2 Մարտ 2015 - 07:28 AMT
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆը հանդես է եկել հայտարարությամբ Սումգայիթում հայերի ջարդերի 27-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
Շիֆը մասնավորապես ասել է, որ ադրբեջանական իշխանություններն ավանդաբար առանձնակի ջանքեր չգործադրեցին մեղավորներին պատժելու համար, փոխարենը նրանք մինչ օրս փորձում են սքողել Սումգայիթում գործած վայրագությունները, ինչպես նաև ժխտում են բարձրաստիճան պաշտոնյաների դերը բռնություններ հրահրելու գործում: «Սումգայիթի կոտորածն ավելի մեծ հալածանքների հանգեցրեց հայ փոքրամասնության դեմ Ադրբեջանում, որի արդյունքում փաստորեն անհետացավ Ադրբեջանում բնակվող երբեմնի ծաղկուն 450-հազարանոց հայ համայնքը: Դրա գագաթնակետը հանդիսացավ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծած պատերազմը, որի արդյունքում հազարավոր մարդիկ զոհվեցին երկու կողմից և մոտ 1 մլն փախստականներ հայտնվեցին Հայաստանում և Ադրբեջանում»,-ասել է նա:
Կոնգրեսականը նաև նշել է, որ ժամանակը չի ամոքել Սումգայիթում, Կիրովաբադում և Բաքվում հայերի ջարդերի վերքերը: «Հակառակը, հայատյացությունը սերմանվում է ադրբեջանական հանրության շրջանում, ինչի վառ դրսևորումն է Ռամիլ Սաֆարովի օրինակը»,-ասել է Շիֆը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր վտանգավոր և սադրիչ գործողությունները Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հետ սահմանին, գրում է «Asbarez»-ը:
Խորհրդային Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով կազմակերպված քաղաքի հայ ազգաբնակչության կոտորած ու զանգվածային տեղահանություն իրագործվեց 1988 թվականի փետրվարի 27-29-ը ընկած ժամանակահատվածում։ Հայ ազգի դեմ իրականացրած այս հանցագործության նպատակն էր կանխել Արցախյան շարժումը, հայերին ահաբեկելով նոր արյունահեղ գործողությունների հեռանկարով՝ կանխել Արցախյան ազատագրական պայքարի տարածումը։ Եղեռնագործության նախօրեին Խորհրդային Ադրբեջանի կուսակցական գործիչ Է.Ասադովը սպառնացել է հայերի նկատմամբ հաշվեհարդար տեսնելու նպատակով բազմահազար ադրբեջանցիների արշավ կազմակերպել դեպի ԼՂԻՄ։ Փետրվարի 26-ին՝ դեպքերից մեկ օր առաջ, Միխաիլ Գորբաչովը հայ մտավորականների հետ հանդիպման ժամանակ «մտավախություն» էր հայտնել Բաքվում ապրող ավելի քան 200.000 հայերի անվտանգության ապահովման շուրջ՝ այն ուղղակիորեն կապելով ԼՂԻՄ-ը Հայաստանի ԽՍՀ-ին վերամիավորվելու արցախահայության պահանջի հետ։
Երեք օր շարունակվող սպանդի արդյունքները զարհուրելի էին, ջարդարարների գործողությունները անօրինակ դաժան. ԽՍՀՄ պաշտոնական տվյալներով մի քանի տասնյակ, իսկ ոչ պաշտոնական հազարից ավել սպանվածներ, որոնց մեծ մասը խոշտանգումներից ու կտտանքներից հետո ողջակիզված, հազարավոր վիրավորներ, հարյուավոր բռնաբարվածներ, այդ թվում՝ մեծ թվով անչափահասներ, 18.000 փախստականներ, մի քանի հարյուր ավերված ու թալանված բնակարաններ, տասնյակ կողոպտված կրպակներ, խանութներ, արհեստանոցներ և հասարակական նշանակության օբյեկտներ, մի քանի տասնյակ հրկիզված ու ջարդված ավտոմեքենաներ և այլն։
Սումգայիթյան ջարդերը չեն արժանացել համարժեք քաղաքական և իրավաբանական գնահատականի և այդպես էլ չեն բացահայտվել հանցագործությունների արմատները:

2 Март 2015 - 06:39 AMT
Адам Шифф: Власти Азербайджана до сегодняшнего дня пытаются скрыть зверства в отношении армян в Сумгаите
Член Палаты представителей США Адам Шифф выступил с заявлением в связи с 27-ой годовщиной погромов армян в азербайджанском городе Сумгаит.
В своем заявлении Шифф, что азербайджанские власти традиционно не приложили особых усилий, чтобы наказать виновных, вместо этого они до сегодняшнего дня пытаются скрыть зверства в Сумгаите, а также отрицают роль высокопоставленных правительственных чиновников в подстрекательстве к насилию. Резня в Сумгаите привела к более широким репрессиям против армянского этнического меньшинства в Азербайджане, приведя к фактическому исчезновению некогда процветавшего 450-тысячного армянского населения, проживавшего в Азербайджане. Кульминацией этого стала война, развязанная против народа Нагорного Карабаха. Эта война привела к гибели тысяч людей с обеих сторон и к появлению более одного миллиона беженцев в Армении и Азербайджане».
Конгрессмен также отметил, что время не исцелило раны от погромов в Сумгаите, Кировабаде и Баку. «Наоборот, ненависть к армянам вскармливается в азербайджанском обществе: эта ситуация наиболее ярко иллюстрируется на примере Рамиля Сафарова»,– сказал Адам Шифф, добавив, что Азербайджан продолжает свои опасные и провокационные действия вдоль границы с Арменией и Нагорным Карабахом, пишет «Asbarez».
Погромы армянского населения, произошедшие в азербайджанском городе Сумгаит с 26 по 29 февраля 1988 г. стали первым взрывом этнического насилия в новейшей советской истории. Сумгаитские погромы продолжались три дня и сопровождались массовыми насилиями, грабежами и убийствами. Сумгаитские события стали сигналом к началу в Азербайджане очередной, но по своему масштабу беспрецедентной волны антиармянских гонений и насилия, нового геноцида. Жертвами этой волны стали армяне Кировабада, Казаха, Ханлара, Дашкесана, Мингечаура, Баку и других городов и сел Азербайджана. Это привело к потокам беженцев из Азербайджана в Нагорный Карабах и Армению.