2 Ապրիլ 2015 - 11:53 AMT
Ապրիլի 24-ին ընդառաջ Գերմանիայի դաշնային խորհրդարանում «ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործելու շուրջ վեճերն ակտիվացել են, գրում է Deutsche Welle-ի թուրքական ծառայությունը։
Հայերի տեղահանության ու կոտորածների 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Գերմանիայի խորհրդարանում քննարկում է կայացել,որին անդրադառնալով Բեռլինում լույս տեսնող Tagesspiegel թերթը գրում է՝ ընդդիմադիր «ձախերի» ու «կանաչների» կուսակցությունները կողմ են «ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործելուն, սակայն կառավարությունն ու կոալիցիոն կուսակցություններն այդ նախաձեռնությանը դրական չեն ընդունում, գրում է Tert.am-ը:
Քրիստոնեա-դեմոկրատական միությունն անցյալ շաբաթ բանաձև էր ներկայացրել, որի վերնագրում ցեղասպանություն բառը կար, սակայն Արտգործնախարարության միջամտության արդյունքում վերնագրից այն հանվել է։
Թերթը նշել է, որ այդ քայլը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Թուրքիայում հունիսին կայանալիք ընտրություններին ընդառաջ մտավախություն կա, որ դա որպես Թուրքիայի դեմ ուղղված քայլ կդիտարկվի: Բացի այդ՝ «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ պայքարում Թուրքիան, որպես գործընկեր, անհրաժեշտ է Գերմանիային։
Թերթը նաև գրել է, որ կոալիցիոն պատգամավորները նախատեսում են ապրիլի 21-ին քվեարկել և վերջնական որոշում կայացնել, սակայն «ցեղասպանություն» բառը դարձյալ վերնագրում ներառելը հավանական չի համարվում։
Ապրիլի 24-ին Դաշնային խորհրդարանում իրականացվելիք քննարկմանն ընդդիմադիր կուսակցությունները երեք տարբեր նախագծեր են ներկայացնելու, սակայն չի բացառվում, որ մինչ այդ մեկ նախագծի շուրջ համաձայնության կգան։
Գերմանիայի կառավարությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ 1915-1916 թվականներին Օսմանյան կայսրության տարածքում հայերի սպանությունների մասին խոսելիս «ցեղասպանություն» ձևակերպումը չի օգտագործելու։ Կառավարությունը Ձախերի կուսակցության ներկայացրած հարցապնդմանն ի պատասխան նշել էր, որ «պատմական իրադարձությունները» պետք է քննեն պատմաբանները` ջարդերի ու տեղահանությունների բացահայտումը նախ Թուրքիայի և Հայաստանի հարցն է: «Գերմանական կառավարությունը թուրքական ու հայկական կողմերի հարաբերությունները կարգավորելուն ուղղված համարձակ քայլերին հարգանքով է մոտենում: Երկու կողմի մերձեցումն ու պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծման համարձակություն ցուցաբերելը կարևոր է»,- նշված էր գրավոր հայտարարության տեքստում:
Պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու գաղափարն առաջին անգամ շրջանառվել է 1985 թվականին: Թուրքիայի կառավարության դրամաշնորհներից օգտվող 69 գիտնական The News York Times-ի և The Washington Post-ի էջերից դիմեց ԱՄՆ կոնգրեսին՝ կոչ անելով չքվեարկել Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի օգտին, քանի որ «դեռ շատ փաստեր պետք է ուսումնասիրվեն մինչև որ պատմաբանները կարողանան հստակ առանձնացնել պատասխանատուներին և անմեղներին, մատնանշեն իրադարձությունների պատճառները»:
Տարիների ընթացքում այս առաջարկը հստակեցվեց՝ ունենալով միայն մի նպատակ՝ տասնամյակներով ապացուցել հավելյալ ուսումնասիրության անհրաժեշտությունը և հարցը բաց պահել: Թուրքիայում կառավարություններ էին փոխվում, բայց այս քաղաքականությունը նաև Էրդողանի և Դավութօղլուի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունն է շարունակում: Պաշտոնական Անկարան մշտապես խոսում է պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու և արխիվները բացելու մասին: Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 4-րդ նիստի ժամանակ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի արխիվները միշտ բաց են եղել բոլոր այն հետազոտողների համար, ում հետաքրքրել է հարցի գիտական մասը, ինչպես նաև գիտական հաստատություններում և թանգարաններում պահվող նյութերը:

2 Апрель 2015 - 11:58 AMT
В Бундестаге развернулись бурные дебаты вокруг использования термина «геноцид» в готовящейся резолюции
В парламенте Германии принято решение в связи со 100-летней годовщиной Геноцида армян созвать 24 апреля заседание длительностью в 1 час.
