Կիպրոսի օրենսդիրները մարտի 30-ին որոշում են կայացրել գործող օրենսդրության մեջ ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ, եթե մարդկության դեմ այդ հանցագործությունը ճանաչված լինի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից, հայտնում է Cyprus Mail-ը:
Գործող օրենքի համաձայն, մարդկության դեմ հանցագործությունների և ցեղասպանության ժխտումը քրեական հանցագործություն է համարվում միայն այն դեպքում, եթե հանցագործությունը ճանաչված է Միջազգային դատարանի վերջնական որոշմամբ: Կիպրոսը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 22 երկրներից մեկն է: Սակայն, մինչ այժմ ցեղասպանության ժխտումը քրեական հանցագործություն չէր համարվում, քանի որ ճանաչված չէր Միջազգային քրեական դատարանի կողմից:
Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Յիանակիս Օմիրոուն առաջարկեց համալրել օրենսդրությունը ցեղասպանության ժխտման քրեականացման մասին կետով, եթե այն ճանաչված է Միջազգային դատարանի կամ Կիպրոսի խորհրդարանի որոշմամբ:
Ներկայացուցիչների պալատի իրավական հարցերի կոմիտեում քննարկումից հետո մարտի 30-ին պատգամավորները ընդունեցին Օմիրոուի առաջարկը, սակայն վերապահումով՝ ցեղասպանության ժխտումը կհամարվի քրեական հանացագործություն միայն այն դեպքում, եթե Ներկայացուցիչների պալատը միաձայն բանաձև ընդունի Հայոց ցեղասպանությունը որպես մարդկության դեմ հանցագործություն ճանաչելու մասին:
Իշխող DISY կուսակցության աղբյուրները հայտնել են, որ Ներկայացուցիչների պալատը կարող է արտաահերթ նստաշրջան գումարել ապրիլի 2-ին իրավական ուղղումը կատարելու համար:
Նշվում է, որ Կիպրոսն առաջին եվրոպական երկիրն է եղել և երկրորդն աշխարհում Ուրուգվայից հետո, որը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1975 թ. ապրիլի 24-ին միաձայն ընդունված բանաձևով: Ենթադրվում է, որ նախատեսված փոփոխությունները միաձայն կընդունվեն և ինքնաբերաբար կկիրառվեն Հայոց ցեղասպանության ժխտման դեպքում:
Ըստ օրենքի, ռազմական, մարդկության դեմ հանցագործությունների և ցեղասպանությունների ժխտումը, եթե այն ճանաչված է Միջազգային դատարանի կողմից, պատժվում է մինչև 5 տարվա ազատազրկմամբ և/ կամ 10 000 եվրո տուգանքով:
2014-ի սեպտեմբերի 9-ին Հունաստանի խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ՝ 54 կողմ, 42 դեմ ու 3 ձեռնպահ, ընդունեց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող՝ «Այլատյացության դեմ պայքար» անվամբ օրինագիծը: Դրա լրամշակված տարբերակով Հունաստանի տարածքում քրեական պատասխանատվության կենթարկվեն ոչ միայն հրեաների, այլև հայերի և Պոնտոսի հույների ցեղասպանության ժխտման համար: Օրինագծով սահմանվում է, որ այն անձինք, ովքեր կժխտեն կամ բացասական կարտահայտվեն Ցեղասպանության մասին, կազատազրկվեն 3 ամսից մինչև 3 տարի: Եթե օրենքը խախտողը պատգամավոր է կամ պետական պաշտոնյա, սահմանվելու է 3-5 տարվա ազատազրկում: Ֆիզիկական անձինք նման խախտման համար կարող են տուգանվել՝ 10-ից մինչև 100 000 եվրոյով: Ժխտում ենթադրող միջոցառումներին մասնակցության համար նախատեսվում է 5-20 000 եվրո տուգանք:
Մարդկության դեմ հանցագործությունները, այդ թվում և Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը քննարկվել էր նաև սեպտեմբերի 5-ին կայացած Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Հունաստանի վարչապետ Անտոնիս Սամարասի հանդիպմանն Ուելսում։
Էրդողանը Հունաստանի վարչապետին զգուշացրել էր, որ այդ օրինագիծը թուրք-հունական հարաբերություններում խնդիրների պատճառ կդառնա: Հունական կողմն էլ ընդգծել էր, թե օրինագիծը համապատասխանում է միջազգային իրավունքին և Եվրոպայում ընդունված որոշումներին: Ըստ հունական կողմի՝ օրենքը պատրաստվել է ի նշան զոհվածների հիշատակի հանդեպ հարգանքի և որևէ կերպ չի առնչվում ժամանակակից Թուրքիայի հետ հարաբերություններին:
Այսպիսով, Շվեյցարիայից և Սլովակիայից հետո Հունաստանը ԵՄ անդամ երրորդ պետությունն է, որ քրեականացրել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը:

31 Март 2015 - 10:51 AMT
Кипрские законодатели в понедельник, 30 марта, приняли решение внести поправки в действующее законодательство о криминализации отрицания геноцида, если данное преступление против человечности будет признано Палатой представителей, сообщает Cyprus Mail.
Закон гласит, что отрицание преступлений против человечности и геноцида является уголовным преступлением только в случае, если рассматриваемое преступление было признано окончательным решением Международного суда. Кипр является одной из 22 стран, которые признали Геноцид армян. Однако, поскольку Международный уголовный суд не признал его, до сих пор отрицание геноцида не являлось уголовным преступлением.
Спикер Палаты представителей Йианакиса Омироу предложил добавить в законодательство пункт о криминализации отрицания геноцида, был ли он признан Международным судом или по решению парламента Кипра.
После обсуждения в Комитете палаты представителей по правовым вопросам 30 марта, депутаты приняли законодательное предложение Омироу, но с оговоркой – отрицание геноцида будет являться уголовным преступлением только тогда, когда Палата представителей единогласно примет резолюцию о признании Геноцида армян в качестве преступления против человечества.
Источники в правящей партии DISY сообщили, Палата представителей может провести внеочередную сессию 2 апреля, чтобы принять правовую поправку.
Сообщается, что Кипр был первой европейской страной (и вторым в мире, после Уругвая), официально признавшим Геноцид армян единогласно принятой 24 апреля 1975 года резолюцией.
Предполагается, то и запланированные поправки в законодательство будут приняты единогласно и будут автоматически применяться к Геноциду армян.
9 сентября 2014 года парламент Греции принял закон против дискриминации, нетерпимости и расизма, предусматривающий, среди прочего, уголовное преследование за отрицание факта Геноцида армян в Османской империи. За законопроект проголосовало 54 депутата, против – 42, 3 депутата воздержались. В зависимости от статуса совершившего преступление и ряда других обстоятельств, закон предусматривает штраф от 5 до 100 тысяч евро и заключение от трех месяцев до пяти лет. Законопроект находился в повестке парламента почти год. Турецкая сторона пыталась торпедировать принятие закона, оказывая давление на власти Греции. Вопрос обсуждался также на встрече президента Турции Эрдогана и премьер-министра Греции Антониса Самараса 5 сентября в ходе Уэльского саммита НАТО.
Аналогичное постановление обсуждается также в парламенте Франции: законопроект внесен депутатом Валери Буайе, утверждающей, что Франция официально признает два Геноцида – Холокост и Геноцид армян, но только отрицание Холокоста в стране наказуемо. Буайе уверена, что эту несправедливую ситуацию необходимо исправить. Подобные законы действуют также в Швейцарии и Словакии.