17 Փետրվար 2015 - 11:14 AMT
Ֆրանսիայի Հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ Արա Թորանյանը, ելույթ ունենալով «Հայոց ցեղասպանությունը 100 տարի անց. Պատմության դասերը» կլոր սեղանի մասնակիցների առջև, կոչ է արել զգուշավոր լինել Եվրախորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևի նախագծի գրանցման հարցում:
Հունվարի 29-ին Եվրախորհրդարանում գրանցվել է բանաձևի նախագիծ, որով պատգամավորները կոչ են անում Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նախաձեռնության հեղինակներն են եվրոպական ծայրահեղ աջակողմյան կուսակցությունները: Բանաձևի տակ ստորագրվողների թվում են նաև ֆրանսիական «Ազգային ճակատի» անդամներ Մարին լե Պենը, Լուի Ալիոն, Ժան Լյուկ Շաֆհաուզերը և այլոք:
Այդ ոճրագործության 100-րդ տարելիցից մի քանի ամիս առաջ նման նախաձեռնությունը, կարծես, պետք է դրական արձագանքի արժանանար Եվրոպայի հայ համայնքի շրջանում, եթե չլիներ «բայցը», գրում է RFI-ը:
«Հայոց ցեղասպանության զոհերը չեն պատկանում ոչ մեզ, ոչ էլ որևէ քաղաքական ուժի: Մենք չենք կարող որևէ մեկին զրկել այդ ուղղությամբ գործելու իրավունքից: Ինչ վերաբերում է մեր կազմակերպությանը, մենք փորձել ենք անել այնպես, որ ոչ մի քաղաքական ուժ չկարողանա յուրացնել զոհերի անունից խոսելու իրավունքը: Մենք միշտ ջանացել ենք նպաստել փոխզիջմանը Ֆրանսիայի բոլոր քաղաքական ուժերի միջև այս հարցում, որպեսզի այն շահարկումների առարկա չդառնա»,-ասել է Թորանյանը:
«Ինչ վերաբերում է ծայրահեղ աջակողմյանների, իրերը պետք է իրենց անուններով կոչել, այս նախաձեռնությանը, ապա պետք է հիշեցնել, որ Հայոց ցեղասպանությունը բռնատիրական գաղափարախոսության արդյունք է, որի հիմքում մարդկանց խտրականությունն է: Ինձ թվում է, որ առնվազն զգուշավոր պետք է լինել նման նախաձեռնությունների դեպքում, հատկապես, երբ դրանք բխում են շարժումներից, որոնք կասկածելի դիրքորոշում ունեն խտրականության հարցում»,-ասել է նա:
Ինչպես գրում է պարբերականը, հայ համայնքի զգուշավորությունը միանգամայն հասկանալի է: Բավական է հիշել, որ դեռևս 2012-ին, ի դեպ հենց հունվարի 29-ին, Մարին լե Պենն իր նախընտրական արշավի ժամանակ ելույթներից մեկում հայտարարեց. «Ինձ վրդովեցնում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը»:
Այն ժամանակ նա մեղադրեց գործող նախագահ Նիկոլա Սարկոզիին հայկական հարցը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու մեջ: «Հանուն ժողովրդական միության» պատգամավոր Վալերի Բուայեն ներկայացրեց ԱԺ մի օրինագիծ, որով առաջարկվում էր քրեականացնել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը: Խորհրդարանն ընդունեց օրենքը, սակայն ավելի ուշ այն մերժվեց ՍԴ կողմից:
«Ազգային ճակատի» առաջնորդը, նախագահության թեկնածու լինելու ժամանակ, հստակ նախանշեց իր դիրքորոշումը հետևյալ խոսքերով. «Հարկավոր է սկզբից զբաղվել այն հարցերով, որոնք մեզ են վերաբերվում, Ֆրանսիայի խորհրդարանը չպետք է խառնվի հայ-թուրքական պատմությանը»: Նա նշեց, որ Թուրքիան, որը 2005-ից ի վեր ԵՄ անդամակցության պաշտոնական թեկնածուն է, տեղ չունի Եվրոպայում: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամցության պայմաններից մեկն է:
Եվրախորհրդարանը նախկինում արդեն ընդունել է համապատասխան բանաձև՝ 1987 թ., որով պատգամավորները կոչ են արել Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ բանաձևի տեքստում ասվում է, որ ժամանակակից Թուրքիան չպետք է պատասխանատու լինի այդ պատմական իրադարձությունների համար և վերջինիս կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը չի հանգեցնի որևէ քաղաքական, իրավաբանական կամ նյութական պահանջների ներկայացմանը:
Փետրվարի 12-ին Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովն ընդունեց «Մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարությունն աշխարհում» ամենամյա զեկույցը: Զեկույցը պարունակում է Հայաստանին վերաբերող մի քանի պարբերություն: Հատկապես կարևոր է, որ ի թիվս այլ հարցերի, այն հստակ մոտեցում է ցուցաբերում ցեղասպանությունների և դրանց ժխտման նկատմամբ: «Մասնավորապես, հանձնաժողովի քվեարկած նոր հավելվածներից մի քանիսը վերաբերում են ցեղասպանություններին, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին, դիմում են անդամ երկրներին ընդունել ցեղասպանությունը՝ կոչ անելով նրանց և ԵՄ ինստիտուտներին սատարել դրա ճանաչմանը»,- բացատրում է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության տնօրեն Էդուարդո Լորենցո Օչոան
Հանձնաժողովը հայտարարել է, որ ցեղասպանությունների ժխտումը և մարդկության դեմ ուղղված այլ հանցագործությունների ժխտումը պետք է դատապարտվեն և որակել է դրանք որպես մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ուղղակի խախտում: Հանձնաժողովը նաև ընդունել է հայերի, եզդիների և տարբեր ազգային փոքրամասնությունների հանդեպ Իսլամական պետության կողմից իրականացվող հետապնդումներն ընդգծող հավելված՝ կոչ անելով ԵՄ-ին և անդամ պետություններին երաշխավորել նրանց ազատությունը:

Сопредседатель Координационного совета армянских организаций Франции Ара Торанян, выступая на круглом столе «Геноцид армян сто лет спустя: какие уроки для истории», призвал с осторожностью относиться к регистрации в Европарламенте проекта резолюции о признании Геноцида армян.
