11 Մարտ 2015 - 13:19 AMT
Թաեքվանդոյի և հունահռոմեական ըմբշամարտի ֆեդերացիաները հայտարարել են, որ հրաժարվում են մասնակցել Բաքվում կայանալիք Եվրոպական խաղերին:
«Հաշվի առնելով դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը Հայաստաի և Ադրբեջանի միջև, ինչպես նաև Ադրբեջանի թշնամական վերաբերմունքը Հայաստանի հանդեպ, թաեքվանդոյի ֆեդերացիան աննպատակահարմար է համարում մասնակցությունը խաղերին»,- ասվում է մարտի 11-ին տարածած հայտարարության մեջ:
«Որոշվեց, որ մեր մարզիկների մասնակցությունն այդ խաղերին անիմաստ է ու աննպատակահարմար»,-հայտարարել է իր հերթին հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը:
Մինչդեռ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Թվիթերի իր միկրոբլոգում գրել է. «Լավ նորություն է, որ հայ մարզիկները մրցելու են Բաքվում կայանալիք Եվրոպական խաղերում: Ես հույս ունեմ, որ Ադրբեջանը կողջունի այս որոշումը»:
ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը դրական է համարում Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գործկոմի որոշումը` Բաքվում կայանալիք Եվրոպական խաղերին հայ մարզիկների մասնակցության վերաբերյալ, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Նախարարի կարծիքով, անկախ նրանից, թե ինչ որոշում կկայացվի ՀԱՕԿ-ի կողմից, մարզաձևերի ազգային ֆեդերացիաները պարտավոր են իրենց բնականոն շարունակական աշխատանքներն իրականացնել՝ հայ մարզիկներին նշված խաղերին նախապատրաստելու ուղղությամբ: Նախարարը կարևոր է համարում, որ անձամբ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի և Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի նախագահների կողմից տրվել են հայ մարզիկների անվտանգությունն ապահովող երաշխիքներ:
Մարտի 10-ին կայացավ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գործկոմի նիստը, որի ժամանակ քննարկվել է Բաքվում կայանալիք Եվրոպական առաջին ամառային խաղերին հայ մարզիկների մասնակցության հարցը: Քվեարկությամբ որոշում է կայացվել, որ հայկական պատվիրակությունը կմեկնի Բաքու՝ մասնակցելու հունիսին կայանալիք խաղերին, նշված է ՀԱՕԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Հայաստանը կներկայանա սամբո, հրաձգություն, ձյուդո, ըմբշամարտ, բռնցքամարտ ու թաեքվանդո մարզաձևերում:
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի և Եվրոպայի օլիմպիական կոմիտեի նախագահությունը հայ մարզիկների համար ամենաբարձր մակարդակով անվտանգության երաշխիքներ է խոստացել:
Ավելի վաղ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի ղեկավար Թոմաս Բախը նախագահ Սարգսյանին հավաստիացրել էր, որ թե ՄՕԿ-ը, թե Եվրոպայի օլիմպիական կոմիտեն ջանքեր կգործադրի, որ հայ մարզիկների ու նրանց մարզիչների համար խաղերն ընդունող երկրում անհրաժեշտ պայմաններն ապահովված լինեն: ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն իր հերթին նշել էր, որ Հայաստանը ողջունում է «սպորտն առանց սահմանների» սկզբունքն ու անվտանգության ապահովման դեպքում մեր երկրի պատվիրակությունը պատրաստ է մեկնել Բաքու:
Նոյեմբերի 5-ին ԵՕԿ նախագահ Պատրիկ Հիկեն Բանգկոկում հայտարարել էր, որ Հայաստանի մասնակցությանը խանգարող խնդիրները լուծված են:
Հայ մարզիկների մասնակցությունը Բաքվում կայանալիք մրցումներին հաճախ ուղեկցվում է միջադեպերով մարզիկների, հայկական դրոշի ու օրհներգի դեմ, պատվիրակությունների անդամներին նաև անվտանգության նկատառումներով արգելում են լքել հյուրանոցը:
2010-ին Հայաստանի ըմբշամարտի հավաքականը հրաժարվեց մասնակցել Ադրբեջանում կայացած Եվրոպայի առաջնությանը: 2012-ին Հայաստանի շախմատի հավաքականի առաջատար Լևոն Արոնյանը հրաժարվեց հավակնորդների մրցաշարին մասնակցելուց և Իլյումժինովին նամակ հղեց, որտեղ պատճառաբանեց իր որոշումը Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարաբերությունների լարվածությամբ և այն հանգամանքով, որ ընդունող կողմը չի կարող անվտանգության երաշխիքներ տալ: Սակայն 2014-ին Լևոն Արոնյանը համաձայնվեց մասնակցել Աշխարհի գավաթի խաղարկությանը, որը տեղի կունենա 2015-ին Ադրբեջանի մայրաքաղաքում:

Федерации таэквондо и греко-римской борьбы Армении выступили с заявлением об отказе от участия в Евроиграх в Баку.
