Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ հայտնի գերմանացի պատմաբան Միքայել Հեսմանը հայտարարել է Վատիկանի գաղտնի արխիվներում մինչ օրս չհրապարակված 2000 էջանոց փաստաթղթերի հայտնաբերման մասին, որոնք անվանել է «պատմության մեջ քրիստոնյաների ամենամեծ հետապնդումը»:
Հռոմում լույս տեսնող Zenit լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում պատմաբանն ուշագրավ տեղեկություններ է հաղորդել հայերի Ցեղասպանության նկատմամբ Հռոմի Սուրբ Աթոռի, մասնավորապես` Հռոմի Բենեդիկտոս XV պապի դիրքորոշման մասին, ով 1915-ին բազմիցս կոչ էր անում դադարեցնել հայերի հանդեպ կատարվող բռնությունները:
Անդրադառնալով փաստաթղթերի հայտնաբերմանը պատմությանը՝ Հեսմանն ասել է. «Ինձ հետաքրքրեց Հայոց ցեղասպանության թեման, երբ կարդացի Քյոլնի արքեպիսկոպոս Կարդինալ ֆոն Հարտմանի` 1913-ին գրված նամակը` ուղղված Գերմանիայի Ռեյխի կանցլերին, որում խնդրում էր օգնել՝ կանխելու Հայոց նոր ցեղասպանությունը Թուրքիայի հյուսիս-արևելքից ռուսական զորքերի դուրսբերումից հետո:
Այնուհետև նոր և նոր փաստաթղթեր հայտնաբերեցի, ավելի քան 2000 էջ, որոնց մեծամասնությունը ոչ հրապարակվել է, ոչ էլ ուսումնասիրվել որևէ պատմաբանի կողմից: Մինչ այդ ուսումնասիրելով Ցեղասպանության թեման` ծանոթ էի Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության արխիվներում պահվող փաստաթղթերին, որոնք պատրաստվել էին օսմանյան պաշտոնյաների ու դիվանագետների կողմից, իսկ այս փաստաթղթերը նոր ուսումնասիրության թեմա են:
Իհարկե, կարևոր աղբյուրներից են նաև ԱՄՆ-ի դիվանագետների զեկույցները, հատկապես` Կոստանդնուպոլսում հյուսիսամերիկյան դեսպան Հենրի Մորգենթաուի փայլուն զեկույցը: Մինչ այժմ հանդիպել են նաև անգլիացի, ֆրանսիացի, ինչպես նաև Թուրքիայում իտալացի դիվանագետների զեկույցները, սակայն Վատիկանի փաստաթղթերը տեղեկատվության հիանալի աղբյուր են»:
Խոսելով կոտորածների պատճառների մասին՝ նա ասել է. «Կոտորածները սկսվեցին այն բանից հետո, երբ թուրքերը խուզարկումներ անցկացրին հայկական տներում` զենք հայտնաբերելու նպատակով, ինչն էլ օգտագործեցին որպես ապստամբության դավադրության «վկայություն», որը, իհարկե, անհեթեթություն էր: Դրան հետևեցին տղամարդկանց ձերբակալությունները, չարչարանքներն ու սպանությունները: Այնուհետև կանանց, տարեցներին և երեխաներին ստիպեցին հարյուրավոր կիլոմետրեր անցնել Անատոլիայի լեռնային տարածքներով` առանց ջրի և ուտելիքի»:
«Մոտ 350 000-ը, հասնելով սիրիական անապատ, տեղավորվեցին համակենտրոնացման ճամբարներում, որից հետո սկսվեց «մահվան երթը» Սիրիայի անապատով, որի ժամանակ շատերը սպանվեցին: Մի քանի տասնյակ հազար մարդիկ միայն ողջ մնացին, նրանց մեծ մասը որբեր էին, որոնց համար Բենեդիկտոս XV պապը երկու որբանոց տրամադրեց»,-պատմել է գիտնականը:
Խոսելով հնարավոր զարգացումների մասին գերմանացի պատմաբանը հատուկ նշեց, որ Թուրքիայի կառավարությունը նույն կրքով փորձում է համաշխարհային գրականության մեջ բոլոր միջոցներով ջնջել Հայոց ցեղասպանության հետքը` կանխելով հայոց կոտորածների` որպես ցեղասպանություն ճանաչումը:
«Բայց տեղի է ունեցել ցեղասպանություն` ըստ ՄԱԿ-ի սահմանման, ինչպես նաև քրիստոնյաների ամենամեծ հալածանքը պատմության մեջ, որին զոհ գնաց միլիոն ու կես հայ և մոտ մեկ միլիոն քրիստոնյա սիրիացիներ և հույներ»,-ասել է գերմանացի պատմաբանը, հայտնում է Tert.am-ը:
Դեռևս 2012-ի փետրվարին հայտարարվեց, որ Վատիկանը սկսում է բացել 400-ամյա վաղեմության գաղտնի արխիվները՝ սկսած 1621թ.: Ամենահին փաստաթուղթը թվագրված է 8-րդ դարով: Արխիվային փաստաթղթերի մեջ կան նաև այնպիսինները, որոնք վերաբերում են Հայոց ցեղասպանությանը, որն իրականացվել է Օսմանյան կայսրության օրոք:
