Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն մեկնաբանել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունը, տեղեկացնում է թուրքական Beyaz gazete թերթի կայքը:
«Մեր արտգործնախարարի հետ խոսել եմ, հարկ եղած դիվանագիտական քայլերը կձեռնարկվեն: Ռուսաստանի ու Ֆրանսիայի նախագահների այցը Հայաստան ստվերում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում նրանց անկախությանը»,- հայտարարել է նա:
Թուրք վարչապետը նաև նշել է, որ հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ: «Թուրքիան և Գերմանիան պատերազմում նույն կողմում էին կռվում: Նրան ասացի, որ պատրաստ եմ բացել մեր բոլոր արխիվները: Եվրոպայի խորհրդարանի քայլն անընդունելի է»,-ասել է նա:
Դավութօղլուն նաև ակնարկել է, որ Թուրքիայում կայանալիք «խաղաղության հավաքին» ավելի մեծ թվով նախագահներ են մասնակցելու, քան Հայաստանում:
Երևանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման միջոցառումներին մասնակցում են Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Սերբիայի ու Կիպրոսի նախագահները:
Ապրիլի 22-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ուղերձ էր հղել «Աշխարհն առանց ցեղասպանությունների» հուշ երեկոյի մասնակիցներին, հայտնում է Կրեմլի պաշտոնական կայքէջը: Ուղերձում մասնավորապես ասված է. «1915-ի ապրիլի 24-ը սգո ամսաթիվ է, որը կապված է մարդկության պատմության ամենասարսափելի ու ողբերգական իրադարձություններից մեկի՝ հայ ժողովրդի ցեղասպանության հետ:
Հարյուր տարի անց մենք գլուխ ենք խոնարհում այդ ողբերգության զոհերի հիշատակի առաջ, որը մեր երկրում մշտապես ընկալվել է որպես սեփական ցավ ու դժբախտություն:
Ռուսաստանի դիրքորոշումը եղել և մնում է օբյեկտիվ ու հետևողական. ազգային պատկանելության հողի վրա զանգվածայինն սպանությունները չեն կարող արդարացում ունենալ: Միջազգային հանրությունը կոչված է ամեն ինչ անելու, որպեսզի նման ոճրագործությունները երբեք և ոչ մի տեղ չկրկնվեն: Հայերի ու տարածաշրջանի այլ ազգերի նոր սերունդները պետք է ապրեն հաշտ ու խաղաղ՝ զերծ մնալով սարսափներից, որոնց պատճառ են դառնում կրոնական ատելությունը, ագրեսիվ ազգայնականությունն ու այլատյացությունը:
Եղբայրական Հայաստանին, Ռուսաստանում ապրող բոլոր հայերին մաղթում եմ ամենայն բարիք, խաղաղություն և բարգավաճում: Հավերժ հիշատակ զոհվածներին»:

Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу прокомментировал заявление президента России Владимира Путина о Геноциде армян, передает сайт турецкой газеты Beyaz gazete.
«Я говорил с нашим министром иностранных дел, и все необходимые дипломатические шаги будут предприняты. Визит президентов России и Франции в Армению бросает тень на их независимость в Минской группе ОБСЕ», – заявил он.
Турецкий премьер также отметил, что поговорил по телефону с канцлером Германии Ангелой Меркель. «Турция и Германия на войне сражались на одной стороне. Я сказал ей, что готов открыть все наши архивы. Шаг Европейского парламента неприемлем», – сказал он.
Давутоглу также намекнул на то, что в «собрании мира», которое состоится в Турции, соберется большее число президентов, чем в Армении, передает Tert.am.
Президенты России, Франции, Сербии и Кипра, а также делегации из порядка 60 стран приехали в Ереван для участия в мероприятиях, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армя.
22 апреля Владимир Путин направил послание участникам вечера памяти «Мир без геноцида», прошедшего в Москве.
В послании Путина, в частности, говорилось:
«Уважаемые друзья!
24 апреля 1915 года – скорбная дата, связанная с одним из самых страшных и драматических событий в истории человечества – геноцидом армянского народа.
Столетие спустя мы склоняем головы перед памятью всех жертв этой трагедии, которую в нашей стране всегда воспринимали как собственную боль и беду.
Позиция России была и остается объективной и последовательной: массовому уничтожению по национальному признаку не может быть оправданий. Международное сообщество призвано сделать все, чтобы подобные злодеяния никогда и нигде не повторились. Новые поколения армян и других народов региона должны жить в мире и согласии, не зная ужасов, к которым приводят разжигание религиозной вражды, агрессивный национализм и ксенофобия.