14 Ապրիլ 2015 - 18:36 AMT
Ապրիլի 14-ին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն միաձայն Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բանաձև է ընդունել։ Վկայակոչելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի կողմից 1948թ. դեկտեմբերի 9-ի «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի» մասին կոնվեցիան, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների օրենսդիր ու գործադիր մարմինների, ինչպես նաև՝ միջազգային կազմակերպությունների որոշումները, բանաձևը դատապարտում է ցեղասպանությունների ժխտումը:
Դրա տեքստում, մասնավորապես, ասվում է․
Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը՝
Վկայակոչելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 1948թ. դեկտեմբերի 9-ի 260-րդ (III) բանաձևը, որը հայտնի է նաև որպես «Ցեղասպանություն հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին» կոնվենցիա, և որը Չեխոսլովակիայի Հանրապետությունում հրապարակվել է արտաքին գործերի նախարարի 1955թ. ապրիլի 28-ի համար 32/1955 հրամանագրով,
Հաշվի առնելով հասանելի փաստերը, ինչպես նաև՝ չեխ ճանապարհորդ Կարել Հանսայի վկայությունները, նկատի ունենալով Եվրոպական խորհրդարանի, Ուրուգվայի, Կանադայի, Ֆրանսիայի, Շվեդիայի, Լիտվայի, Լեհաստանի, Իտալիայի, Հունաստանի, Կիպրոսի, Արգենտինայի, Ռուսաստանի, Վենեսուելայի, Սլովակիայի, Վատիկանի և այլ պետությունների խորհրդարանների ու այլ օրենսդիր ու գործադիր մարմինների որոշումները,
Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ, որը ոգեկոչվում է ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի կողմից 2015թ. ապրիլի 24-ին,
Հայտնում է իր ցավակցությունն ու համերաշխությունն աշխարհի հայությանը և, միևնույն ժամանակ, ոգեկոչում է նաև ասորիների, Փոքր Ասիայի հույների և եզդիների կոտորածները,
Անդրադառնում է այդժամանակյա միջազգային հանրության կողմից համապատասխան արձագանքի անբավարար վիճակին, որը հնարավոր դարձրեց ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների դեմ ճնշումների աննախադեպ աճը և նախանշեց 20-րդ դարում նմանատիպ իրադարձությունները, այդ թվում՝ Շոան,
Դատապարտում է նման գործողությունների, ինչպես նաև՝ այլ ցեղասպանությունների ծանրության նվազեցումը կամ ժխտումը,
Կոչ է անում միջազգային հանրությանը՝ կանխելու մարդկության դեմ հանցագործություններն աշխարհի ցանկացած հատվածում և վեճերը կարգավորելու խաղաղ միջոցներով:
2014-ի սեպտեմբերի 9-ին Հունաստանի խորհրդարանն էր ձայների մեծամասնությամբ ընդունել Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող՝ «Այլատյացության դեմ պայքար» անվամբ օրինագիծը: Դրանով սահմանվում է, որ այն անձինք, ովքեր կժխտեն կամ բացասական կարտահայտվեն Ցեղասպանության մասին, կազատազրկվեն 3 ամսից մինչև 3 տարի: Եթե օրենքը խախտողը պատգամավոր է կամ պետական պաշտոնյա, սահմանվելու է 3-5 տարվա ազատազրկում: Ֆիզիկական անձինք նման խախտման համար կարող են տուգանվել՝ 10-ից մինչև 100.000 եվրոյով: Ժխտում ենթադրող միջոցառումներին մասնակցության համար նախատեսվում է 5-20.000 եվրո տուգանք:
Շվեյցարիայից և Սլովակիայից հետո Հունաստանը ԵՄ անդամ երրորդ պետությունն էր, որ քրեականացրեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը: Նման օրինագիծ է քննարկվում նաև Ֆրանսիայում:

14 Апрель 2015 - 20:36 AMT
Комитет по внешним отношениям Палаты депутатов парламента Чехии единогласно принял посвященную 100-летней годовщине Геноцида армян резолюцию.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, в резолюции со ссылкой на принятую в 1948 году Генеральной Ассамблеей ООН резолюцию о «Предотвращении и наказании преступления геноцида», решения международных организаций, законодательных и исполнительных органов признавших Геноцид армян стран, осуждается отрицание геноцидов.
В резолюции, в частности, говорится:
«Комитет по внешним отношениям,
Ссылаясь на принятую в 1948 году Генеральной Ассамблеей ООН резолюцию о «Предотвращении и наказании преступления геноцида»;
Учитывая известные факты, а также решения, принятые парламентами и законодательными и исполнительными органами Европейского совета, Уругвая, Канады, Франции, Швеции, Литвы, Польши, Италии, Греции, Кипра, Аргентины, России, Венесуэлы, Словакии, Ватикана и других стран,
В связи со 100-летней годовщиной осуществленного Османской империей Геноцида армян, которую отмечает весь цивилизованный мир 24 апреля 2015 года
Выражает соболезнования и солидарность армянству всего мира, в тоже время отдавая дань уважения памяти жертв массовых убийств ассирийцев, понтийских греков и езидов,
Отмечает неудовлетворительный уровень реакции международного сообщества начала века, что привело к беспрецедентному росту случаев притеснений национальных и религиозных меньшинств и способствовало повторению подобных преступлений в 20-ом веке,
Осуждает отрицание или принижение подобных преступлений, как и других геноцидов,
Призывает международное сообщество предотвратить осуществление преступлений против человечества в любой точке мира и решать споры исключительно мирным путем.
Парламент Республики Кипр 2 апреля принял законопроект о криминализации отрицания факта Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
За принятие законопроекта проголосовали 54 депутата.
9 сентября 2014 года парламент Греции принял закон против дискриминации, нетерпимости и расизма, предусматривающий, среди прочего, уголовное преследование за отрицание факта Геноцида армян в Османской империи. За законопроект проголосовало 54 депутата, против – 42, 3 депутата воздержались. В зависимости от статуса совершившего преступление и ряда других обстоятельств, закон предусматривает штраф от 5 до 100 тысяч евро и заключение от трех месяцев до пяти лет.