20 Ապրիլ 2015 - 06:36 AMT
Սասունյան. Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման արարողությունները ձախողելու փոխարեն Էրդողանը պրոպագանդեց դրանք
Վերջին տարիներին, երբ աշխարհասփյուռ հայերն սկսեցին ծրագրել Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի ոգեկոչումը, նրանք երկու հիմնական մտահոգություն ունեին՝ ինչպիսի՞ միջոցառումներ ձեռնարկել, որոնք առավելագույնս պատշաճ լինեն այս մեծաշուք առիթով, և ինչպե՞ս թաքցնել իրենց ծրագրերը թուրքական կառավարությունից, որպեսզի այն չկարողանա խափանել կամ ձախողել դրանք: Այս մասին իր հոդվածում գրում է «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանը: Հոդվածում մասնավորապես ասվում է.
«Մենք չէինք իմանում, որ թուրք ղեկավարներն ի վերջո ակամա դառնալու են մեր լավագույն «դաշնակիցները», և հարյուրամյակի ծրագրերը ձախողելու փոխարեն այնպիսի անհեթեթ հայտարարություններ են անելու, որ ամբողջ աշխարհում պրոպագանդեն Հայոց ցեղասպանությունը՝ գերազանցելով մեր բոլոր ակնկալիքները:
Որևէ հոլիվուդյան սցենարիստ չէր կարող ավելի լավ գործ անել, քան Էրդողանը որպես վարչապետ, իսկ այնուհետև՝ նախագահ՝ ապահովելով աշխարհում ամենամեծ հնարավոր լսարանը 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման համար:
Հարյուրամյակի տարեսկզբից շատ առաջ Էրդողանը պարարտ հող պատրաստեց իր տարօրինակ հայտարարություններով ՝ փչացնելով իր և իր երկրի հեղինակությունը. նա հայտարարեց, որ մահմեդականները հայտնաբերել են Ամերիկան Կոլումբոսից առաջ. որ մահմեդականների համար անհնար էր ցեղասպանություն գործելը. և ասաց հեռուստահաղորդավար Չառլի Ռոզին, թե քանի որ Ստամբուլում դեռ հայեր կան, ապա հնարավոր չէր, որ ցեղասպանություն եղած լիներ:
Այնուհետև Էրդողանը փակեց «Յութուբն» ու «Թվիթերը», քանի որ որոշ բաներ դրանց բովանդակությունից իրեն դուր չէին գալիս. ձերբակալեց մի պատանի ուսանողի շարադրություն գրելու համար, որը չէր արժանացել ժամանակակից սուլթանի հավանությանը. բանտարկեց լրագրողներին և ծաղրանկարիչներին իր քաղաքականությունը քննադատելու համար. հետապնդեց մահմեդականների կրոնական առաջնորդ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետևորդներին և բարձրաստիճան զինվորականներին՝ Նորին մեծության դեմ նրանց կազմակերպած դավադրության պատրվակով. հրամայեց կրակել խաղաղ ցուցարարների վրա Ստամբուլի Գեզի զբոսայգում. և գաղտնալսված հեռախոսազրույցում հանձնարարեց որդուն, թե ինչպես կոծկել տասնյակ միլիոնավոր կանխիկ դոլարները…
Էրդողանն իր կոշտ հայտարարություններով և կոպիտ պոռթկումներով կարողացավ թշնամացնել բազմաթիվ երկրների ղեկավարներին, որոնց հետ գործակցում էր, ներառյալ Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իրանը, Իրաքը, Եգիպտոսը, Հունաստանը, Ռուսաստանը և Սիրիան: Ըստ էության, նա իր «զրո խնդիրներ հարևանների հետ» արտաքին քաղաքականությունը վերածեց՝ «զրո հարևանների՝ առանց խնդիրների»…
Այս տարեսկզբին՝ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ, Էրդողանը հասավ իր գործունեության գագաթնակետին: Նա «փայլուն» միտք հղացավ Գալիպոլիի տոնակատարության օրը տեղափոխել ապրիլի 24-ին, և ավելի քան 100 երկրների ղեկավարների հրավիրելով Թուրքիա՝ համայն աշխարհի ուշադրությունը շեղել այդ նույն օրը Երևանում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման արարողություններից: Թուրքիայի նախագահը փորձեց վերաշարադրել պատմությունը՝ մեղադրելով Հայաստանին Ցեղասպանության100-րդ տարելիցի ամսաթիվը ապրիլի 24-ին փոխելու համար…