А заседании должна быть обсуждена резолюция по Геноциду армян, для подготовки которой из депутатов представленных в Бундестаге 4 партий сформирована специальная неофициальная рабочая группа.
Немецкое издание «Tagesspiegel» сообщает, что между оппозиционными и провластными партиями начались бурные дебаты относительно использования в резолюции термина «геноцид». Согласно источнику, оппозиционные партии «Левых» и «Зеленых» за применение термина «геноцид», тогда как руководители властной партии и парламентских групп коалиции не согласны с этой идеей.
Как утверждает «Tagesspiegel», в заголовке представленного на прошлой неделе совместного текста правящей партии «Христианский союз» и «Социа-демократ» слово «геноцид» нашли место. Однако в результате вмешательства МИД и партийных групп парламента этот термин был изъят из заголовка и сохранился только в разделе обоснования.
Отмечается, что десять лет назад всеми партиями Бундестага также было принято подобное решение.
По оценке немецкой газеты, использование термина «геноцид» в канун предстоящих в июне парламентских выборов может рассматриваться как агрессивный шаг в отношении Турции. Кроме того, Турция является важным партнером в борьбе против террористической организации «Исламское государство».
21 апреля состоится голосование, во время которого депутаты от коалиции утвердят окончательный вариант резолюции. По всей вероятности, термин «геноцид» в заголовке восстановлен не будет. Однако отмечается также, что в подготовленной партией «Левых» резолюции термин «геноцид» в заголовке использован.
Планируется, что на обсуждениях, предстоящих в парламенте Германии 24 апреля, провластная и оппозиционные партии представят три варианта резолюции. Возможно также, что до того, придя к соглашению, партии выступят с единым совместным проектом, передает издание «Армяне сегодня» .
Ранее Deutsche Welle со ссылкой на свои источники сообщало, что парламент Германии планирует провести дебаты по вопросу Геноцида армян.
В данный момент в Германии проходят споры относительно того, кто представит Германию на мероприятиях по случаю столетней годовщины Геноцида армян, проводимых в Ереване 24 апреля. Согласно немецкому изданию, до сих пор МИД Германии твердит о том, что они все еще думают, кто из официальных лиц поедет в столицу Армении.
«Инсайдеры ожидают, что сдержанность Германии по этому вопросу будет подчеркнута отсутствием высокопоставленных политиков. Вполне возможно, что только лишь посол Германии будет присутствовать на мероприятиях, в то время как Франция будет представлена самим президентом, Франсуа Олландом. Историк Юрген Готшлих назвал это скандалом», – сообщало Deutsche Welle
Авторы статьи размышляли над тем, есть ли вина Германии в Геноциде армян: «Историки полагают, что вовлеченность Германской империи в депортацию армян является доказанным фактом. Однако, роль, которую сыграла Германия в этом, до сих пор не ясна: были ли они просто свидетелями или фактически сообщниками?».
Так, у историка Кристин Пшихольц нет сомнений, что немецкое правительство обладало информацией о политике в отношении армянского населения Османской империи. «Марши смерти, казни и принудительный труд: немецкие дипломаты принимали к сведению все, что происходит вокруг них в то время», – считает историк.
Кроме того, посол Германии в Константинополе послал в депеше от 7 июля 1915 года императорскому канцлеру, писал об «объявленном намерении правительства (турецкого правительства), уничтожить армянскую расу в Турецкой империи».
Такого же мнения придерживается историк Роль Холсфельд. По его словам, правительство Германии на протяжении 100 лет знало о геноциде, произошедшем на территории Османской империи в 1915-16 гг.