17 Ապրիլ 2015 - 08:48 AMT
Բասկերի խորհրդարանը դատապարտել է Հայոց «սարսափելի» ցեղասպանությունը և Թուրքիայից պահանջել ճանաչել այն, ինչպես նաև կոչ է արել «հաշտություն հաստատել երկու երկրի միջև` ընդհանուր պատմության հիմքով»:
Բասկյան խորհրդարանի նիստի ավարտին ելույթ է ունեցել Պալատի նախագահ Բակարտխո Տեջերիան` ներկայացնելով պաշտոնական հայտարարությունը, որով «իր հարգանքն ու համերաշխությունն է հայտնում զոհերի ընտանիքներին», ովքեր այսօր դեռևս տառապում են կոտորածների հետևանքների պատճառով, իսպանական Abc.es-ին հղումով գրում է Tert.am-ը:
Հայտարարության տեքստում հիշատակվում է, որ «չնայած բազմաթիվ խնդրանքներին ու կոչերին` Թուրքիայի կառավարությունը պաշտոնապես չի ճանաչել այս պատմական ոճրագործությունը, որը համակարգված իրականացվել է որպես Ցեղասպանություն»:
Խորհրդարանը կոչ է արել «թափանցիկ և անկեղծ երկխոսության» սկսել թուրքերի և հայերի միջև «միասնական ապագա կառուցելու համար, որը թույլ կտա փակել պատմության այս ողբերգական գլուխը», ինչի համար կարևոր է հասկանալը, ճանաչումն ու արդարությունը:
Մարտի 26-ին Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել էր Իսպանիայի Պինտո քաղաքը, դրանից առաջ՝ մարտի 17-ին Բետերա քաղաքը, իսկ հունվարի վերջին` Իսպանիայի Բուրխասոտ քաղաքի քաղաքային խորհուրդը: 2014-ի հունիսին Իսպանիայի՝ հիմնականում բասկերով բնակեցված Նավարա ինքնավար համայնքի խորհրդարանը ընդունել էր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող հռչակագիր՝ դառնալով Ցեղասպանությունը ճանաչած չորրորդ շրջանն Իսպանիայում՝ Բասկերի երկրից, Կատալոնիայից և Բալեարիկ կղզիներից հետո:

17 Апрель 2015 - 09:25 AMT
Парламент страны Басков осудил Геноцид армян и призвал Турцию признать его. Также парламент призвал к перемирию между Арменией и Турцией с принятием общей истории.
На заседании парламента выступил председатель Палаты Бакартхо Теджерия, представив официальное заявление, в котором «выражается солидарность и уважение к семьям жертв», которые и сегодня страдают от последствий Геноцида, сообщает испанская Abc.es.
В заявлении также отмечается, что «несмотря на многочисленные просьбы и призывы правительство Турции официально не признало это исторически доказанное преступление – спланированный Геноцид».
Парламент страны Басков также призвал начать «прозрачный и искренний» диалог между армянами и турками для «формирования единого будущего, которое позволит перевернуть эту трагическую страницу», для чего необходимо понимание, признание и справедливость, передает Tert.am.
26 марта город испанский город Чиривелья (Валенсийское автономное сообщество) признал Геноцид армян. Все четыре партии, образующие городской совет Чиривельи — Народная партия (РР), Социалистическая Рабочая партия (PSOE), Компромисс (Comrpomis)и Левый Союз (Izquierda Unida) единогласно признали Геноцид армян.
Проект резолюции о признании Геноцида армян был представлен пресс-секретарем Левого Союза Жоаном Антони Пересом, который в своем слове, обратил внимание на то, что все демократические страны должны признать Геноцид армян и заставить Турцию принести извинения и компенсировать ущерб от этого ужасного преступления.