Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ի նշան զոհերի հիշատակի հարգանքին ապրիլի 24-ի երեկոյան՝ Հռոմի ժամանակով 22:00-ից՝ 22:15-ը կմարեն Հռոմի խորհրդանիշը համարվող Կոլիզեումի լույսերը:
Նախաձեռնության մասին հայտարարվել է հաստատության մամուլի բաժնի կողմից: Ինչպես նշվում է տարածված հաղորդագրության մեջ` նախաձեռնության նպատակն է ոգեկոչել 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանության` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, իտալական ANSA գործակալությունը հղումով գրում է Panorama.am-ը:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանությունը հայտարարել էր, որ ապրիլի 24-ին կմարեն Էյֆելյան աշտարակի լույսերը՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի:
Փարիզի քաղաքապետի որոշմամբ ապրիլի 24-ին՝ 22:00-ին (Երևանի ժամանակով կեսգիշերին) Էյֆելյան աշտարակի լույսերը կանջատվեն՝ որպես հարգանքի տուրք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

В связи со 100-й годовщиной Геноцида армян в Османской империи сегодня, 24 апреля, в римском Колизее – одном из самых грандиозных сооружений древнего мира и главной достопримечательности Италии – в 22:15 по местному времени отключат иллюминацию. Об этом сообщает итальянское агентство ANSA.
Цель инициативы – воздать дань уважения памяти 1,5 млн. невинных жертв Геноцида армян – первого геноцида XX века.
К инициативе присоединятся также в Париже: погаснут огни главной достопримечательности французской столицы – Эйфелевой башни, передает Panorama.am.