Նյու Յորքում մարտի 10-ին մեկնարկել է 100 LIVES նախաձեռնությունը, որի նպատակն է երախտագիտություն արտահայտել այն անհատներին ու կազմակերպություններին, որոնց ջանքերի շնորհիվ 100 տարի առաջ` Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, բազմաթիվ հայեր են փրկվել:
100 LIVES նախաձեռնության նպատակն է ուշադրություն հրավիրել Ցեղասպանության և մարդու իրավունքների ոտնահարման խնդիրների վրա և ներկայացնել դրական քայլերի ազդեցությունը 3 ուղղությամբ.
-դասեր քաղել անցյալից՝ կոչ անելով վեր հանել Հայոց ցեղասպանության ընթացքում փրկության մինչև օրս անհայտ պատմությունները՝ ի մի բերելով դրանք 100LIVES.com կայքում,
-անդրադառնալ ներկային՝ սահմանելով համաշխարհային «Ավրորա» մրցանակ (Aurora Prize for Awakening Humanity), որը շնորհվելու է նրանց, ովքեր սեփական կյանքը վտանգելով հնարավորություն են տվել մարդկանց գոյատևելու և բարեկեցության հասնելու,
-կերտել ավելի լավ ապագա՝ երախտագիտության նախագծեր իրականացնելու միջոցով, որոնք կուղղվեն մեկ դար առաջ հայերի կյանքի փրկության գործում մեծ դեր ունեցած համայնքներին և կազմակերպություններին։
100 LIVES-ը նախաձեռնել են հայտնի գործարարներ և բարերարներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Նուբար Աֆեյանը և Նյու Յորքի Քարնեգի հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը:
«Բազում հայերի կյանքեր փրկած մարդկանց գթասրտությունը, մեծահոգությունը, կամքն ու անձնազոհությունը մեզ պարտավորեցնում են բարձրաձայնել այդ պատմությունների մասին: Ժամանակն է լույս սփռել բացառիկ ճակատագրերի և կենսագրությունների վրա, ընդունել նրանց պատգամները և մեր երախտագիտությունը հայտնել արվածի համար»,- նշել է 100 LIVES-ի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
100 LIVES նախաձեռնությամբ սահմանվել է նաև «Ավրորա» մրցանակը, որըենթադրում է նաև $1 մլն-ի նվիրաբերում. հաղթողը գումարը հատկացնելու է այն կազմակերպությանը, որը նրան ոգեշնչել է մարդասիրական քայլեր կատարել:
«Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի անդամներն են օսկարակիր դերասան Ջորջ Քլունին, Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիրներ Էլի Ուիզելն ու Օսկար Արիասը, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով նախկին գերագույն հանձնակատար Մերի Ռոբինսոնը, Ցեղասպանության հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խորհրդական Գարեթ Էվանսը, մարդու իրավունքների ճանաչված պաշտպան Հինա Ջիլանին և Նյու Յորքի Քարնեգի հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը։
2016-ի ապրիլի 24-ին Երևանում Ջորջ Քլունին հաղթողին կհանձնի անդրանիկ «Ավրորա»-ն:
«Պատիվ ունեմ միանալու 100 LIVES նախաձեռնությանը, քանի որ դրա և իմ Not On Our Watch հիմնադրամի նպատակներն ընդհանուր են. երկուսն էլ ձգտում են աշխարհի ուշադրությունը հրավիրել Ցեղասպանության թողած ազդեցության վրա և փորձում միջոցներ հատկացնել աշխարհով մեկ զանգվածային ոճրագործությունները դադարեցնելու համար: Բոլորս պետք է մտահոգվենք, որ աշխարհում մինչև օրս ցեղասպանություններ են տեղի ունենում: Մենք, իբրև անհատներ, խմբեր և կառավարություններ, պետք է անհապաղ լուծենք այս խնդիրը»,- նշել է Քլունին:
«Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի մյուս համանախագահը մարդու իրավունքների հայտնի պաշտպան, ԱՄՆ-ի Հոլոքոստի հուշահամալիր-թանգարանի նախագահ Էլի Ուիզելն է: Մնացած անդամները կհայտարարվեն առաջիկա ամիսներին:
«Ես Ցեղասպանության թողած ավերածության ականատեսն եմ, ինչը ցավալիորեն շարունակվում է մինչ օրս: Բայց քաջածանոթ եմ նաև մարդկային ոգու տոկունությանը:՞ Մեծարելով հանդերձ՝ մենք պետք է նաև միշտ հիշենք այն անձնազոհ մարդկանց ջանքերը, ովքեր մեկ դար առաջ միջամտեցին՝ փորձելով մեկընդմիշտ դադարեցնել նմանատիպ ոճիրները»,- ասել է Էլի Ուիզելը։
«Ավրորա» անվանումն ընտրվել է ի պատիվ Ավրորա Մարդիգանյանի, ով Հայոց ցեղասպանության ընթացքում գործած բարբարոսությունների ականատեսն էր։
«Տոկունություն, կորով, ապրելու կամք ու երախտագիտություն. ահա հայերի հատկանշական գծերը։ Սակայն այդ հատկանիշները բացառիկ չեն հայերի համար, դրանք կան բոլոր մարդկանց մոտ: Մենք մշակել ենք #BeArmenian #BeAlive («եղիր հայ, եղիր կենսունակ») գաղափարը՝ բյուրեղացնելու մարդկային ոգու զորությունը։ Ոչ միայն մեզ՝ հայերիս, այլև բոլորի համար»,- նշել է Նուբար Աֆեյանը:
Իբրև նշված նախաձեռնությունների բաղկացուցիչ մաս, 100 LIVES-ը նպատակ ունի թվայնացնել Հայոց ցեղասպանության արխիվային նյութերը։ Հիմնադիրները հուսով են, որ այս հիմնարար ձեռնարկումը կօգնի վտանգից զերծ պահել և հավերժացնել պատմական անգնահատելի արխիվը՝ թույլ տալով բոլորին ծանոթանալ դրա բովանդակությանը։
«Այսօր Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողներից արդեն քչերն են մեզ հետ։ Անչափ կարևոր է, որ հարյուրամյակին ընդառաջ մենք այս հնարավորությունն օգտագործենք մեկ դար առաջ տեղի ունեցածն աշխարհում մարդկության գիտակցության մեջ մեկընդմիշտ ամրագրելու համար»,- ընդգծել է Վարդան Գրեգորյանը:

В Нью-Йорке 10 марта стартовала инициатива 100 LIVES (100 жизней), призванная выразить благодарность отдельным людям и организациям, которые 100 лет назад героически спасали жизни армян во время Геноцида.
