Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կրկին նախապայմաններ է առաջ քաշում հայ-թուրքական սահմանի բացման համար: Թուրքիան չի բացի Հայաստանի հետ սահմանը, քանի դեռ այդ երկիրը «չի ազատել Ադրբեջանի գրավյալ տարածքները», հայտարարել է նա, հայտնում է «Թրենդը» «Star» թերթի վրա հղումով:
1993թ. Թուրքիան միակողմանի փակել է օդային եւ ցամաքային սահմանը Հայաստանի հետ: Միջազգային հանրության ճնշման ներքո օդային սահմանը վերաբացվել է 1995-ին, իսկ ցամաքային սահմանի վերաբացման եւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու համար Թուրքիան առաջ էր քաշում մի շարք նախապայմաններ, որոնցից հիմնական են ԼՂ-ի վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններն Ադրբեջանին վերադարձը ու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից հրաժարումը: 1991-ից ի վեր հարաբերությունների կարգավորման բազմաթիվ փորձեր են եղել, որոնք անհաջողությամբ են պսակվել Թուրքիայի որդեգրած դիրքորոշման պատճառով:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան կարգավորմանը՝ Էրդողանն ասել է, որ եթե Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն ցանկանային, հակամարտությունը շատ արագ կկարգավորվեր:
Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարեց, որ ղարաբաղյան կարգավորումը «Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության առաջնայնություններից է»: «Ուստի համաշխարհային հանրությունը, միջազգային կազմակերպությունները, ՄԱԿ-ն ու ԵԱՀԿ-ն մասնավորապես, պետք է բազմապատկեն հակամարտությունների հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերը: Հատուկ ցանկանում եմ շեշտել, որ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության հիմնական գերակայություններից է: Ուստի մենք միշտ ուշադիր հետևում ենք կարգավորման հետ կապված գործընթացներին ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում»,- ասել է Չավուշօղլուն:
Ըստ նրա, Թուրքիան որպես Մինսկի խմբի անդամ, տարբեր հարթակներում և երրորդ երկրների հետ շփումներում մշտապես բարձրացնում է ղարաբաղյան հակամարտության հարցը, որը համարում է նաև իր խնդիրը: «Մենք առաջիկայում ևս կշարունակենք այդ հարցի վերաբերյալ միջազգային հանրության իրազեկումը և նպաստավոր գործունեությունն ի շահ եղբայրական Ադրբեջանի»,-ասել է Չավուշօղլուն:

2 Март 2015 - 08:25 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган вновь выдвигает предусловия для открытия армяно-турецкой границы. Турция не откроет границу с Арменией до тех пор, пока эта страна «не освободит оккупированные территории Азербайджана», заявил он, сообщает Тренд со ссылкой на газету «Star».
Турция закрыла границу с Арменией в 1993 году, в годы национально-освободительной войны в Арцахе, в знак поддержки Азербайджана. В настоящее время граница, согласно договору с РФ, охраняется российскими и армянскими пограничниками. Армяно-турецкая граница является единственной закрытой границей в Европе. Армения неоднократно предлагала открыть границу без предусловий и инициировала процесс нормализации армяно-турецких отношений в 2008 году, однако он был провален из-за позиции турецкой стороны.
Говоря о возможности разрешения карабахского конфликта, Эрдоган отметил, что, если этого захотят Россия и США, то вопрос с урегулированием конфликта решится очень быстро.
Ранее министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что решение карабахского конфликта «является одним из основных приоритетов внешнеполитического курса Турции». «Поэтому мы всегда внимательно следим за процессами, связанными с урегулированием нагорно-карабахского конфликта, активны в усилиях, которые продолжаются в рамках Минской группы ОБСЕ», – сказал Чавушоглу.
По его словам, Турция, как член Минской группы, на многосторонних платформах и в ходе общения с третьими странами всегда поднимает тему карабахского конфликта, который считает своей проблемой.