20 Ապրիլ 2015 - 12:08 AMT
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը կհանդիպի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ ապրիլի 24-ին Հայաստան այցելության ժամանակ: Այդ մասին ապրիլի 20-ին հայտարարել են Ելիսեյան պալատում: «Բանակցությունների ընթացքում քննարկվելու է իրավիճակն Ուկրաինայում և մի շարք այլ հարցեր»,-հայտնել է Ֆրանսիայի նախագահի աշխատակազմը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ նման հանդիպման հավանականությունը չբացառեց նաև ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Երկկողմ ռուս-ֆրանսիական բարձր մակարդակի հանդիպում է այժմ նախապատրաստվում Երևանում»,-ասել էր Պեսկովը լրագրողներին: Ըստ նրա, զրույցի ժամանակ կարող է անդրադարձ լինել նաև «Միստրալ» դասի ուղղաթիռակիրների առաքումների հարցին, սակայն ոչ Մոսկվայի նախաձեռնությամբ:
«Ինչ վերաբերում է «Միստրալների» առաքմանը, ապա դա ավելի շուտ ֆրանսիական կողմի խնդիրն է, որը պատվիրատուից ստացել է գումարը և իր պարտավորությունները դեռ չի կատարել: Ուստի եթե ֆրանսիական կողմը բարձրացնի այդ հարցը, բնականաբար, դա կքննարկվի»,-ասել է Պեսկովը:
Ֆրանսիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռոմեն Նադալը ապրիլի 15-ին հայտարարեց, որ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը ապրիլի 24-ին Երևանում կմասնակցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներին:

Президент Франции Франсуа Олланд встретится с президентом России Владимиром Путиным в ходе своего визита в Армению 24 апреля. Об этом сообщил 20 апреля Елисейский дворец.
«В ходе переговоров будет обсуждаться ситуация на Украине и ряд других вопросов», – сообщила администрация французского президента, сообщает ТАСС.
Ранее возможность проведения такой встречи не исключил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Двусторонняя российско-французская встреча на высшем уровне готовится сейчас в Ереване», – сообщил Дмитрий Песков журналистам.
По его словам, вопрос поставки вертолетоносцев класса «Мистраль» может быть затронут во время беседы, но не по инициативе Москвы.
«Что касается проблемы поставки «Мистралей», то скорее это проблема для французской стороны – стороны, которая получила от заказчика деньги и пока еще не исполняет свои обязательства. Поэтому если это будет подниматься французской стороной, то, конечно, это будет обсуждаться», – сказал Песков.
Официальный представитель МИД Франции Ромэн Надаль заявил 15 апреля, что президент Франции Франсуа Олланд примет участие в посвященных 100-летию геноцида армян памятных мероприятиях, которые пройдут в столице Армении 24 апреля.
«Президент Республики 24 апреля отправится в Ереван, чтобы отдать должное памяти жертв геноцида армян», — сказал Надаль.