом Уорликом с тем, чтобы понять, каким образом посольство и я лично можем помочь усилиям, направленным на снижение всплеска насилия и на нахождение пути мирного урегулирования», – заявил Миллз. Он подчеркнул: цель политики США по отношению к Еревану проста – свободная и процветающая Армения, живущая в мире с соседями.
«Для достижения этого моими приоритетами будет оказание содействия правительству Армении и народу для укрепления демократии и верховенства закона в Армении, либерализации экономики и расширения торговли с рядом партнеров, в том числе с США», – сказал Миллз.
Слова Миллза вызвали в экспертном сообществе Армении разные оценки. Некоторые считают их дежурными словами дипломата, получившего новое назначение, а объявленные им цели – из того ряда, «когда легче сказать, чем сделать». Однако есть и те, кто в заявлениях Миллза усмотрел намерения, направленные на изменение внутриармянской политической конъюнктуры, нарушение статус-кво в Нагорном Карабахе, усиление позиций США в Армении и соответственно на всем Южном Кавказе. Время для этого подходящее, обосновывают они, ибо после расстрела в Гюмри армянской семьи российским солдатом отношения между Ереваном и Москвой переживают не лучшие времена, пишет издание.
Ранее сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США), Пьер Андрю (Франция) провели встречу с действующим председателем ОБСЕ Ивицой Дачичем и генеральным секретарем ОБСЕ Ламберто Заньером и проинформировали их о развитии событий в зоне карабахского конфликта.
Как сообщил в своем микроблоге в Twitter американский сопредседатель Джеймс Уорлик, «мы все согласны с тем, что необходимо ослабить напряженность».
С Ивицой Дачичем встретился и принимающий участие в Мюнхенской конференции по безопасности министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.