24 Ապրիլ 2015 - 11:44 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը 1915-ի դեպքերի վերաբերյալ հաղորդագրություն է ուղարկել Պոլսո հայոց պատրիարքարան, որտեղ այսօր «Առաջին աշխարհամարտի զոհերի հիշատակին» նվիրված արարողություն է տեղի ունեցել, տեղեկացնում է թուրքական Posta թերթի կայքը:
«Պոլսո պատրիարքի փոխանորդ պարոն Արամ Աթեշյան, մեր հայ քաղաքացիների համար կարևոր նշանակություն ունեցող այս օրը ևս մեկ անգամ հարգանքով հիշում եմ Առաջին համաշխարհային պատերազմի պայմաններում զոհված բոլոր օսմանցի հայերին և ցավակցություններս եմ հայտնում նրանց երեխաներին ու թոռներին»,-ասել է նա, հայտնում է Tert.am-ը:
Էրդողանն իր ուղերձում հիշատակել է նաև Օսմանյան կայսրության, ինչպես նաև Թուրքիայի Հանրապետության տարիներին տնտեսական, սոցիալական, մշակութային և քաղաքական կյանքում հայերի ակտիվությունը:
Թուրքիայի նախագահը նաև ընդգծել է խաղաղ պայմաններում և եղբայրաբար ապրելու անհրաժեշտության մասին ու նշել, թե իրենք պայքարում են դրա համար:
«Եվս մեկ անգամ ընդգծում եմ, որ անկեղծորեն կիսում եմ հայ համայնքի ցավը և նշում, որ գիտենք նախկինում տեղի ունեցած տխուր միջադեպերի մասին»,-ասված է Էրդողանի ուղերձում:
Էրդողանը ցավակացական ուղերձով էր հանդես եկել նաև անցյալ տարի:
2014-ի ապրիլի 23-ին Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը հանդես եկավ հայտարարությամբ նվիրված Հայոց ցեղասպանության տարելիցին: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում էր. «Օսմանյան կայսրության թուրք, քուրդ, արաբ, հայ և այլ ազգությունների քաղաքացիների համար, անկախ նրանց կրոնական ու ազգային պատկանելությունից, բարդ շրջան էր, լի դառը իրադարձություններով: Անընդունելի է 1915 թվականի իրադարձություններն որպես պատրվակ ու Թուրքիայի հետ քաղաքական դիմակայության առարկա օգտագործելը: Առաջին համաշխարհային պատերազմի իրադարձությունները մեր բոլորիս ընդհանուր ցավն են: Ողբերգական իրադարձությունները պետք է դիտարկվեն «արդար հիշողության» տեսակետից: Այնպիսի անմարդկային իրադարձությունները, ինչպիսին մարդկանց վերաբնակեցումն է, չպետք է խոչընդոտ դառնան թուրքերի ու հայերի միջև հարաբերությունների հաստատման համար:
Իսկ Գալիպոլիի ճակատամարտին նվիրված միջոցառման ժամանակ Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան միշտ շեշտադրել է այն հանգամանքը, որ պատրաստ է բացել իր արխիվները` մասնավորապես ռազմական, 1915 թվականի դեպքերի հետ կապված, հայտնում է Panorama.am-ը թուրքական «Անադոլու» գործակալության վրա հղումով:
«Ուզում եմ խոսքս հասցեագրել Եվրոպական միությանը: Նրանք մեզ խորհուրդ էին տալիս բացել մեր արխիվները: Ես միշտ էլ ասել եմ` մենք պատրաստ ենք բացել արխիվները: Մենք նաև պատրաստ ենք բացել մեր ռազմական արխիվները»,- նշել է Էրդողանը: Էրդողանը նաև կոչ է արել Հայաստանին և մնացած բոլոր երկրներին, որոնք ունեն 1915 թվականի դեպքերի վերաբերյալ արխիվային փաստաթղթեր, նույնպես հասանելի դարձնել դրանք փորձագետներին ու վերլուծաբաններին:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в связи с событиями 1915 года направил послание армянскому патриаршеству Константинополя, где сегодня прошло мероприятие «в память жертв Первой мировой войны», сообщает сайт турецкой газеты Postа.
«Наместник патриарха Константинопольской епархии Армянской апостольской церкви архиепископ Арам Атешян, в этот важный для нашей армянской диаспоры день, я вновь с уважением вспоминаю всех османских армян, погибших в ходе Первой мировой войны и выражаю соболезнования их потомкам», – сказал он.
В своей речи Эрдоган напомнил также об активности армян в экономической, социальной, культурной и политической жизни Османской империи и в годы Турецкой Республики.
Президент Турции подчеркнул также необходимость мирного и братского сосуществования и отметил, что они борются за это, сообщает Tert.am.
«Еще раз подчеркиваю, что искренне разделяю боль армянской общины и отмечаю, что мы в курсе грустных событий, произошедших в прошлом», – сказано в послании Эрдогана.
С аналогичным заявлением Эрдоган выступил и в 2014 году. Тогда в заявлении турецкого президента говорилось:
«День, имеющий особое значение для граждан нашей страны армянского происхождения и всех армян мира, представляет собой возможность свободного обмена мнениями в отношении исторических событий. Для миллионов турецких, курдских, арабских, армянских и других граждан Османской империи, вне зависимости от их религиозной и этнической принадлежности, это был сложный период, наполненный горькими событиями. И это нельзя отрицать. С точки зрения морали, человечности и справедливости мы все должны понять всю боль и горе, пережитые в тот период. В действительности, ничего не имеет значения для тех, кто испытал на себе эту боль. Как гласит пословица: «огонь поглощает то место, куда падает искра».