18 Ապրիլ 2015 - 08:51 AMT
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուժնիեկսը ԵԽ պաշտոնական կայքէջում անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության թեմային:
Մուժնիեկսը գրում է, որ ապրիլի 24-ին նշվում է 100-ամյա տարելիցը այն օրվանից, երբ սկսվել են Օսմանյան կայսրությունում բնակվող հայերի զանգվածային սպանությունները, տեղահանությունները, ինչի արդյունքում Անատոլիայի հայերը գրեթե ամբողջությամբ բնաջնջվել են:
«Մարդու իրավունքների այս զանգվածային խախտումը և դրա ցավոտ ժառանգությունը մեծ ճեղքվածք են առաջացրել երկու հասարակությունների միջև, որը կիզակետին է հասել՝ դրանց՝ որպես ցեղասպանության քաղաքական և իրավական գնահատմամբ», – հայտարարել է մարդու իրավունքների հարցով հանձնակատարը:
«Հայերի սպանդը և տեղահանությունը Օսմանյան իշխանությունների կողմից մարդու իրավունքների զանգվածային խախտում էր», – ընդգծում է հանձնակատարը՝ հարց բարձրացնելով: – «Արդյո՞ք սա նախապատրաստողները և հենց հանցագործությունները դատապարտվում են, թե՞ անտեսվում են, արդարացվում և նույնիսկ, փառաբանվում», հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Միևնույն ժամանակ, Նիլս Մուժնիեկսը ողջունել է փոխըմբռնմանն ուղղված քաղաքացիական հասարակության բոլոր քայլերը, նշել, որ չնայած բաժանարար գծերին հայ և թուրք հասարակությունները փորձում են հաղթահարել ցավոտ անցյալը, նպաստել փոխադարձ ըմբռնմանը, հաշտեցմանն ու ընդհանուր պատմության վերականգնմանը՝ դրսևորելով մարդու իրավունքների իրական ոգի:
Մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատարը նկատել է տվել, որ Թուրքիայում քննարկումները, որը երկար տարիներ տաբու է եղել. անգամ քրեական հետապնդում էր իրականցվում այսպես կոչված ՝ թուրքական ինքնությունը վիրավորելու համար, սակայն վերջին տարիներին շատ հազվադեպ կարելի է հանդիպել այդ երևույթին, ինչը պայմանավորված է հայերի և թուրքերի միջև ավելի հաճախակի դարձած շփումներով, ինչպես նաև Թուրքիայի ներքին քաղաքականությամբ և մշակութային զարգացմամբ: Մուժնիեկսը նշել է նաև, որ չնայած ցամաքային սահմանը փակ է, երկու երկրների քաղաքացիները համեմատաբար ազատ այցելում են իրար. նա մատնանշել է պաշտոնական թվեր. 2000 թվականին Թուրքիայում հայերի թիվը կազմել է մոտ 5500, իսկ 2013 թվականին՝ ավելի քան 73,000:
Միաժամանակ, Թուրքիայում բանավեճը անցյալի վերաբերյալ ավելի ակտիվացել է. շրջադարձային էր Ստամբուլում 2005 թվականին կազմակերպված գիտաժողովը, որից հետո Թուրքիայում հրատարակվել են հայկական ժառանգության մասին բազմաթիվ աշխատություններ: Բանավեճի գագաթնակետը համընկավ 2007 թվականին թուրքաբնակ հայ լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության հետ, ինչը հանգեցրել է անցյալը վերաիմաստավորելու և հանդուրժողականության: Դրա վկայությունն էր 2008 թվականին թուրք մտավորականության կազմակերպած ստորագրահավաքը՝ որին մասնակցելով հազարավոր մարդիկ ներողություն էին հայցում հայերից:
Եվրախորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատարն իր ուղերձն ամփոփել է հետևյալ խոսքերով. «Այժմ, երբ մոտենում է հարյուրամյակը, իմ համերաշխությունն եմ հայտնում ոչ միայն զոհերին և նրանց ժառանգներին, այլև քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստներին, գիտնականներին, լրագրողներին, արվեստագետներին և՛ Թուրքիայի, և՛ Հայաստանի, ովքեր փորձում են առաջ տանել փոխադարձ ըմբռնման և անցյալի ծանր ժառանգության վերաիմաստավորման գաղափարը»:

18 Апрель 2015 - 08:39 AMT
Комиссар Совета Европы по правам человека Нильс Муйжниекс в публикации на официальном сайте Совета Европы затронул тему Геноцида армян.
Муйжниекс пишет, что 24 апреля отмечается 100-я годовщина с того дня, когда начались массовые убийства и депортации армян, проживавших в Османской империи, в результате чего армяне Анатолии практически полностью были истреблены.
«Это массовое нарушение прав человека и его болезненное наследие привели к большому расколу между двумя обществами, которое достигло апогея после того, когда ему была дана политическая и правовая оценка геноцида», – заявил комиссар СЕ по правам человека.
«Резня и депортация армян османскими властями были массовым нарушением прав человека, – подчеркивает комиссар, поднимая вопрос, – Осуждаются ли организаторы этих преступлений и сами эти преступления, или игнорируются, оправдываются и даже прославляются?»
В то же время Нильс Муйжниекс приветствует любые шаги гражданского общества, направленные на взаимопонимание. Он отметил, что, несмотря на разделительные линии, армянское и турецкое общества «пытаются преодолеть болезненное прошлое, содействовать взаимопониманию, примирению и восстановлению общей истории, проявляя истинный дух прав человека».
Комиссар по правам человека отметил, что в Турции идут дискуссии, на которые долгие годы было наложено табу, и даже осуществлялось уголовное преследование за так называемое оскорбление турецкой идентичности, однако в последние годы это явление можно встретить очень редко, что обусловлено участившимися контактами между армянами и турками, а также внутренней политикой и культурным развитием Турции. Муйжниекс также отметил, что, несмотря на то, что сухопутная граница закрыта, граждане двух стран сравнительно свободно посещают друг друга.
Между тем, дискуссии о прошлом в Турции также активизировались, поворотным событием стала научная конференция, организованная в 2005 году в Стамбуле, после которой в Турции были изданы многочисленные работы об армянском наследии. Пик дискуссий совпал с убийством в 2007 году турецкого журналиста армянского происхождения Гранта Динка, что привело к переосмыслению прошлого и толерантности. Свидетельством этого стал организованный турецкой интеллигенцией в 2008 году сбор подписей, тысячи участников которого просили прощения у армян.
Как сообщает Армянская служба Радио Свобода, комиссар Совета Европы по правам человека завершил свое послание следующими словами: «Сейчас, когда приближается столетие, я выражаю свою солидарность не только с жертвами и их потомками, но и с активистами гражданского общества, учеными, журналистами, деятелями искусства и Турции, и Армении, которые пытаются продвигать идею взаимопонимания и переосмысления тяжелого наследия прошлого».