20 Փետրվար 2015 - 10:12 AMT
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հարցազրույց է տվել իշխանությունների հետ սերտ առնչվող «Սաբահ» պարբերականին: Խոսելով տարբեր խնդիրներից` Չավուշօղլուն անդրադարձել է նաև Միացյալ Նահանգներ կատարելիք այցի, իսլամական շարժման առաջնորդ, ամերիկաբնակ միլիարդատեր Ֆեթուլահ Գյուլենի և հայ-թուրքական հարաբերություների թեմաներին, գրում է Panorama.am-ը:
Հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ Չավուշօղլուն նշել է. «Կովկասում իրավիճակը կարգավորելու համար անհրաժեշտ է որոշ պայմանների բավարարում: Դրանցից գլխավորը կապված է Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքների օկուպացման հետ: Մինչև այսօր Հայաստանը ոչ մի քայլ չի կատարել: Այդ իսկ պատճառով քանի դեռ չեն իրականացվել հայտնի պայմանները, արձանագրությունների կիրառման մասին խոսք լինել չի կարող»:
Չավուշօղլուն տեղեկացրել է, որ մարտին ԱՄՆ կատարելիք այցի շրջանակում հանդիպում է նախատեսված պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ: Վաշինգտոնում իշխանական շրջանակների հետ շփումներ կունենան նաև ԱՄՆ-ի հետ բարեկամության խորհրդարանական խմբի թուրք պատգամավորները: Նախարարը նաև նշել է, որ Գյուլենի արտահանձման համար անհրաժեշտ են մի շարք փաստաթղթեր, որոնցով այժմ զբաղվում է Թուրքիայի արդարատադության նախարարությունը:
Փետրվարի 16-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանը նամակով դիմեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին՝ տեղեկացնելով Հայաստան-Թուրքիա արձանագրություններն ԱԺ-ից հետ կանչելու վերաբերյալ իր որոշման մասին: Նախագահի նամակում, մասնավորապես, ասված է.
«Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների՝ առանց նախապայմանների կարգավորման գործընթացը սկսելիս մենք լիովին պատկերացրել ենք հետագա զարգացումների բոլոր հնարավոր տարբերակները: Մենք պատրաստ էինք ինչպես արձանագրությունների վավերացման միջոցով հարաբերությունների համապարփակ կարգավորմանը, այնպես էլ դրանց ձախողվելու տարբերակներին, քանզի թաքցնելու ոչինչ չունեինք, և միջազգային հանրության համար պարզ էր դառնալու, թե իրականում որ կողմի մեղքով այդպես էլ չբացվեց Եվրոպայի վերջին փակ սահմանը և բաց թողնվեց հնարավորությունը:
Արդեն մոտ վեց տարի է անցել Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների ստորագրումից: Այս ամբողջ ընթացքում Հայաստանը մշտապես հետևողական դիրքորոշում է ցուցաբերել արձանագրությունները կյանքի կոչելու հարցում: Սակայն պետք է փաստել Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայությունը, արձանագրությունների տառի ու ոգու աղավաղումները և նախապայմանների շարունակաբար արծարծումը:
Դրան զուգահեռ, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին, նոր թափ է ստանում ժխտողականության և պատմության խմբագրման քաղաքականությունը:
Ժամանակի անսպառ չլինելու մասին խոսել եմ բազմիցս, այդ թվում՝ 2014 թվա-կանի սեպտեմբերին, ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովի ամբիոնից: Ցավում եմ, որ Հայաստանի այդ հորդորը լսելի չեղավ Թուրքիայի ղեկավարության համար: Ուստի, ես որոշում եմ կայացրել 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովից հետ կանչելու վերաբերյալ»:

20 Февраль 2015 - 12:48 AMT
Для нормализации отношений между Анкарой и Арменией министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу вновь выдвинул прежние условия.
В интервью газете «Sabah», он отметил, что для установления мира на Южном Кавказе в первую очередь необходимо урегулировать нагорно-карабахский конфликт.
Для нормализации отношений с Анкарой, по словам турецкого министра, «Армения должна выйти из Нагорного Карабаха».
«Армения до сегодняшнего дня не предприняла никаких шагов для урегулирования нагорно-карабахского конфликта», – сказал Чавушоглу, пишет Tert.am.
Ранее пресс-секретарь МИД Турции Танжу Бильгич заявил, что Анкара по-прежнему привержена протоколам о нормализации отношений с Ереваном, подписанных между Турцией и Арменией в октябре 2009 года.
Бильгич заявил, что Ереван принял решение отозвать протоколы об установлении дипотношений и протокол о развитии двусторонних отношений, чтобы «создать повод для обвинения» Турции в преддверии столетия Геноцида армян 1915 года в Османской империи.
Он назвал решение президента Армении об отзыве протоколов «неправильным и неудачным», а позицию Еревана — «непоследовательной и неискренней». «Турция не согласна с позицией армянской стороны и продолжит курс на нормализацию отношений», – добавил пресс-секретарь турецкого МИД.
16 февраля президент Армении Серж Саргсян обратился к спикеру парламента РА Галусту Саакяну с письмом, в котором сообщил о решении отозвать Армяно-турецкие протоколы из парламента.
Как сообщает пресс-служба главы государства, в письме Сержа Саргсяна, в частности, говорится:
«Начиная процесс нормализации армяно-турецких отношений без предусловий, мы полностью представляли все возможные последующие варианты. Мы были готовы к полноценному урегулированию отношений путем ратификации протоколов, как к возможному их провалу, так как нам нечего скрывать, а для мирового сообщества стало бы ясно, по чьей вине так и не открылась последняя закрытая в Европе граница и были упущены возможности.
Уже примерно 6 лет прошло с момента подписания Протоколов. Все это время Армения занимала последовательную позицию в вопросе претворения документов в жизнь.
Однако, необходимо зафиксировать отсутствие политической воли у турецких властей, искажение сути и духа протоколов и постоянное выдвижение условий. Параллельно накануне 100-летия Геноцида армян активизируется политика отрицания и редактирования истории.
Я неоднократно говорил о том, что время не безгранично, в том числе и с кафедры Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2014 года. Сожалею, что этот призыв Армении не был услышан турецким руководством.
Таким образом, я принял решение отозвать из парламента Армении подписанные 10 октября 2009 года в Цюрихе протоколы «Об установлении дипломатических отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой» и «О развитии отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой».