4 Մարտ 2015 - 10:10 AMT
Արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մարտի 3-ին Ժնևում հանդիպել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի նախագահ Յոախիմ Ռյուկկերի հետ: Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է արվել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում հունվարին կայացած Հայաստանի Համընդհանուր պարբերական դիտարկման զեկույցին նվիրված քննարկմանը և դրա վերաբերյալ ստացված գնահատականներին, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Նախարար Նալբանդյանը Յոախիմ Ռյուկկերին տեղեկացրել է, որ Հայաստանը՝ որպես մարդկության դեմ հանցագործությունների միջազգային հանրության պայքարի կարևոր դերակատար, Մարդու իրավունքների խորհրդի 28-րդ նստաշրջանի հաստատմանն է ներկայացնում «Ցեղասպանության կանխարգելման» բանաձևը։ Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է, որ կարևոր է, որպեսզի ՄԱԿ-ի անդամ երկրներն իրենց անվերապահ աջակցությունը հայտնեն մարդկության դեմ նոր ոճիրների կանխարգելման միջազգային հավաքական ջանքերին։
Մարտի 3-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 28-րդ նստաշրջանին։
Նալբանդյանը կարևորել է Մարդու իրավունքների խորհրդում իր ելույթը այն դիտանկյունից, որ այս տարի ողջ աշխարհում ոգեկոչվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը։
Նա նշել է, որ «առկա է միջազգային հանրության աճող համաձայնությունն առ այն, որ ցեղասպանությունների կանխարգելումը մշտապես պահանջում է քաղաքակիրթ աշխարհի մշտական ուշադրությունը և առավելագույն ջանքերը՝ առանց ստորադասելու այդ վեհ գաղափարը աշխարհաքաղաքական հաշվարկներին»:
Անդրադառնալով ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ Հայաստանի ներկայացրած բանաձևին` Հայաստանի արտգործնախարարն ասել է. «Միջազգային հանրության բոլոր անդամները պետք է միասնական լինեն` ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու իրենց ջանքերում, և մենք կոչ ենք անում բոլոր անդամ-պետություններին` սատարելու այս բանաձևը, այնպես, ինչպես արվեց երկու տարի առաջ»։
«Ահաբեկիչների կողմից սիրիական Դեր Զոր քաղաքի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու ավիրումը, որը Հայոց ցեղասպանության բազմաթիվ զոհերի մասունքները ամփոփող սրբատեղի էր, ցավալի, բայց, միևնույն ժամանակ, խորհրդանշական կապ է մարդկության դեմ անցյալում և այսօր գործած հանցագործությունների միջև:
Հիրավի, «մարդկության դեմ հանցագործություններ» հասկացությունը, որպես այդպիսին, միջազգային իրավական համակարգ է ներմուծվել 1915թ. մայիսի 24-ին Դաշնակից տերությունների` Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի հռչակագրում, որով նրանք նախազգուշացնում էին հայ ժողովրդի դեմ իրականացվող ոճրագործությունների կազմակերպիչներին:
Վերջին տարիներին Մարդու իրավունքների խորհուրդը ընդլայնել է իր աշխատանքի թեմատիկ շրջանակները՝ առավել համապարփակ արձագանքելու աշխարհի տարբեր հատվածներում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներին` ուշադրություն դարձնելով ամենախոցելի խմբերի պաշտպանության հարցերին»:
Կրոնական և էթնիկ փոքրամասնությունների պաշտպանությունը պահանջում է միջազգային հանրության արագ արձագանքը և գործողությունները, քանի որ ահաբեկչական խմբերը իրագործում են մարդու իրավունքների լայնածավալ խախտումներ:
Մեկ շաբաթ էլ չի անցել այն օրից, երբ մենք բոլորս տեսանք սահմռկեցուցիչ տեսանյութը, թե ինչպես են այսպես կոչված «Իսլամական պետության» գրոհայինները Մոսուլի թանգարանում ավիրում 2700-ամյա հուշարձանները: Քաղաքակրթության դեմ ուղղված այս ոճիրը աղաղակող հիշեցումն է անցյալում տեղի ունեցած նմանատիպ բարբարոսությունների` Բամիանի Բուդդայի արձանների, Տիմբուկտուի դամբարանների և Նախիջևանում հայկական միջնադարյան հազարավոր խաչքարերի ոչնչացմանը»,- ասել է Նալբանդյանը:
Բարբարոսները պատերազմ են հայտարարել քաղաքակիրթ աշխարհին: Այլոց քաղաքակրթությանը պատկանող արժեքների հանդեպ անհանդուրժողականությունը, մշակութային կամ կրոնական ժառանգության վնասումը, ավիրումը պետք է վճռականորեն դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից:
Հայաստանը անվերապահորեն դատապարտել է ԻԼԻՊ-ի, «Ալ Նուսրայի», այլ ահաբեկչական խմբերի կողմից իրականացված ոճրագործություններն ու վայրագությունները և կոչ է արել միջազգային հանրությանը վճռական քայլեր ձեռնարկել այս նոր արհավիրքի դեմ, թույլ չտալ, որպեսզի ահաբեկիչները օգտվեն օտարերկրյա զինյալների և ֆինանսական հոսքերից, և այլ երկրների տարածքներն օգտագործեն` հարձակումներ իրականացնելու նպատակով։ Այս համատեքստում Հայաստանը միանգամայն սատարում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձևերի լիակատար իրականացմանը»,-ասել է ԱԳ նախարարն իր ելույթում:
Նալբանդյանը խոսել է նաև Հայաստանի երկրորդ Համընդհանուր պարբերական զեկույցի մասին` նշելով, որ «մարդու իրավունքների պաշտպանությունը մշտական և շարունակական գործընթաց է»:
«Հունվարի 22-ին Հայաստանը ներկայացրեց իր երկրորդ Համընդհանուր պարբերական զեկույցը: Հայաստանի առաջին զեկույցի շրջափուլից ի վեր Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարություն և տարբեր Ազգային գործողությունների ծրագրեր են ընդունվել: Մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում գրանցվել են Հայաստանի պարտավորությունների կատարման էական դրական զարգացումներ: Միջազգային զեկույցների համաձայն` Հայաստանում գրանցվել են էական դրական ձեռքբերումներ՝ ժողովրդավարական բարեփոխումների, արդյունավետ կառավարման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, հավաքների, խոսքի, մամուլի, համացանցի ազատության և այլ ոլորտներում»,- ասել է նա։

4 Март 2015 - 09:33 AMT
Армения представила на утверждение Совета по правам человека ООН проект резолюции о предотвращении геноцидов
На состоявшейся 3 марта встрече министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна и председателя Совета по правам человека ООН Йоахима Рюккера затронули вопрос январского обсуждения доклада всеобщего периодического мониторинга Армении в Совете по правам человека.
