17 Ապրիլ 2015 - 06:42 AMT
Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկը և կանցլեր Անգելա Մերկելը չեն մասնակցի Թուրքիայում Դարդանելի (Չանաքքալե, Գալիպոլի) ռազմական գործողությունների 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին: Թուրքական ընդդիմադիր Zaman թերթի կայքը գրում է, որ նախագահ Գաուկը իր նախապատվությունը տվել է հայերին: Նա Բեռլինում կմասնակցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված պատարագին և հանդես կգա ելույթով, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Հետաքիքիր է՝ արդյո՞ք նախագահը 1915 թվականը բնորոշելու համար կարտաբերի «ցեղասպանություն» բառը»,- տարակուսում է Zaman-ը՝ հավելելով, որ Գաուկն Գերմանիայի առաջին նախագահն է, որ երբևէ մասնակցել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառման:
Նշվում է նաև, որ կանցլեր Անգելա Մերկելը զբաղվածության պատճառով չի մեկնի Թուրքիա, իսկ Գերմանիայի խորհրդարանում ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հատուկ նիստ կգումարվի: Երևանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին կմասնակցի Գերմանիայի Եվրամիության հարցերով նախարար Մայքլ Ռոթը:
Ավելի վաղ Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռոբերտ Սեկուտան հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն կարող է ներկայացված չլինել Թուրքիայում կայանալիք Գալիպոլիի միջոցառումներին:
«Այս կամ այն միջոցառմանը ԱՄՆ պաշտոնատար անձանց մասնակցելու վերաբերյալ որոշումը կայացնում է պաշտոնական Վաշինգտոնը: Կարող եմ ասել միայն, որ քանի որ ԱՄՆ-ն այդ շրջանում չի մասնակցել Առաջին համաշխարհային պատերազմին, հնարավոր է, որ մեր երկիրը չմասնակցի Չանաքքալեի ճակատամարին նվիրված միջոցառումներին»,-ասել է Սեկուտան, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Անկարան պատրաստվում էր 2015-ի ապրիլի 23-24-ին հյուրընկալել 102 երկրի նախագահի կամ վարչապետի, որոնց ուղարկվել են մասնակցության հրավերներ: Մինչդեռ Թուրքիայում գործող 5 հասարակական կազմակերպություն համաշխարհային առաջնորդներին կոչ են արել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը չընդունել Էրդողանի հրավերը, այլ փոխարենը մեկնել Երևան:Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ապրիլի 24-ին Թուրքիայում կայանալիք Չանաքքալեի ճակատամարտի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին հրավիրվածների թիվը նվազել է 25-ով: Այդ թիվն այժմ նվազել է՝ հասնելով 77-ի: Ցանկից 25 երկիր է պակասել, սակայն Անկարան փորձում է ավելացնել մասնակցության թիվը։
Մինչդեռ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլզը, անդրադառնալով ԱՄՆ պաշտոնական պատվիրակության հնարավոր այցին Երևան` մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին, հայտարարեց, որ Վաշինգտոնն անպայման պաշտոնապես ներկայացված կլինի Ծիծեռնակաբերդում: Դեսպանը հավելել է նաև, որ պատվիրակության անդամներին անձամբ նախագահ Օբաման է ընտրելու:

16 Апрель 2015 - 15:15 AMT
Турецкий мандраж: Президент Германии предпочел 100-летие Геноцида армян 100-летию битвы при Чанаккале
Президент Германии Йоахим Гаук и канцлер ФРГ Ангела Меркель не примут участия в торжествах, которые власти Турции устраивают по случаю столетия победы в битве при Галлиполи 24 апреля 2015 года – в день 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи.
Как пишет турецкое оппозиционное издание «Zaman», президент Германии Йоахим Гаук «предпочел армян» и примет участие в литургии памяти жертв Геноцида армян в Берлине, более того, выступит в рамках мероприятия с речью.
Турецкое СМИ задается вопросом, назовет ли президент Германии события начала 20 века геноцидом, и подчеркивает, что Йоахим Гаук – первый президент Германии, участвующий в мероприятии, посвященном Геноциду армян.
Отмечается также, что канцлер ФРГ А. Меркель не поедет в Турцию, сославшись на занятость. Турецкое издание при этом напоминает, что 24 апреля сего года в Бундестаге состоится специальное заседание, посвященное вопросу Геноцида армян, передает Panorama.am.
Ранее посол США в Азербайджане Роберт Секута заявил, что, возможно, США не примут участия в 100-летнем юбилее победы в битве при Чанаккале.
«Решение о том, в каком именно мероприятии будут участвовать официальные лица США, принимаются официальным Вашингтоном. Но могу только сказать, что поскольку США в тот период, о котором идет речь, не участвовали в Первой Мировой Войне, возможно, наша страна не будет присутствовать на мероприятии, посвященном победе в битве при Чанаккале», – подчеркнул Р.Секута.
Сообщалось также, что число стран, которые примут участие в намеченных на 24 апреля в Турции мероприятиях, посвященных 100-летию битвы при Чанаккале, уменьшилось на 25.
До того президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что приглашения будут разосланы главам 102 стран.
Позже эта цифра уменьшилась до 77, однако Анкара пытается увеличить число участников.
Между тем, посол США в Армении Ричард Миллз сообщил, что в годовщину 100-летия Геноцида армян США будут официально представлены в Ереване.
«США будут официально представлены, а состав делегации, которая будет присутствовать в Цицернакаберде от США, назовет лично президент Обама. Скоро имена делегатов будут названы, и мы заявим об этом»,- сказал посол, добавив, что США скорбят о жертвах вместе с Арменией.