Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսն ապրիլի 23-25-ը կլինի Հայաստանում և կմասնակցի Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին: Asbarez-ի տեղեկացմամբ՝ այս մասին հայտնել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Վարդգես Մահտեսյանի մամուլի գրասենյակը, հայտնում է ArmenianGenocide100.org-ը:
Պատգամավորի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Կիպրոսի նախագահն ընդունել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական հրավերը և ապրիլի 23-25-ը կայցելի Երևան՝ «Կիպրոսի կառավարության զորակցությունը հայ ժողովրդին հայտնելու և Երևանում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողություններին մասնակցելու համար»։
Մարտի 24-ին հայտնի դարձավ, որ Կիպրոսի խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական կուսակցությունները նախագիծ են մշակել, որով նախատեսվում է քրեական պատիժ սահմանել Հայոց Ցեղասպանությունը հերքողների, ժխտողների համար: Օրինագիծն առաջարկվում է ընդուել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ, իսկ խորհրդարանի օրակարգում այն կլինի այս շաբաթ:
Ապրիլի 24-ին Երևանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին իրենց մասնակցությունն են հաստատել նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:

Президент Кипра Никос Анастасиадес посетит Армению 23-24 апреля для участия в мероприятиях в память о жертвах Геноцида армян. Об этом сообщил член Палаты представителей Кипра Вардгес Махтесян, передает ArmenianGenocide100.org со ссылкой на Asbarez.
Согласно сообщению кипрского депутата, Никос Анастасиадес принял официальное приглашение президента Армении Сержа Саргсяна и 23-25 апреля посетит Ереван, чтобы передать солидарность правительства Кипра с армянским народом и принять участие в мероприятиях, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян.
Накануне в парламент Кипра был представлен законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян. Законопроект, предусматривающий наказание за отрицание геноцида, военных преступлений и преступлений против человечности, представлен в парламент всеми политическими партиями.
В пояснении к законопроекту его принятие обуславливается отмечаемой в 2015 году 100-летней годовщиной Геноцида армян.