29 января Европарламент зарегистрировал проект резолюции, в котором депутаты призывают Турцию признать Геноцид армян 1915 года. За этой инициативой стоят европейские крайне правые партии. Среди депутатов, подписавшихся под резолюцией, — члены французского «Нацфронта» Марин Ле Пен, Луи Алио, Жан-Люк Шаффхаузер и другие.
За несколько месяцев до столетней годовщины этой трагедии подобная инициатива, пожалуй, должна была вызвать положительный отклик у армянской общины Европы, если бы не одно «но», пишет RFI.
«Жертвы армянского геноцида не принадлежат ни нам, ни какой-либо политической силе. Мы не можем лишать кого-либо права действовать в данном направлении. Что касается нашей организации, то мы пытались сделать так, чтобы ни одно политическое движение не присвоило себе право говорить от имени жертв. Мы всегда старались способствовать компромиссу между всеми политическими силами Франции в данном вопросе, чтобы он не стал предметом манипуляций», – отметил Ара Торанян.
«Что касается этой инициативы крайне правых — нужно вещи называть своими именами — я думаю, что нужно напомнить, что геноцид армян был результатом тоталитарной идеологии, в основе которой лежит дискриминация. Мне кажется, что нужно, как минимум, с осторожностью подходить к таким инициативам, особенно когда они исходят от движений, которые сами имеют сомнительную позицию относительно практики дискриминации», – сказал он.
Как пишет издание, такая настороженность армянской диаспоры вполне объяснима. Стоит лишь вспомнить, что еще в 2012 году, кстати, именно 29 января, Марин Ле Пен в ходе предвыборной кампании в одном из своих выступлений заявила: «Меня возмущает признание и осуждение Геноцида армян».
Тогда глава французских крайне правых обвинила действующего президента Николя Саркози в использовании армянского вопроса в политических целях. Именно депутат от его партии СНД (Союза за народное движение) Валери Буайе представила в Нацсобрании законопроект, предполагающий уголовную ответственность за отрицание геноцида армян. Закон был принят парламентом, однако позднее отвергнут Конституционным советом.
Лидер «Нацфронта», будучи кандидатом в президенты, четко обозначила свою позицию словами: «Нужно сначала заняться теми вопросами, которые нас касаются, а французскому парламенту нечего вмешиваться в армяно-турецкую историю». При этом она подчеркнула, что Турции, которая с 2005 года является официальным кандидатом на вступление в ЕС, не место в Европе. Признание геноцида армян является одним из условий для вступления Турции в Евросоюз.
Европарламент ранее уже принимал соответствующую резолюцию в 1987 году. В ней депутаты призывают турецкие власти признать факт геноцида, при этом в тексте резолюции указано, что современная Турция не должна нести ответственность за эти исторические события, и признание ею геноцида армян не может повлечь за собой предъявление каких-либо политических, юридических или материальных требований.
12 февраля Постоянная комиссия Европарламента по внешним отношениям приняла ежегодный доклад на тему «Права человека и демократия в мире». Доклад содержит несколько абзацев, касающихся Армении. Особенно важно, что в числе других вопросов он выражает четкую позицию в отношении геноцидов и политики их отрицания. «В частности, несколько приложений, по которым проголосовала комиссия, касаются геноцидов, а также 100-летней годовщины Геноцида армян. Они обращаются к странам — участникам и институтам ЕС с призывом признать Геноцид армян», —пояснил директор организации «Европейские друзья Армении» Эдуардо Лоренцо Очоа.
Комиссия заявила, что отрицание геноцидов и другие преступления против человечности должны быть осуждены и квалифицированы как непосредственное нарушение прав и основных свобод человека. Комиссия также приняла приложение, отмечающее преследования группировки «Исламское государство» в отношении армян, езидов и других нацменьшинств, призвав страны-члены ЕС гарантировать их свободу.