Նման մանկամիտ խորամանկությունները չէին կարող վրիպել միջազգային հանրության ուշադրությունից: Էրդողանի կեղտոտ հնարքները բացահայտող բազում հոդվածներ գրվեցին: Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման արարողությունները ձախողելու փոխարեն թուրք ղեկավարներն հաջողեցին պրոպագանդել Ցեղասպանության հարյուրամյակը՝ նախքան հայերի կողմից որևէ միջոցառում կազմակերպելը…
Իսկ հետո եկավ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի ապրիլի 12-ի հիշարժան քարոզը՝ մեղադրելով Թուրքիային հայ ժողովրդի դեմ «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը» գործելու համար… Ի պատասխան՝ Էրդողանը հետ կանչեց Թուրքիայի դեսպանին Վատիկանից, իսկ հետո, սովորաբար իր սառը դատող վարչապետ Դավութօղլուի և թուրք չինովնիկների ողջ անձնակազմի հետ միասին սկսեց վիրավորել Հռոմի պապին, Կաթոլիկ եկեղեցուն, և նույնիսկ Պապի ծննդավայր Արգենտինային… Այսպիսով, մի քանի օրվա ընթացքում Թուրքիայի ղեկավարները կարողացան իրենց դեմ հանել ավելի քան մեկ միլիարդ կաթոլիկների ամբողջ աշխարհում:
Էրդողանը զգուշացրեց Հռոմի պապին, որ լրացուցիչ գործողություններ է ձեռնարկելու ընդդեմ Կաթոլիկ եկեղեցու՝ նկատի ունենալով, որ կարող է Ստամբուլի հին հունական Սուրբ Սոֆիայի տաճարը վերածել մզկիթի: Եթե նա գնա նման ծայրահեղ քայլի, ապա Թուրքիայի դեմ կհանի մնացած քրիստոնյա աշխարհը:
Հռոմի պապի պատմական քարոզից մի քանի օր հետո Եվրախորհրդարանը դարձյալ բանաձև ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ: Այդ ընթացքում, Էրդողանը շարունակում էր իր հակաեվրոպական և հակաքրիստոնեական խիստ քննադատությունը՝ մեղադրելով եվրոպացիներին հակաթուրքական և հակաիսլամական կեցվածքի համար: Բնականաբար, եվրոպացիների մոտ հարց առաջացավ, թե ինչպես կարող է նման խելագար ղեկավար երբևէ միանալ եվրոպական ընտանիքին…
Հազարավոր թերթեր, հեռուստաընկերություններ և կայքէջեր հաղորդում էին թուրք ղեկավարների կատաղի արձագանքի մասին և քննադատում նրանց կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը: Աշխարհի ուշադրությունը սևեռվել էր հայերի վրա՝ Քարդաշյանների Հայաստան կատարած այցի, Հռոմի պապի ուշագրավ քարոզի և Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի բանաձևի լայնորեն լուսաբանման շնորհիվ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին հայերը չէին կարող հասնել նման լայն հրապարակայնության, եթե նույնիսկ մեկ միլիարդ դոլար ծախսեին և 100 փիար ընկերություն վարձեին …»:

20 Апрель 2015 - 10:48 AMT
Сасунян: Ни один голливудский сценарист не смог бы пропагандировать Геноцид армян лучше, чем это сделал Эрдоган
В последние годы, когда армяне со всего мира стали планировать мемориальные мероприятия, посвященные 100-й годовщине Геноцида армян, у них были 2 вопроса, вызывающих беспокойство: какие мероприятия предпринять, чтобы должным образом отметить эту важную дату и как свои программы скрыть от турецкого правительства, чтобы они не смогли воспрепятствовать им и сорвать. Об этом в своей статье пишет издатель и редактор газеты The California Courier Арут Сасунян.
«Мы не знали, что турецкие лидеры, в итоге, невольно станут нашими лучшими «союзниками», и, вместо того, чтобы провалить проекты столетия, будут делать такие несуразные заявления, что во всем мире будут пропагандировать Геноцид армян, превзойдя все наши ожидания.
