23 Ապրիլ 2015 - 06:32 AMT
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆն ապրիլի 22-ին մի ամբողջ ժամ է հատկացրել Հայոց ցեղասպանության 1.5 մլն զոհերից 1.000-ի անունն ընթերցելու համար:
Հայանպաստ գործունեությամբ հայտնի կոնգրեսականն ընթերցել է այն նահատակների անունները, որոնց մասին տվյալները նախապես գրանցված են եղել պաշտոնյայի առաջարկած առցանց հասցեում, asbarez.com-ին հղումով գրում է Tert.am-ը:
«Մեկ ժամում ես ի վիճակի եղա ընթերցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի միայն չնչին մասի անունները: Բոլորի անուններն ընթերցելու համար կպահանջվեին շաբաթներ: Սակայն ես լիահույս եմ, որ այս քայլով կնպաստեմ հասարակության ուշադրությունն այդ սոսկալի հանցանքի կողմը հրավիրելուն»,- ասել է Շիֆը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ երեկ հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման հայերի համար խորհրդանշական այս տարում ևս 1915թ. տեղի ունեցած դեպքերը չի բնորոշի որպես «ցեղասպանություն»:
Ավելի վաղ Ֆեյսբուքի իր պաշտոնական էջում կոնգրեսական տեղեկացրել էր, որ այսպիսի նախաձեռնության է պատրաստվում. «Ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ապրիլի 22-ին Ներկայացուցիչների պալատում մեկ ժամ կարդալու եմ զոհերի անունները և գրանցելու եմ այդ անունները Կոնգրեսական արձանագրություններում: Ես հրավիրում եմ ձեզ գրանցել ձեր սիրելիների անունները, ովքեր դարձել են ցեղասպանության զոհ, և հարգել նրանց հիշատակը»:
Ապրիլի 22-ին ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Դենիս Մակդոնոուն և ազգային անվտանգության խորհրդականի տեղակալ Բեն Ռոդսը Սպիտակ տանը հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հայտարարեցին, որ Բարաք Օբաման որոշել է չճանաչել Հայոց ցեղասպանությունն ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ուղերձում:
Կոնգրեսական Ադամ Շիֆը հայտարարեց, որ խորապես հիասթափված է ԱՄՆ նախագահի որոշումից. «Խորապես հիասթափված եմ նրանից, որ նախագահը հերթական անգամ չի կարողանում ճիշտ գնահատել 1,5 մլն հայերի բնաջնջումը 1915-23 թթ. և ճանաչել, որ դա ցեղասպանություն էր: Որքա՞ն պետք է սպասեն զոհերն ու նրանց ժառանգները, մինչև որ մեր երկիրն այնքան համարձակություն ունենա, որ դիմակայի Թուրքիային` ճշմարտությունն ասելով Օսմանյան կայսրության հանցավոր անցյալի մասին: Եթե նախագահը չասի անցյալը ճանաչելու մասին, ապա ո՞վ պետք է դա անի: Եթե՞ ոչ 100 տարի անց, ապա ե՞րբ:
ԱՄՆ-ն տարիներ շարունակ հպարատցել է, որ փարոս է հանդիսանում մարդու իրավունքների պաշտպանության, վայրագությունների դեմ պայքարի, սեփական և այլ երկրների անցյալի ցավոտ էջերի ճանաչման գործում: Դա չի կարող լինել, եթե նախագահը կամ Կոնգրեսը մեղսակից են դառնոմ Հայոց ցեղասպանության ժխտման քաղաքականությանը: Անցած շաբաթ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը հայտարարեց վերքն ամոքելու անհրաժեշտության մասին, որը շարունակում է արյունահոսել ճանաչման բացակայության պատճառով: Ես միայն ուզում եմ, որ Վաշինգտոնում դա լսեն»:

23 Апрель 2015 - 06:54 AMT
Конгрессмен Шифф в течение часа зачитывал в Палате представителей США имена 1000 жертв Геноцида армян
Член Палаты представителей США Адам Шифф 22 апреля выделил целый час на прочтение 1000 имен 1.5 млн жертв Геноцида армян.
Как отмечает Asbarez, известный своей проармянской деятельностью конгрессмен зачитал имена тех мучеников, сведения о которых заранее были зарегистрированы на указанном им интернет сайте.
«За один час я смог зачитать только незначительную часть имен жертв Геноцида армян. Для прочтения всех имен потребуются недели. Однако я полон надежд, что этим шагом я буду способствовать привлечению внимания общественности к этому ужасному преступлению», – сказал Шифф, передает Tert.am.
Накануне Адам Шифф выразил глубокое разочарование решением президента США Барака Обамы не признавать Геноцид армян в ходе ежегодной речи 24 апреля. Об этом конгрессмен написал на своей странице в социальной сети Facebook.
«Глубоко разочарован тем, что президент в очередной раз не может правильно описать истребление 1,5 миллиона армян с 1915 по 1923 и признать, что это был геноцид. Как долго должны ждать жертвы и их семьи, прежде чем наша страна наберется мужества, чтобы противостоять Турции посредством правды о преступном прошлом Османской империи? Если не президент скажет о признании прошлого, то кто? Если не через сто лет, то когда?», – написал он.
«Соединенные Штаты уже давно гордятся тем, что являются маяком в сфере прав человека, в борьбе со зверствами, в признании болезненных глав собственного прошлого и прошлого других стран. Этого не может быть при соучастии президента или Конгресса в политике отрицании геноцида отрицания. На прошлой неделе Папа Римский заявил о необходимости залечить рану, которая продолжает кровоточить из-за отсутствия признания. Я только хочу, чтобы Вашингтон это услышал», – написал Адам Шифф.