Ամերիկացի կոնգրեսական Ջուդի Չուն ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում իր ելույթի ժամանակ անդրադարձել է հայերի ջարդերին Սումգայիթում, Բաքվում և Կիրովաբադում՝ դատապարտելով Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիան, հայտնում է Asbarez-ը:
«27 տարի առաջ, երբ Խորհրդային միության սահմանները տարալուծվում էին, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը միավորվեց` հանդես գալով սեփական ապագայի և Ադրբեջանից ավելի մեծ անկախություն ձեռք բերելու կոչերով: Ինքնորոշման և անկախության ուղղությամբ իրականացվող այս խաղաղ շարժմանն հաջորդեցին կանխամտածված և կառավարության կողմից հովանավորված հարձակումները,-նշել է Չուն:
Հաջորդ երկու տարիներին Արցախի հայ ժողովուրդը դաժան և ռասիստական ջարդերի թիրախ դարձավ, որը նրանց կրկին հիշեցրեց Հայոց ցեղասպանության տխուր օրերը: Հարյուրավոր մարդիկ սպանվեցին, հազարավորները տեղահան արվեցին, արդյունքում հայերը մինչ օրս զգում են Սումգայիթի, Բաքվի ու Կիրովաբադի դաժան դեպքերի սարսափը»,- նշել է կոնգրեսականը:
Անդրադառնալով 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին ԼՂՀ-ում տեղի ունեցած հանրաքվեին և 1994թ-ին կնքված զինադադարին, նշել է, որ առ այսօր ԼՂ ժողովուրդը ստիպված է ապրել Ադրբեջանի կողմից զինադադարի մշտական խախտման պայմաններում:
«Մենք ցանկանում ենք ԼՂ հակամարտության հարցում խաղաղ կարգավորում և հույս ունեք, որ այս ժողովուրդը ազատ կլինի իր սեփական ապագան որոշելու հարցում»,-եզրափակել է ԱՄՆ կոնգրեսականը:, հայտնում է Panorama.am-ը:

27 Февраль 2015 - 09:21 AMT
Американский конгрессмен Джуди Чу в ходе своего выступления в Палате представителей Конгресса США коснулась погромов армян в Сумгаите, Баку и Кировабаде, осудив при этом проявляемую Азербайджаном продолжительную агрессию, сообщает Asbarez.
По ее словам, 27 лет назад народ Нагорного Карабаха сплотился, выступая с призывами «касательно своего будущего и обретения большей независимости от Азербайджана». «За данным мирным движением в направлении самоопределения и независимости последовали предумышленные и спонсируемые правительством Азербайджана нападения. В последующие 2 года армянский народ Арцаха стал мишенью для жестоких и расистских погромов, которые вновь напомнили им печальные дни Геноцида армян. Сотни людей были убиты, тысячи депортированы», – отметила Джуди Чу.
Конгрессмен, коснувшись состоявшегося 10 декабря 1991 года в НКР референдума и заключенного в 1994 году соглашения о перемирии, отметила, что сегодня народ Нагорного Карабаха вынужден жить в условиях постоянного нарушения Азербайджаном режима перемирия.
«Мы желаем мирного урегулирования карабахского конфликта и надеемся, что народ будет свободен в вопросе выбора собственной судьбы», – резюмировала Джуди Чу, передает Panorama.am.