Չինաստանի Հայերի միությունն ապրիլի 24-ին և 25-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողություններ է առաջարկել Չինաստանի Նանկին և Շանհայ քաղաքներում: Հիշատակի հիմնական միջոցառումները կազմակերպվել էին Նանկինում:
Նանկինն ընտրվել էր որպես Ցեղասպանության հիշատակի արարողությունների կենտրոն, քանի որ 1937 թվականին այդ քաղաքում ճապոնացիները 300 հազար չինացիների սպանեցին, և այդ իմաստով ընդհանուր վիշտը համախմբում է հայերին ու չինացիներին: Ինչպես Հայոց ցեղասպանության դեպքում, այս դեպքում ևս հանցագործության կազմակերպիչները չեն ճանաչում իրենց մեղքը:
1937թ. դեկտեմբերին ճապոնա-չինական պատերազմի ժամանակ Ճապոնիայի կայսերական բանակի զինվորները բազում խաղաղ բնակիչների սպանեցին Նանկինում, որն այն ժամանակ Չինաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքն էր:
2007-ին հրապարակվեցին միջազգային բարեգործական կազմակերպություններից մեկի փաստաթղթերը, որն աշխատում էր Նանկինում պատերազմի ժամանակ: Այդ փաստաթղթերը, ինչպես նաև ճապոնական զորքերից առգրավված գրությունները, վկայում են, որ ճապոնացի զինվորները մոտ 200 000 չինացի քաղաքացիական անձանց ու զինվորականների են սպանել, ևս առնվազն 150 000 մարդ է սպանվել Նանկինում հայտնի կոտորածի ժամանակ: Զոհերի առավելագույն թիվը, ըստ որոշ գնահատականների, հասնում է 500 000-ի:

27 Апрель 2015 - 07:16 AMT
Армянский союз в Китае провел мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян.24-25 апреля в городах Китая Нанкин и Шанхай армянская община организовала ряд мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян. Основные памятные мероприятия прошли в городе Нанкин.
Нанкин выбран в качестве Центра памяти Геноцида, поскольку в 1937 году в этом городе японцами было уничтожено 300 тысяч китайцев, и в этом смысле общее горе объединяет армян и китайцев. Как в случае с Геноцидом армян, так и в случае с истребленным народом в Нанкине, организаторы преступлений не признают своей вины.
В декабре 1937 года, в ходе второй японо-китайской войны, солдаты Императорской армии Японии убили множество мирных жителей Нанкина, тогдашней столицы Китайской Республики.
В 2007 году были обнародованы документы одной из международных благотворительных организаций, работавших в Нанкине во время войны. Эти документы, а также записи, конфискованные у японских войск, показывают, что японские солдаты убили более 200 000 гражданских лиц и китайских военных в 28 массовых бойнях, и ещё по крайней мере 150 000 людей были убиты в отдельных случаях в течение печально известной резни в Нанкине. Максимальная оценка всех жертв — 500 000 человек.