7 Ապրիլ 2015 - 06:57 AMT
Ադրբեջանի ղեկավարությունը հաշվի չի նստում ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ համանախագահների ներկայացրած սկզբունքների և տարրերի հետ: Ռուսական «Ռոսսիա 24» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին, հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մենք վստահ ենք, որ այն սկզբունքներն ու տարրերը, որոնք ներառված են Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի ղեկավարների 6 հայտարարություններում և այն փաստաթղթում, որի հիման վրա մենք Ադրբեջանի հետ արդեն 7 տարուց ավելի բանակցություններ ենք վարում, ընդունելի հիմք են հանդիսանում ղարաբաղյան հակամարտության լուծման համար»,- ասել է Սերժ Սարգսյանն ու ընդգծել, որ այդ հարցում «Համանախագահ երկրների կոնսենսուսային կարծիքն այն է, որ սկզբունքներն ու տարրերը մեկ ամբողջություն են, և ոչ մի դեպքում որևէ սկզբունքին` մյուսի համեմատ նախապատվություն տալ չի կարելի», գրում է Panorama.am-ը:
Անդրադառնալով առկա վիճակին՝ Սերժ Սարգսյանը նշել է. «Մենք, իհարկե, կիսում ենք համանախագահների այն կարծիքը, որ ժողովուրդներին պետք է նախապատրաստել ոչ թե պատերազմի, այլ՝ խաղաղության: Սակայն, ցավոք սրտի Ադբրբեջանի ղեկավարությունը վարվում է ճիշտ հակառակ կերպ: Բոլորս դիտարկում ենք իրավիճակի լարում՝ սկսած անցած տարվա ամառվանից: Բոլոր դեպքերում պետությունների և այս հարցով զբաղվող պաշտոնատար անձանց շրջանում կասկած չկա, որ էսկալացիայի պատճառն Ադրբեջանն է»:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն ինքն էլ չի թաքցնում այդ փաստը, և ընդամենը վերջերս Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ժամանակ հայտարարել է, որ լարվածությունը շարունակվելու է:
«Այսինքն՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հաշվի չի նստում այն սկզբունքների և տարրերի հետ, որոնք խնդրի լուծման համար առաջարկել են համանախագահները»,- նշել է Հայաստանի նախագահը և հավելել, որ եթե ելք չմնա, հայերը ստիպված են լինելու պաշտպանվել:
«Եթե Ադրբեջանը դիմի հերթական արկածախնդրության, մենք չենք վախենա պատերազմել»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Ռուս մեկնաբանի այն դիտարկումը, թե պատերազմը զգայուն է ու մեծ ողբերգության պատճառ, նախագահ Սարգսյանը չի ժխտել:
«Իհարկե այն զգայուն է, շատ մեծ ողբերգություն է բերում: Ցանկացած ելքի դեպքում մենք նույնպես մեծ կորուստներ կունենանք»,- նշել է Սերժ Սարգսյանն ու հիշեցրել Հայրենական Մեծ պատերազմում հայ ժողովրդի ավանդի ու կորուստների մասին. «Ի՞նչ է՝ Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին մենք մեծ կորուստներ չենք ունեցե՞լ: Հայրենական մեծ պատրազմի սկզբին Հայաստանում ապրում էր ընդամենը 1մլն 900 հազար մարդ: Ամողջ ԽՍՀՄ-ում հայերի թիվը 2 մլն 800 հազար էր: Մենք 3 միլիոն էլ չէինք կազմում: Սակայն 600 հազար հայեր գնացին ռազմաճակատ: 314 հազարը չվերադարձան, զոհվեցին: Յուրաքանչյուր 9-րդ հայը զոհվեց: Դա մեր բնակչության համարյա 12 տոկոսն է»:
Ի դեպ, Սերժ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ Մեծ հայրենական պատերազմում հաղթանակի 70-րդ տարեդարձի տոնակատարություններին Մոսկվայում նախատեսված շքերթին կմասնակցի նաև ՀՀ Զինված ուժերի զորամիավորումը:

7 Апрель 2015 - 06:21 AMT
Армянская сторона уверена в том, что принципы и элементы, отраженные в 6 заявлениях глав государств-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – США, Франции и России – и документе, на основе которого уже более 7 лет ведутся переговоры с азербайджанской стороной, являются приемлемой основой для решения карабахского конфликта. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в интервью программе «Мнение» на телеканале «Россия 24».
Президент напомнил, что консенсусное мнение сопредседателей заключается в том, что принципы и элементы составляют единое целое, и ни в коем случае нельзя отдать предпочтение одним принципам перед другими. «Мы разделяем мнение сопредседателей о том, что нужно готовить народы не к войне, а миру. Но, к сожалению, руководство Азербайджана поступает точно наоборот. Мы все наблюдали обострение ситуации начиная с лета прошлого года», – напомнил президент. В этой связи он подчеркнул, что у тех, кто занимается этим вопросом, нет сомнения, что причина эскалации ситуации – Азербайджан. Кстати, это не скрывает азербайджанское руководство, представитель которого на Мюнхенской конференции по безопасности заявил, что напряженность будет продолжаться до тех пор, пока армяне не сдадут территории, прилегающие к Нагорному Карабаху.
В этой связи Серж Саргсян напомнил, что Нагорный Карабах вынужден был создать зону безопасности, чтобы спастись от ежедневного артобстрела в направлении армянонаселенных деревень: «То есть уже руководство Азербайджана не считается с теми принципами и элементами, которые предложили сопредседатели».
Вместе с тем, президент отметил, что если Азербайджан пойдет на очередную авантюру, армяне не побоятся воевать. «Как говорят на востоке, на войне плов не раздают. Война это потери. Во время Великой Отечественной войны тоже были большие потери. В Армении к началу ВОВ проживали 1 мн 900 тысяч. По всему СССР, включая АрмССР, 2 млн 800 тыяч. Но на фронт пошли 600 тысяч армян. 314 тысяч погибли. Это каждый 9 армянин», – подчеркнул Серж Саргсян. Он напомнил, что победа в ВОВ – «это наша победа в том числе».
Отвечая на вопрос о праздновании 70-летия победы, президент отметил, что помимо мероприятий в Армении, подразделение ВС РА примет участие в параде в Москве. «В Армении будем отмечать светлый праздник», – заметил Серж Саргсян.