20 Ապրիլ 2015 - 08:11 AMT
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով կայցելի Երևան` մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառումներին: Այդ մասին ապրիլի 20-ին հայտնել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
«Այցի շրջանակում տեղի կունենա Ռուսաստանի և Հայաստանի նախագահների հանդիպումը, որտեղ նախատեսվում է քննարկել երկկողմ օրակարգի, ինտեգրացիոն միավորումներում փոխգործակցության, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային ակտուալ խնդիրներ»,-ասվում է մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր Պուտինի Երևան հնարավոր այցի մասին: Կրեմլի ներկայացուցիչը չբացառեց նաև ՌԴ և Ֆրանսիայի նախագահների հանդիպումը Երևանում կայանալիք միջոցառումների շրջանակում:
«Պուտինն ու Օլանդը նույն օրերին կլինեն Երևանում, չի բացառվոմ, որ նրանք կհանդիպեն հայկական կողմի կազմակերպած միջոցառումների շրջանակում»,-ասել էր Պեսկովը:
Ֆրանսիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռոմեն Նադալը ապրիլի 15-ին հայտարարեց, որ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը ապրիլի 24-ին Երևանում կմասնակցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներին:
Թուրքիան ապրիլի 24-ին տոնակատարություն է կազմակերպում` նվիրված Գալիպոլիի (Չանաքքալե) ճակատամարտում տարած հաղթանակին: Պեսկովը հայտարարեց, որ «Ռուսաստանը բարձր մակարդակով ներկայացված կլինի թուրք գործընկերների կողմից Չանաքքալեում կազմակերպվող հիշատակի միջոցառումներին»,-ասել է Պեսկովը: Ռուսաստանը Թուրքիայում կներկայացնի Պետդումայի խոսնակ Սերգեյ Նարիշկինը:

20 Апрель 2015 - 07:46 AMT
Президент РФ Владимир Путин по приглашению президента Республики Армения Сержа Саргсяна посетит Ереван для участия в памятных мероприятиях, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян в Османской империи. Об этом сообщили 20 апреля в пресс-службе Кремля.
«В рамках визита состоится встреча президентов России и Армении, на которой предполагается обсудить вопросы двусторонней повестки дня, взаимодействия в интеграционных объединениях, а также актуальные региональные и международные темы», – говорится в сообщении пресс-службы.
Ранее пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков сообщал о возможности приезда Путина в Ереван. Также представитель Кремля не исключил возможности встречи президентов России и Франции во время памятных мероприятий в Ереване.
«Насколько мы понимаем, пребывание Путина и Олланда совпадает в Ереване, они будут находиться там одновременно. Поэтому исключать их контактов на полях программы, которая там запланирована армянской стороной, нельзя», – сказал Песков.
Официальный представитель МИД Франции Ромэн Надаль заявил 15 апреля, что президент Франции Франсуа Олланд примет участие в посвященных 100-летию геноцида армян памятных мероприятиях, которые пройдут в столице Армении 24 апреля.
«Президент Республики 24 апреля отправится в Ереван, чтобы отдать должное памяти жертв геноцида армян», — сказал Надаль.
В тот же день – 24 апреля в Турции пройдут торжества по случаю столетия битвы при Чанаккале, на этих мероприятиях Россия будет представлена на высоком уровне. «Российская Федерация будет представлена на высоком уровне на мемориальных мероприятиях, запланированных нашими турецкими партнерами в Чанаккале», – сказал Песков.