Цель проекта «100 LIVES» – привлечь внимание к проблеме геноцида и нарушению прав человека, реализуя три основных направления.
Извлечь уроки, собрав и, благодаря сайту 100LIVES.com, сделав достоянием общественности неизвестные истории людей, переживших геноцид.
Отдать дань настоящему посредством учреждения новой международной гуманитарной премии Aurora Prize, которая будет присуждаться людям, подвергшим себя риску ради спасения других, и названной по имени армянской девушки Авроры Мардиганян, пережившей геноцид и спасенной при участии русской армии.
Построить лучшее будущее, реализуя проекты Благодарности для организаций и общин, сыгравших важную роль в спасении армян 100 лет назад.
Соучредителями проекта являются бизнесмены и меценаты Рубен Варданян и Нубар Афеян, а также президент корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вардан Грегорян.
«Гуманность, щедрость, сила и жертвенность тех, кто спас множеств армян, обязывают нас рассказать эти истории миру. Настало время пролить свет на биографии этих выдающихся людей, принять их заветы и выразить нашу благодарность за их героические поступки», – заявил Рубен Варданян.
Приклоняясь перед выжившими в Геноцид и теми, кто участвовал в спасении армян, инициаторы проекта учредили международную гуманитарную премию Aurora Prize в качестве механизма поддержки тех, кто сегодня рискует жизнью ради спасения других. Ежегодная премия в размере $1 млн будет присуждена номинанту, который, в свою очередь, предоставит средства организации, вдохновившей его на такие шаги.
Членами распорядительного комитета премии Aurora являются лауреат премии «Оскар» Джордж Клуни, лауреаты Нобелевской премии мира Эли Визель и Оскар Ариас, бывший верховный комиссар ООН по правам человека Мэри Робинсон, советник генерального секретаря ООН по вопросам геноцида Гарет Эванс, бывший специальный представитель генерального секретаря ООН по защите прав человека, бывший специальный представитель генерального секретаря ООН по делам правозащитников, всемирно известная и уважаемая правозащитница Хина Джилани и президент Нью-Йоркской корпорации Карнеги Вартан Грегорян. Джордж Клуни вручит первую премию на церемонии в Ереване 24 апреля 2016 года.
«Для меня большая честь участвовать в проекте 100 LIVES, поскольку у него общая с моим фондом Not On Our Watch миссия – привлечь внимание мировой общественности к последствиям геноцида, а также направить усилия на то, чтобы покончить с многочисленными проявлениями жестокости во всем мире. Нас всех должны беспокоить то, что и сегодня в мире осуществляются геноциды. Нам всем – отдельным людям и целым сообществам и государствам – необходимо бороться с подобными явлениями», – заявил сопредседатель комитета Джордж Клуни.
Еще одним сопредседателем распорядительного комитета премии является известный защитник прав человека и председатель Американского мемориального совета по холокосту Эли Визель. Другие члены комитета будут названы в течение нескольких месяцев.
«Я был свидетелем разрушений, принесенных геноцидом, печальные последствия видны и сегодня. Но я также хорошо знаком с силой человеческого духа. Выражая наше почтение, мы должны помнить об усилиях тех героических людей, которые 100 лет назад вмешались в ситуацию, чтобы предотвратить повторение таких зверств», – сказал Эли Визель.
Премия Aurora Prize была названа в честь Авроры Мардиганян, которая в детстве стала свидетелем Геноцида армян, потеряла отца и братьев. Чудом выжив, Аврора Мардиганян посвятила всю свою жизнь помощи нуждающимся и распространению правды о Геноциде армян. В 1919 году в США на экраны вышел фильм «Растерзанная Армения», посвященный геноциду армян, в котором она снялась в главной роли.
Основанием для учреждения премии также послужили тысячи еще не рассказанных историй о человеческой смелости и стремлении выжить при трагических событиях столетней давности.
По словам Нубара Афеяна, стойкость, сила, способность выживать и благодарность – черты, присущие армянскому народу. Но они также присущи всем народам мира.
«Мы разработали концепцию #BeArmenian – #BeAlive, воплощающую силу человеческого духа. И не только для армян, но и для всего человечества», – сказал он.
Помимо прочего, в рамках проекта 100 LIVES планируется оцифровать архивные материалы о Геноциде армян. Авторы проекта надеются, что эта инициатива поможет навсегда сохранить бесценные исторические архивы и обеспечить его доступность для каждого человека.