Թուրքիայի վարչապետի հայազգի գլխավոր խորհրդական Էթյեն Մահչուփյանն ազատվել է պաշտոնից: Պաշտոնական հիմնավորմամբ Մահչուփյանի ազատման պատճառը տարիքային սահմանափակումն է, իսկ ազատվել էր դեռ մարտի 9-ին:
«Ես հիմա արտերկրում եմ և շարունակում եմ վարչապետի խորհրդական լինել, միայն թե դրա համար այլևս չեն վճարում ինձ»,- ասել է Մահչուփյանը, Hürriyet Daily News-ին հղումով գրում է Today’s Zaman-ը:
Թուրքական լրատվամիջոցները վերջին օրերին քննադատում էին վարչապետի գլխավոր խորհրդականին, որ քանի դեռ Թուրքիայի կառավարությունը զբաղված է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Հռոմի պապի արած հայտարարությանը խստապես արձագանքելով՝ նա հայտարարում է, որ 1915 թվականին հայերի հետ տեղի ունեցածն անհնար է չանվանել ցեղասպանություն.«Եթե Բոսնիայում ու Աֆրիկայում տեղի ունեցածն ընդունվում է որպես ցեղասպանություն, ապա 1915 թվականին հայերի հետ տեղի ունեցածն անհնար է չանվանել ցեղասպանություն: Հռոմի պապի հայտարարությամբ Վատիկանը ձերբազատվեց 100-ամյա հոգեբանական բեռից: Վատիկանն իսկապես կարող էր վաղուց արած լինել դա, սակայն չէր արել: Պետք չէ Վատիկանի արած հայտարարությունում փնտրել քաղաքական կողմ: Թե՛ հայերի, թե՛ ոչ հայերի համար «ցեղասպանություն» բառեզրն արդեն քաղաքական լինելուց ավելի շատ ձեռք է բերել հոգեբանական իմաստ: Կարևոր է փաստելը, թե ինչ է տեղի ունեցել: Կարևոր է առերեսվել կատարվածին և միասին ապագա կերտել՝ այդ ամենից դասեր քաղելով»:
Մահչուպյանին վարչապետի խորհրդականի պաշտոնում նշանակել էր Ահմեդ Դավութօղլուն՝ 2014-ի հոկտեմբերին՝ Թուրքիայում նախագահական ընտրությունններում Էրդողանի հաղթանակից և նոր կառավարություն ձևավորելուց հետո: Մահչուպյանն այս պաշտոնում նշանակված առաջին հայն է:
Հատկանշական է, որ պատարագը նախաձեռնել է հենց Հռոմի պապը: Ճնշումը նրա և Սուրբ Աթոռի վրա եղել է աննախադեպ: Թուրքական կողմն ամեն կերպ փորձել է խաթարել պատարագի անցկացումը, սակայն ջանքերը զուր են անցել: Իսկ պատարագից հետո թուրքական հիստերիան դեռ շարունակվում է՝ վարչապետի, արտգործնախարարի, այլ նախարարների մակարդակով: Դավութօղլուն նույնիսկ հայտարարել է, թե Հռոմի պապը միացել է Թուրքիայի և ԱԶԿ-ի դեմ «չարիքի առանցքին»:

16 Апрель 2015 - 11:52 AMT
Советник премьер-министра Турции Этьен Махчупян отстранен от должности. Причина освобождения от должности, как сообщает газета Hurriyet, возрастные ограничения.
Согласно распространенному сообщению, Махчупян был отстранен еще 9 марта, передает Tert.am.
Стоит отметить, что на днях заявление Махчупяна относительно Геноцида армян подняло в Турции большой шум.
«Невозможно признавать произошедшее в Боснии и Африке геноцидом, а совершенное в отношении армян в 1915г. – нет», – сказал Махчупян.
Он отметил, что заявлением о Геноциде Ватикан избавился от 100-летнего психологического бремени. «Вместо того, чтобы думать, зачем спустя 100 лет он использовал это слово, мы должны посмотреть на все с противоположной стороны: как же он выдержал столько лет и не произнес раньше? Ватикан давно мог сказать об этом, но не говорил», – сказал он.
Этьен Махчупян призвал не искать политическую подоплеку в заявлении Ватикана. «Как для армян, так и не для армян это слово, кроме политического контекста в большей степени имеет психологическое значение», – сказал он.
12 апреля турецкие власти сообщили вызванному в министерство иностранных дел послу Ватикана в республике, что «глубоко опечалены и расстроены» тем, что Папа Римский назвал массовое убийство армян в 1915 году геноцидом.
«Эти высказывания Папы далеки от исторической правды и закона. Они неприемлемы. Представители религиозных учений не должны делать таких необоснованных заявлений, которые разжигают ненависть и вражду», – указал глава МИД Мевлют Чавушоглу.