Глава внешнеполитического ведомства РА сообщил Рюккеру, что Армения, играющая важную роль в борьбе международного сообщества с преступлениями против человечности, представляет проект резолюции о предотвращении геноцидов на утверждение 28-ой сессии Совета по правам человека.
Как передает Armenia Today, Армении Эдвард Налбандян выступил накануне, 3 марта, на 28-ой сессии Совета ООН по правам человека. В своем выступлении он, в частности, отметил:
«Как для министра иностранных дел Армении, для меня особенно важно выступить сегодня в Совете ООН по правам человека, поскольку в этом году во всем мире будут поминать жертв Геноцида армян.
В последние годы Совет по правам человека расширил тематические рамки своих работ, чтобы обеспечить наиболее всеобъемлющую реакцию на грубые нарушения прав человека в различных уголках мира, обращая внимание на вопросы защиты наиболее уязвимых групп. Защита религиозных и этнических меньшинств требует быстрой реакции и действий международного сообщества, поскольку террористические группы допускают широкомасштабные нарушения прав человека.
Не прошло и недели с того дня, когда мы увидели ужасающий видеоматериал о том, как боевики так называемого «Исламского государства» в музее Мосула уничтожают 2700-летние памятники. Это преступление против цивилизации напоминает произошедшие в прошлом варварства: уничтожение Бамианских статуй Будды, мавзолеев в Тимбукту и тысячей средневековых армянских хачкаров (камни-кресты) в Нахиджеване. Варвары объявили войну цивилизованному миру.
Нетерпимость к ценностям иных культур, повреждение и уничтожение религиозного и культурного наследия должны решительно осуждаться международным сообществом.
Армения безоговорочно осудила преступления и жестокости ИГИЛ, Аль Нусра и других террористических групп и призвала международное сообщество предпринять решительные шаги против этого нового бедствия, не позволять, чтобы террористы использовали финансовые потоки, боевиков и территории иных государств в своих целях. В этом контексте Армения однозначно содействует полноценному выполнению соответствующих резолюций Совета ООН по правам человека.
Уничтожение этими террористами армянской церкви Святых мучеников в Дер Дзоре, печальная и в то же время символичная связь с преступлениями против человечества, совершенными сегодня и в прошлом.
Действительно, понятие «преступление против человечества», как таковое, вошло в систему международного права декларацией союзных государств : России, Франции и Великобритании от 24 мая 1915 года, которой эти государства предупреждали организаторов преступлений против армянского народа.
Защита прав человека является постоянным и последовательным процессом. 22 января сего года Армения представила свой второй Всеобщий доклад. После представления первого доклада Армении были приняты национальная стратегия защиты прав человека и различные Национальные программы действий. В сфере защиты прав человека Армения зарегистрировала существенный прогресс в вопросе выполнения своих обязательств. Согласно международным докладам, в Армении зарегистрированы положительные достижения в сфере демократических реформ, эффективного управления, защиты прав человека, свободы собраний, слова, прессы.
Совет по правам человека сыграл существенную роль в деле направления государств в вопросе исходящей из Конвенции о геноцидах обязательств системной защитй прав человека и принятии резолюций по предупреждению геноцидов.
В этом году Армения вновь инициировала резолюцию по предупреждению геноцидов. Существует растущее согласие международного сообщества, что предупреждение геноцидов требует постоянного внимания и максимальных усилий цивилизованного мира, не подчиняя этот вопрос геополитическим расчетам.
Все члены международного сообщества должны быть едины в своих усилиях по предупреждению геноцидов, и мы призываем все государства-члены поддержать эту резолюцию, как это было сделано два года назад.
Я хотел бы привести слова Андрея Сахарова об объединяющей силе прав человека: «Я уверен, что идея защиты прав человека может объединить людей, вне зависимости от их национальности, политических взглядов, религии или их положения в обществе…».
Это действительно является важным посылом и стандартом для строительства мира, свободного от войн, разделительных линий и расизма; мира, где есть прочное осознание, что права человека могут и должны объединять людей, и именно это и является главным смыслом существования Совета по правам человека».