23 Ապրիլ 2015 - 06:55 AMT
Հակառակորդը շփման գծի տարբեր ուղղություններով շարունակում է խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, ապրիլի 22-ին և լույս 23-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 150 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1800 կրակոց: Հատկապես ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել շփման գծի հարավարևելյան և արևելյան ուղղություններով, որոնց ընթացքում հակառակորդը կիրառել է տարբեր տիպի նռնականետեր և 60 մմ ականանետեր:
ՊԲ առաջապահ ուժերի պատասխան գործողությունների արդյունքում` հակառակորդի դրսևորած ակտիվությունը կասեցվել է:
Ապրիլի 22-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները ՊԲ զինվորական մեքենայի պայթեցման մասին տեսագրություն էին տարածել, որն, ըստ ԼՂՀ ՊԲ մամուլի ծառայության, իրականությանը համապատասխանում է: Սակայն իրականությանը չի համապատասխանում պայթյունի արդյունքում հայկական կողմի ունեցած 10 զոհի մասին նրանց կողմից տարածված տեղեկությունը:
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ ականի պայթյունն իրականացվել է հեռակառավարման եղանակով: Ականի պայթյունի հետևանքով պաշտպանության բանակը մարդկային կորուստ չի ունեցել: Կատարվածը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ ադրբեջանական կողմը, անտեսելով հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպությունների կողմից առաջնագծում լարվածության թուլացմանն ուղղված կոչերը, շարունակում է միտումնավոր կերպով ապակայունացնել իրադրությունը:
Համաձայն ՊԲ օպերատիվ տվյալների, ապրիլի 21-ին և լույս 22-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 220 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 մմ ականանետերից, ՀԱՆ-17, ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետերից, ԶՈւ-23/2 տիպի զենիթային համակարգերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 5500 կրակոց, հայտնում է ԼՂՀ ՊԲ մամուլի ծառայությունը:
Պաշտպանության նախարարությունում ապրիլի 21-ի աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը խիստ կարևորել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում զինանձնակազմի զգոնության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների պատշաճ կազմակերպումն ու անցկացումը: «ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ներկաների ուշադրությունն առանձնակի հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ սովորաբար հիշատակի և տոնական օրերին հակառակորդը դրսևորում է աննախադեպ լարվածություն, ուստի բանակի հրամկազմի խնդիրն է առաջիկա օրերին ամենայն աչալրջությամբ և զգոնությամբ հետևել հակառակորդի գործողություններին», – պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության համաձայն ասել է նախարարը:

Азербайджанские подразделения продолжают нарушать режим прекращения огня на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана.
По оперативным данным Армии обороны НКР, в ночь на 23 апреля по всей протяженности линии соприкосновения азербайджанская сторона нарушила режим прекращения огня порядка 150 раз. В направлении арцахских позиций было произведено более 1800 выстрелов. Особенно интенсивными были нарушения в юго-восточном и восточном направлениях, где противник использовал гранатометы и 60 мм минометы. В результате ответных действий передовых сил Армии обороны активность противника была подавлена.
21 апреля с утра до ночи 22 апреля по всему периметру линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана режим прекращения был нарушен азербайджанской стороной около 220 раз.
В направлении арцахских позиций было произведено порядка 5500 выстрелов из оружия различного калибра, а также из минометов диаметром 60 мм, АГС-17, гранатомета типа РПГ-7, зенитной установки ЗУ-23-2.
Передовые подразделения Армии обороны НКР дали адекватный ответ на провокационные действия противника и продолжают уверенно осуществлять боевое дежурство.
В северо-восточном направлении линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана в ночь на 21 апреля в районе 05:15 противник предпринял очередную попытку диверсионно-разведывательного проникновения.
Как сообщили в пресс-службе Минобороны НКР, передовые силы Армии обороны, вовремя обнаружив продвижение азербайджанской диверсионной группы, приступили к круговой обороне и начали ближний бой. В результате продлившихся четверть часа боев противник был отброшен на исходные позиции, оставляя множество следов крови, части 5 гранат, один снаряд ВОГ-25, 5 пустых обойм, 1 обойма специальной снайперской винтовки («Винтарез») с 4 пулями, множество гильз различного калибра, медицинские игры, предусмотренная для связи катушка.
По достоверной информации, с азербайджанской стороны есть минимум 1 погибший и раненые. У армянской стороны потерь нет. Связанные с инцидентом детали уточняются.