«Учитывая отсутствие дипломатических отношений между Арменией и Азербайджаном, а также враждебное отношение Азербайджана к Армении, Федерация таэквондо считает нецелесообразным участие в играх», – говорится в заявлении федерации, распространенном 11 марта.
«Решено, что участие наших спортсменов в этом турнире бессмысленно и нецелесообразно», – заявил, в свою очередь накануне главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян.
Министр спорта и по вопросам молодежи Армении Габриел Казарян сказал, что «отказ от участия нанес бы вред не только биографии спортсменов, но и рейтингу Армении на международных спортивных аренах», сообщает Интерфакс.
Накануне Национальный Олимпийский комитет Армении (НОК) принял решение об участии армянских спортсменов в Европейских играх в Баку.
В ходе заседания исполкома НОК президент Комитета Гагик Царукян отметил, что, несмотря на гарантии безопасности, предоставленные МОК и Европейским олимпийским комитетом (ЕОК) на самом высоком уровне, вопрос участия в играх армянских спортсменов должен быть решен только по итогам детальных обсуждений.
«После подробного рассмотрения вопроса было принято решение об участии армянских спортсменов в предстоящих первых Европейских олимпийских летних играх», – говорится в сообщении.
Армянские спортсмены поборются за медали в шести видах спорта: самбо, стрельба, дзюдо, борьба, бокс и таеквондо.
Между тем, руководство Международного олимпийского комитета и Европейского олимпийского комитета пообещало предоставить спортсменам из Армении гарантии безопасности.
9 октября 2014 года на встрече с президентом Армении Сержем Саргсяном глава Международного Олимпийского Комитета Томас Бах заверил, что со стороны МОК и ЕОК будут приложены все усилия, чтобы для армянских спортсменов и их тренеров в принимающей игры стране были обеспечены необходимые условия на играх в Азербайджане. А глава Армянского олимпийского комитета Гагик Царукян заявил, что армянская делегация поедет в Баку в случае наличия гарантий безопасности принимающей стороны. 5 ноября Патрик Хики заявил в Бангкоке, что Армения примет участие в Европейских играх в Баку в 2015 году, и отметил, что что проблемы, препятствующие участию Армении, решены.
Баку был избран для проведения Европейских Игр Европейским Олимпийским Комитетом в декабре 2012 года. Операционный Комитет по проведению Европейских игр 2015 в Баку (BEGOC) возьмет на себя организацию и управление Европейских игр в сотрудничестве с Европейским Олимпийским Комитетом. Участие армянских спортсменов на состязаниях в Баку часто сопровождается эксцессами: самих спортсменов, армянский флаг и гимн освистывают, членам делегаций по соображениям безопасности запрещают покидать гостиницы.
В 2010 году сборная Армении по борьбе отказалась от участия в чемпионате Европы в Азербайджане. В 2012 году лидер сборной Армении по шахматам Левон Аронян отказался от участия в турнире претендентов в Баку и направил Илюмжинову письмо, в котором объяснил свое решение напряженностью в отношениях между Арменией и Азербайджаном и тем, что принимающая сторона не сможет обеспечить необходимые условия для полной концентрации на игре. Однако в 2014 году Левон Аронян дал согласие на участие в розыгрыше Кубка мира, который состоится в 2015 году в столице Азербайджана Баку.