3 Մարտ 2015 - 06:35 AMT
ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում հակառակորդի կողմից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1995-ին ծնված Արսեն Աբրեստի Կարապետյանը:
Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն, տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, մարտի 2-ին և լույս 3-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 200 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 մմ ականանետերից ու ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետերից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 3000 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ձեռնարկել են համապատասխան միջոցառումներ նշված ժամանակահատվածում հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու ուղղությամբ և շարունակում են շփման գծի ամբողջ երկայնքով վերահսկել օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը:
Փետրվարի 28-ին ՊԲ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետերի ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել էր դիվերսիոն հետախուզական ներթափանցման փորձ: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և վերջիններիս կորուստներ պատճառելով, հետ շպրտել ելման դիրքեր, տեղեկացնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Մարտերի ժամանակ զոհվել էին զինծառայողներ Արտակ Աղեկյանը և Հայկ Բարոյանը: ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վարույթում ՀՀ ՔՕ 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 13-րդ կետերով հարուցվել էրքրգործ` հակառակորդի կողմից ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով երկու անձի սպանության դեպքի առթիվ, կատարվում է նախաքննություն։

По оперативным данным Армии обороны НКР, в ночь на 3 марта на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана азербайджанская сторона нарушила режим прекращения огня около 200 раз. По арцахским позициям было произведено более 3000 выстрелов из оружия различного калибра, в том числе гранатометов типа РПГ-7 и 66 мм минометов.
В результате нарушения перемирия, на боевой позиции одной из воинских частей Армии обороны НКР в восточном направлении смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий Арсен Карапетян, 1995 года рождения.
Передовые подразделения АО НКР предприняли соответствующие меры для подавления активности противника и продолжают уверенно контролировать оперативно-боевую ситуацию по всему периметру линии соприкосновения.
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян 3 марта подписал указ, согласно которому за мужество, проявленное при защите государственной границы НКР, рядовой N-ской воинской части Армии обороны НКР Арсен Карапетян посмертно награжден медалью «За боевые заслуги».
28 февраля, примерно в 14:25 по местному времени азербайджанские подразделение предприняли попытку диверсионно-разведывательного проникновения в направлении боевого опорного пункта одной из дислоцированных в северо-восточном направлении военной части Армии обороны НКР.
Передовые части Армии обороны НКР, вовремя заметив передвижения противника, заставили азербайджанские подразделения, неся потери, отступить на исходные позиции.
В ходе предпринятой азербайджанцами диверсии погибли армянские военнослужащие Артак Агекян, 1979 г.р. и Айк Бароян, 1995 г.р.
Главное военное следственное управление Следственного комитета Армении возбудило уголовное дело по факту по п. 1 и 13 ч.2 ст.104 УК Армении (убийство двух или более лиц по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти). Ведется следствие.