Ապրիլի 14-ին Չիլիի Ներկայացուցիչների պալատը բանաձև է ընդունել` համերաշխություն հայտնելով հայ ժողովրդի հետ և դատապարտելով Հայոց ցեղասպանությունը:
Ինչպես գրում է Prensa Armenia-ն, փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 77 պատգամավոր, դեմ` 1-ը, երեքը ձեռնպահ են մնացել:
Բանաձևը, մասնավորապես, կոչ է անում.
«Համերաշխություն հայտնել հայ ժողովրդին` դատապարտելով այդ ժողովրդի Ցեղասպանությունը, որը սկսվել է 1915-ին, Դիմել Չիլիի կառավարությանը` կոչ անելով հավատարիմ մնալ ՄԱԿ-ի 1985 թ. բանաձևին»:
Փաստաթղթում ասվում է նաև, որ 1915-ի ապրիլի 24-ին սկիզբ դրվեց Օսմանյան կայսրության իշխանությունների կողմից առանց դատ ու դատաստանի հայերի բնաջնջման սիստեմատիկ քաղաքականությանը: Ողբերգությունը, որը 1,5 հայերի կյանք խլեց, 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր:
Չիլիի Սենատը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը դեռևս 2007-ին, այս բանաձևը վերահաստատում է այն:
Չիլիի պատգամավորների պալատի սույն որոշումը ամբողջացնում է Չիլիի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Արգենտինայի նախագահ Քրիստինա Ֆերնանդես դե Քիրշները ապրիլի 14-ին հանդիպել է տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ ու իր համերաշխությունը հայտնել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել Արգենտինայի արդարադատության նախարար ու Մարդու իրավունքների պաշտպան Խուլիո Ալակը, եպիսկոպոս Քիսագ Մուրադյանը, Հայ առաքելական եկեղեցու մի շարք այլ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, Հարավային Ամերիկայի Հայ դատի գրասենյակի ներկայացուցիչներ և որոշ հայտնի հայազգի գործարարներ, որոնց թվում եղել է նաև Էդուարդո Էռնեկյանը:

14 апреля Палата депутатов Чили приняла резолюцию, в которой выразила свою солидарность с армянским народом, осуждая Геноцида армян.
Как пишет Prensa Armenia, за документ проголосовало 77 депутатов, против – 1, трое воздержались.
В резолюции, в частности, содержится призыв:
«Проявить солидарность с армянским народом, осудив Геноцид этого народа, начатый в 1915 году;
Обратиться к правительству Чили с призывом придерживаться резолюции, принятой ООН в 1985 году».
В документе также отмечается, что 24 апреля 1915 было положено начало систематической политике истребления армян со стороны Османских властей без суда и следствия. Трагедия, унесшая жизни 1,5 млн армян, стала первым геноцидом 20 века.
Сенат Чили признал Геноцид армян еще в 2007 году, и нынешняя резолюция подтверждает прежнее решение.
Ранее сообщалось, что президент Аргентины Кристина Фернандес де Киршнер 14 апреля встретилась с представителями местной армянской общины и также выразила свою солидарность в связи со 100-летней годовщиной Геноцида армян.
На встрече присутствовали министр юстиции и защитник прав человека Аргентины Хулио Алак, епископ Кисаг Мурадян, высокопоставленные представители Армянской Апостольской Церкви, представители Армянского Национального Комитета Южной Америки, предприниматели армянского происхождения, в том числе Эдуардо Эрнекян.