15 Ապրիլ 2015 - 07:06 AMT
Ապրիլի 14-ին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը դատապարտել է 20-րդ դարի սկզբում հայերի զանգվածային ոչնչացումն Օսմանյան կայսրությունում, թեև կրկին այն ցեղասպանություն չի անվանել:
«ԱՄՆ նախագահը և վարչակազմի մյուս բարձրաստիճան ներկայացուցիչները բազմիցս են որպես պատմական փաստ ճանաչել 1,5 մլն հայերի բնաջնջումը Օսմանյան կայսրության վերջին շրջանում և նշել են, որ դրա լիարժեք հաստատումը բխում է բոլորի շահերից, ներառյալ Թուրքիան, Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն»,-ասել է Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարի Հարֆը, երբ լրագրողները խնդրել են նրան մեկնաբանել Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի հայտարարությունն այն մասին, որ դա 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր:
Միևնույն ժամանակ Հարֆը կրկին չի արտաբերել «ցեղասպանություն» բառը: Իսկ երբ լրագրողները խնդրել են մեկնաբանել կաթոլիկ եկեղեցու հովվապետի խոսքերը, նա ասել է. «Այսքանը, ավելին չեմ ասի», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Պատարագին ներկա են եղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Գարեգին Բ և Արամ Ա կաթողիկոսները, պաշտոնատար այլ անձինք։

Госдепартамент США 14 апреля осудил массовое уничтожение армян в Османской империи в начале прошлого века, но вновь отказался признать это геноцидом.
«Президент США и другие высокопоставленные представители администрации неоднократно признавали историческим фактом уничтожение 1,5 миллиона армян в последние дни Османской империи и подчеркивали, что полноценное подтверждение этого отвечает интересам всех, включая Турцию, Армению и США», — сказала официальный представитель госдепартамента Мари Харф, когда журналисты попросили ее прокомментировать заявление Папы Римского Франциска о том, что это был первый геноцид 20 века.
Вместе с тем, Харф вновь не произнесла слово «геноцид». А когда журналисты попросили ее отреагировать на слова предстоятеля Римско-Католической Церкви, ответила: «Ничего больше того, что я уже сказала», сообщает РИА Новости.