9 Մարտ 2015 - 16:22 AMT
Մարտի 8-ին ֆրանսահայ «Կապույտ խաչ» միության նախաձեռնությամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակում և Կանանց միջազգային օրվա առթիվ Փարիզի Երևանյան պուրակը համալրվել է հարյուր վարդենիներով` ի հիշատակ Ցեղասպանության տարիներին զոհված հայ կանանց:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, Կոմիտասի արձանի հարևանությամբ հուշակոթող է բացվել, որին ներկա էին Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն և Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին Փարիզի քաղաքային խորհրդի բազմաթիվ անդամներ, հասարակական-քաղաքական ու պետական գործիչներ, մշակութային ու լրատվական շրջանակների ներկայացուցիչներ, հարյուրավոր ֆրանսահայեր ու փարիզեցիներ։
Դեսպան Չիտեչյանն իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել Փարիզի, ինչպես նաև ամբողջ Ֆրանսիայի իշխանություններին` ծագումով հայ իրենց քաղաքացիների նախնիների հիշատակի հանդեպ ընդգծված հոգատար վերաբերմունքի և մշտական ուշադրության համար։
Ելույթներին հաջորդել է հուշաքարի հանդիսավոր բացումը, որի վրա գրված է. «Ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած հայուհիների, նրանց, ովքեր անհետ կորան, ինչպես և նրանց, ովքեր փրկվեցին և փոխանցեցին հիշողությունը»:

По инициативе Французско-армянского союза «La Croix Bleue des Arméniens» 8 марта в рамках мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, и в связи с Международным женским днем было посажено 100 розовых кустов в Ереванском парке в Париже в память об армянских женщинах – жертвах Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Рядом с памятником Комитасу с участием мэра Парижа Анн Идальго и посла Армении во Франции Вигена Читечяна состоялась церемония открытия мемориала.
На мероприятии присутствовали многочисленные члены Городского совета Парижа, общественные, политические и государственные деятели, представители культурных кругов и средств массовой информации, сотни армян Франции и парижане.
Посол Читечян в своей речи поблагодарил власти Парижа, а также всей Франции за подчеркнуто бережное отношение и постоянное внимание к памяти граждан армянского происхождения.
После выступлений состоялось торжественное открытие мемориала, на котором написано «В память об армянских женщинах, ставших жертвами Геноцида армян, тех, кто бесследно исчезли, а также тех, кто выжили и передали память», передает Panorama.am.