24 Ապրիլ 2015 - 15:05 AMT
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման օրը Լիբանանի հայ համայնքի տասնյակ հազարավոր ներկայացուցիչներ դուրս են եկել երթի Բեյրութի հյուսիսային հատվածում: Ակցիայի մասնակիցները կրել են հայկական դրոշներ և անմոռուկի պատկերով սպիտակ պաստառներ: Ցուցարարները Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունից շարժվել են դեպի Բուրջ Համուդի մարզադաշտ:
Ելույթ ունենալով հավաքվածների առջև` Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը հայտարարել է, որ հայերին հարկավոր չեն Թուրքիայի ցավակցությունները, այլ պետք է ճանաչում և արդարություն: «Մենք ասում ենք ողջ աշխարհին, որ իրենք չկարողացան մեզ հաղթել, որովհետև մենք վերածնվեցինք»,- ասել է նա:
Լիբանանի հայ համայնքի ազդեցիկ ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում նշել են, որ աշխարհի բոլոր երկրները պետք է ճանաչեց ցեղասպանությունն ու ճնշում գործադրեն Թուրքիայի վրա` պահանջելով ճանաչում նաև վերջինիս կողմից:
Իսկ Լիբանանի վարչապետ Թամամ Սալամն Արամ Առաջինի հետ հեռախոսազրույցում է ցավակցել ողբերգության կապակցությամբ: «Լիբանանի ժողովուրդը բարձր է գնահատում հայ համայնքի դրական ու կարևոր դերը` ուղղված ազգային միասնության ու հաշտության ամրապնդմանը»,- ասել է Սալամը:

К 100-летней годовщине Геноцида армян десятки тысяч представителей армянской диаспоры в Ливане почтили память невинных жертв шествием в северной части столицы. Участники акции держали в руках армянские флаги и белые плакаты с изображением незабудки. Демонстранты двинулись на юг от Католикосата Великого Дома Киликии в Антелиасе в направлении стадиона Бурдж Хаммуда.
Выступая перед собравшимися, Католикос Великого Дома Киликии Арам I Кешишян заявил, что армянам нужны не соболезнования со стороны Турции, а признание и справедливость. «Мы говорим всему миру, что им не удалось победить наш народ, потому что мы смогли выжить»,- сказал он.
Влиятельные представители армянской общины Ливана в своих выступлениях подчеркивали необходимость того, чтобы все страны мира признали Геноцид и оказывали давление на Турцию, с требованием признания и с ее стороны.
Премьер-министр Ливана Тамам Салам в телефонном разговоре с главой Армянской Апостолькской Церкви в Ливане выразил соболезнование армянам всего мира в связи с трагедией.
«Ливанский народ высоко ценит позитивную и важную роль армянской общины, направленную на укрепление национального согласия и елинства»,- сказал Салам.