21 Ապրիլ 2015 - 07:26 AMT
Հետևելով Հայոց ցեղասպանության մասին Հռոմի պապի պատմական հայտարարությանը և Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևին՝ ամերիկացի սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսը, Մարկ Քրքը, Բարբարա Բոքսերը և Քորի Գարդները ներկայացրել են օրինագիծ, որի նպատակն է կարգավորել հայ-թուրքական հարաբերությունները՝ հիմնված Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության «ամբողջական ճանաչման» վրա, գրում է asbarez.com-ը՝ վկայակոչելով Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբին:
Այս օրենքը ներկայացվել է ապրիլի 24-ի առիթով ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի սպասվող հայտարարությունից առաջ:
Ներկայացված օրինագիծը գրեթե նույնն է, ինչ 2014 թվականի ապրիլին ներկայացվածը, միայն ավելացված է Հռոմի պապի հայտարարության մասին հատվածը, հայտնում է Tert.am-ը:
«Բանաձևն ասում է, որ անընդունելի է ժխտել Հայոց ցեղասպանության փաստը և պատմությունը և շարունակել լռեցնել մահացածների ձայները: Երբ աշխարհն ապրիլի 24-ին նշում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցը, Միացյալ Նահանգները պետք է ստանձնի այս ցեղասպանությունը ճանաչելու պարտավորությունը՝ անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու և թույլ չտալու համար, որպեսզի նման ողբերգությունները կրկնվեն»,- ասել է Մենենդեսը:
«100 տարին չափազանց շատ է 1,5 միլիոն հայերի սպանությունն իր անունով չկոչելու համար՝ ցեղասպանություն»»,- ասել է սենատոր Քրքը:
«Վաղուց ժամանակն է, որ Միացյալ Նահանգները ճանաչի դա որպես ցեղասպանություն, հարգի զոհերի հիշատակը և անի հնարավորը՝ նման հանցագործությունների կրկնություն թույլ չտալու համար»,- հավելել է նա:
«Այս տարի Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցն է՝ անասելի ողբերգություն, որը բիծ է թողել աշխարհի հավաքական խղճի վրա»,- ասել է սենատոր Բոքսերը: «Ավելի քան 20 երկիր, ԱՄՆ 43 նահանգ և Հռոմի պապը ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, և ժամանակն է, որ Միացյալ Նահանգները միանա նրանց»,- հավելել է նա:

Следуя за историческим заявлением Папы Римского и принятой Европейским парламентом резолюцией относительно Геноцида армян, американские сенаторы Роберт Менендес, Марк Кирк, Барбара Боксер и Кори Гарднер представили законопроект, цель которой заключается в урегулировании армяно-турецких отношений, основанном на «полном признании» Геноцида армян со стороны Турции, сообщает Армянский Национальный Комитет Америки.
Этот закон представлен в преддверии ожидающегося заявления президента США Барака Обамы в связи с 24 апреля. Представленный законопроект практически аналогичен представленному в апреле 2014 года, добавлена только часть относительно заявления Папы Римского.
«В резолюции сказано, что неприемлемо отрицать факт Геноцида армян и историю, и продолжать заставлять молчать голоса жертв Геноцида. Когда 24 апреля в мире будет отмечаться 100-летие Геноцида армян, Соединенные Штаты должны взять на себя обязательство по признанию этого Геноцида, тем самым, воздавая дань уважения памяти невинных жертв и не допуская повторения подобной трагедии», – сказал Менендес.
«100 лет слишком много, чтобы не называть убийство 1.5 млн армян своим именем – геноцидом», – сказал сенатор Кирк.
«Давно пора, чтобы США признали это в качестве геноцида, воздали дань уважения и сделали все возможное, чтобы не допустить повторения подобных преступлений», – добавил он.
«В этом году Геноциду армян исполняется 100 лет – неописуемая трагедия, оставившая пятно на коллективную совесть мира», – сказал Боксер. «Более 20 стран, 43 штатов США и Папа Римский признали Геноцид армян, настало время, чтобы США присоединились к ним», – добавил он, передает Tert.am.