28 Մարտ 2015 - 16:21 AMT
Երևանի Հանրապետական մարզադաշտում ԽՍՀՄ հավաքականի նախկին կիսապաշտպան Խորեն Հովհաննիսյանի 60-ամյակի առթիվ ԽՍՀՄ և Աշխարհի հավաքականների միջև ընկերական խաղն ավարտվել է 3-3 հաշվով:
Խաղի հաշիվը գլխի հարվածով բացել է Իվան Զամորանոն՝ աջ եզրից Անջելո դի Լիվիոյի փոխանցումից հետո: Աշխարհի հավաքականի օգտին հաշիվը խաղադաշտի կենտրոնից դեպի աջ եզր փոխանցումից հետո կրկնապատկել է Ժան Պիեր Պապենը:
Վալերի Կեչինովի փոխխանցումից հետո մոտ տարածությունից Վալերի Գազաևը հաշիվը դարձրել է 1:2, իսկ հավասարեցրել է Խորեն Հովհաննիսյանը՝ տուգանայինի խաղարկումից հետո:
Թվում էր, թե Իգոր Բելանովը հաղթական 3-րդ գնդակը խփեց, բայց Դի Լիվիոյի փոխանցումից հետո Զամորանոն հավասարեցրել է ընկերական խաղի հաշիվը:
Խորեն Հովհաննիսյանը միջազգային կարգի սպորտի վարպետ, ՀՀ վաստակավոր մարզիչ է։Նա բարձրակարգ տեխնիկա, խաբսի և փոխանցման վարպետություն ունեցող կիսապատպան է, գրոհների հմուտ կազմակերպիչ և դիպուկ հարվածող։
ԽՍՀՄ առաջնության բարձրագույն խմբում հանդես է եկել Երևանի «Արարատի» (1975-85) և Տաշքենդի «Պախտակորի» (1991) թիմերում։ «Արարատի» կազմում անցկացրել է 295 խաղ, խփել 93 գոլ։ Ընդհանուր առմամբ խփել է 113 գոլ։ Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր (1980), Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության հաղթող (1976), ԽՍՀՄ 1976թ. գարնանային առաջնության արծաթե մեդալակիր։ 1979-84-ին հանդես է եկել ԽՍՀՄ գլխավոր հավաքականում (37 խաղ, 8 գոլ)։ Հայաստանի ֆուտբոլիստներից առաջինն է մասնակցել աշխարհի առաջնության եզրափակիչ փուլի (1982) և խփել 1 գոլ։ Հանդես է եկել նաև ԽՍՀՄ պատանեկան հավաքականում։
Ավարտելով մրցելույթները՝ մարզչական աշխատանքի է անցել Հայաստանում, ղեկավարել Երևանի ՀՄԸՄ և «Փյունիկ» թիմերը, մարզել է Բեյրութի ՀՄԸՄ-ն, 1996-97-ին գլխավորել է Հայաստանի ազգային հավաքականը։
2004 թվականին ՈՒԵՖԱ-ի ստեղծման 50-րդ տարեդարձի առթիվ կազմակերպված քվեարկության արդունքում ճանաչվել է Հայաստանի (1954-2003) լավագույն ֆուտբոլիստ:

28 марта в Ереване собрались звезды советского и мирового футбола – сыграть гала-матч в честь 60-летия легендарного армянского футболиста Хорена Оганесяна.
Матч между ветеранами сборных СССР и мира вызвал большой ажиотаж в армянской столице. Болельщики, собравшиеся на стадионе вместимостью 15 тысяч, устроили овацию легендарному игроку. Желающих попасть на матч оказалось так много, что на улицах вокруг стадиона образовалась гигантская пробка, и автомобили не могли подъехать к сооружению.
Встреча носила благотворительный характер, и все собранные средства будут направлены в Фонд помощи детям с онкологическими, гематологическими и другими тяжелыми заболеваниями «Подари жизнь».
Как пишет Euro-football.ru, поздравить Оганесяна приехало целое созвездие футболистов. За сборную СССР выступили Ринат Дасаев, Вагиз Хидиятуллин, Георгий Ярцев, Олег Романцев, Валерий Газзаев, Юрий Гаврилов, Александр Тарханов, Ахрик Цвейба, Сергей Горлукович, Валерий Шмаров, Дмитрий Кузнецов, Валерий Кечинов, Юрий Ковтун, Леонид Буряк, Игорь Беланов, Анатолий Демьяненко, Алексей Михайличенко, Владимир Бессонов и другие.
В составе сборной мира сыграли итальянцы Марко Матерацци, Дженнаро Гаттузо, Анджело ди Ливио, Франко Барези, французы Венсан Кандела и Жан-Пьер Папен, бразилец Алдаир, болгарин Георгий Христов.
Завершилась игра вничью – 3:3. На 2 мяча чилийца Ивана Саморано и мастерский гол француза Жан-Пьера Папена сборной СССР удалось ответить голами Валерия Газзаева, юбиляра Хорена Оганесяна.
Хорен Оганесян – бывший советский и армянский футболист, полузащитник. Мастер спорта СССР международного класса (1976). Заслуженный тренер Республики Армения.
Легенда «Арарата» и армянского футбола в целом. За «Арарат» провёл в официальных играх чемпионатов СССР 295 матчей, в которых забил 93 мяча. Показатель по забитым мячам в высшей лиге СССР является рекордным в армянском футболе.
В опросе, проходившем в 2005 году признан лучшим футболистом Армении XX века. В мае 2010 года, за большие заслуги перед отечеством указом президента Республики Армения Сержа Саргсяна, согласно закону о «Государственных наградах», был награждён медалью «Мовсеса Хоренаци».