Ни один голливудский сценарист не мог сделать это лучше, чем Эрдоган-премьер, а затем Эрдоган-президент, обеспечив самую большую из возможных в мире аудиторий для 100-й годовщины Геноцида армян.
Задолго до 100-й годовщины Геноцида армян Эрдоган создал благодатную почву своими странными заявлениями, снизив авторитет своей стран и свой собственный. Он заявил, что мусульмане открыли Америку задолго до Колумба, что мусульмане не могли совершить геноцид. Он заявил телеведущему Чарлю Розу, что, учитывая то, что в Стамбуле еще есть армяне, то геноцида не могло быть», – пишет Сасунян, передает Tert.am.
«Затем Эрдоган заблокировал Youtube и Twitter, поскольку какие-то вещи из их содержания не нравились ему. Он арестовал молодого студента за написанное сочинение, которое не удостоилось признания современного султана, арестовал журналистов и карикатуристов за критику его политики, преследовал последователей религиозного лидера Фетхуллаха Гюлена и высокопоставленных военных по поводу организации заговора против Его величества, приказал стрелять по мирным протестующим в парке Гези Стамбула и в тайно прослушанной телефонной беседе поручил сыну скрыть десятки миллионов наличных долларов…
Своими жесткими заявлениями Эрдоган смог превратить во врагов многочисленных лидеров стран, с которыми сотрудничал, включая США, Францию, Германию, Иран, Ирак, Египет, Грецию, Россию и Сирию. По сути, внешнюю политику «ноль проблем с соседями» он превратил в политику «ноль соседей без проблем»…
В начале этого года, в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян, Эрдоган достиг апогея своей деятельности. Он придумал «блестящую» идею – перенести годовщину битвы при Галлиполи на 24 апреля и, пригласил лидеров более 100 стран мира в Турцию, перенести внимание мира с мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, которые пройдут в тот же день в Ереване.
Президент Турции попытался подкорректировать историю, обвинив Армению в переносе даты 100-й годовщины Геноцида на 24 апреля…
Подобные инфантильные хитрости не могли не броситься в глаза международного сообщества. Было написано множество статей, раскрывших грязные уловки Эрдогана. Вместо того чтобы сорвать мемориальные церемонии, посвященные Геноциду армян, турецкие лидеры удачно пропагандировали столетие Геноцида еще задолго до организации армянами особых мероприятий…
Затем последовало заявление Папы Римского Франциска 12 апреля, в котором он обвинил Турцию в осуществлении «первого геноцида 20 века» против армянского народа… В ответ на это Эрдоган отозвал посла Турции из Ватикана, а потом, вместе с обычно трезво мыслящим премьер-министром Ахметом Давутоглу и всем составом турецких чиновников, начал оскорблять Папу Римского, Католическую церковь и даже родину Папы Франциска Аргентину…
Таким образом, за несколько дней власти Турции смогли настроить против себя миллиард католиков во всем мире.
Эрдоган предупредил Папу Римского, что предпримет дополнительные меры против Католической церкви, имея в виду, что может древнегреческий собор Святой Софии в Стамбуле превратить в мечеть. Если он пойдет на эту крайнюю меру, то ополчит против Турции весь остальной христианский мир.
Спустя несколько дней после исторической речи Папы Римского Европарламент вновь принял резолюцию о признании Геноцида армян. В это время Эрдоган продолжал свою резкую антиевропейскую и антихристианскую критику, обвиняя европейцев в антитурецком и антиисламском поведении. Естественно, у европейцев возник вопрос о том, как может такой сумасшедший лидер когда-либо присоединиться к европейской семье…
Тысячи газет, сайтов и телекомпаний передавали о злостной реакции турецких властей, критиковали отрицание ими Геноцида армян.
Внимание мира было направлено на армян, благодаря широкому освещению визита сестер Кардашян в Армению, примечательной речи Папы Римского и резолюции Европарламента В преддверие 100-й годовщины Геноцида армян армяне не могли достичь такой широкой огласки, даже, если бы потратили 1 млрд долларов и наняли бы 100 PR-компаний…», – говорится в публикации.