Ավելի վաղ Վատիկանի գաղտնի արխիվի պրեֆեկտ, եպիսկոպոս Սերժիո Պագանոն հայտարարել է, որ հայերի մասին փաստաթղթերը կհրապարակվեն: Դրանցում տեղեկություններ կան «թուրքական զորքերի կողմից հայերի տանջանքների մասին»:

В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян немецкий историк Микаел Хесман заявил об обнаружении в тайных архивах Ватикана 2000 по сей день неопубликованных документов, назвав содержание этих документов «величайшим в истории гонением на христиан».
В интервью римскому информационному агентству Zenit историк рассказал о позиции Святого Римского Престола, в частности, папы Римского Бенедикта XV о Геноциде армян, который в 1915 году неоднократно призывал прекратить насилие в отношении армян.
Говоря о том, каким образом он нашел эти документы, Хесман заявил: «Меня заинтересовала тема Геноцида армян, когда я прочел письмо архиепископа Кельна Кардинала фон Хартмана, написанное им в 1913г. канцлеру Рейха, в котором он просил предотвратить новый Геноцид армян после вывода русских войск с северо-востока Турции. Затем я обнаружил новые документы, более 2000 страниц, большинство из которых ни опубликованы, ни исследованы каким-либо историком. До этого, исследуя тему Геноцида армян, я был знаком с хранящимися в архивах МИД Германии документами, которые были подготовлены османскими чиновниками и дипломатами, а эти документы являются темой для новейших исследований. Конечно, важным источником являются и доклады американских дипломатов, в частности, блестящий доклад северо-американского посла в Константинополе Генри Моргентау. До сих пор мне попадались и доклады английских, французских, а также итальянских дипломатов в Турции, однако документы Ватикана стали прекрасным источником информации».
Отвечая на вопрос о причинах погромов армян, Микаел Хесман отметил, что погромы начались после того, когда турки провели обыски в армянских домах для того, чтобы найти оружие, что и использовали в качестве «свидетельства» заговоров о восстании, хотя, конечно, это было нелепостью. «За этим последовали аресты мужчин, пытки и убийства. После этого женщин, стариков и детей вынудили пройти сотни километров по горным районам Анатолии без воды и еды. Около 350 000 человек, добравшись до сирийской пустыни, были размещены в концентрационных лагерях, после чего началось «шествие смерти» по пустыне Сирии, в ходе чего многие были убиты. Выжили лишь несколько десятков тысяч человек, большинство из которых составляли сироты, для которых Папа Бенедикт XV предоставил два сиротских дома», – рассказал он.
Говоря о возможных дальнейших шагах в этом вопросе немецкий историк особо отметил, что правительство Турции с тем же рвением пытается всеми средствами и возможностями стереть из мировой литературы след Геноцида армян, предотвратив признание армянских погромов, как геноцид. Однако, по определению ООН, произошел геноцид, а также крупнейшее в истории гонение на христиан, жертвами которого стали 1,5 млн армян и около 1 млн христиан-сирийцев и греков, предает Tert.am.
Еще в начале 2012 года сообщалось, что Ватикан начинает открывать секретные архивы 400-летней давности, начиная с 1621 года. Самый древний документ датируется 8 веком. Среди архивных документов находятся также документы относительно Геноцида армян, осуществленного во времена Османской империи.
Ранее префект Ватиканского секретного архива епископ Сержио Пагано заявлял, что будут опубликованы документы об армянах, в которых содержаться сведения о «пытках армян, со стороны турецких войск».