ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ջեյմս Ուորլիքը և Պիեռ Անդրյոն ամփոփել են Փարիզում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ առանձին կայացած հանդիպման արդյունքները, հայտնել է Panorama am-ը ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքի վրա հղումով:
«Մենք շեշտել ենք յուրաքանչյուր նախարարին երկու երկրների նախագահների երկխոսության ակտիվացման և այս տարվա ընթացքում ավելի ուշ նախագահների հանդիպում կազմակերպելու կարևորությունը: Նախարարները համաձայնեցին կրկին հանդիպել միմյանց՝ համանախագահների մասնակցությամբ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման օրակարգը ձևակերպելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Համանախագահները նաև արձանագրել են, որ մայիսի 3-ին Լեռնային Ղարաբաղում սպասվում են խորհրդարանական ընտրություններ: «Հակամարտության համապարփակ կարգավորման գործում մենք ճանաչում ենք Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դերն իր ապագան որոշելու հարցում: Այդուհանդերձ մեր երեք երկրներից ոչ մեկը, ինչպես նաև որևէ այլ երկիր Լեռնային Ղարաբաղը չի ճանաչում որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն:
Համապատասխանաբար մենք չեն ընդունում այս ընտրությունների արդյունքների ազդեցությունը Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի վրա և շեշտում ենք, որ դրանք որևէ կերպ չեն կանխորոշում Լեռնային Ղարաբաղիվերջնական կարգավիճակը կամ ընթացիկ բանակցությունների արդյունքները, որոնք նպատակ ունեն հասնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և խաղաղ կարգավորմանը»,- նշել են համանախագահները:
Աշխատանքային այցով Փարիզոմ գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ապրիլի 29-ին հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի, Պիեռ Անդրյոյի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնը:
Ինչպես հայտնում է ԱԳ մամուլի ծառայությունը, հանդիպմանը շարունակվել են քննարկումները ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջ մղման վերաբերյալ։
Հայաստանի արտգործնախարարը միջնորդների ուշադրությունը հրավիրել է վերջին շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ամենաբարձր մակարդակով շարունակվող ռազմատենչ հռետորաբանության, բանակցությունների էությունն ու բովանդակությունը խեղաթյուրող հայտարարությունների, Հայաստանի հետ սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի կոպտագույն խախտումների և դիվերսիոն գործունեության վրա։ «Տարօրինակ ձևով են Ադրբեջանի իշխանություններն արձագանքում հասարակություններին խաղաղության պատրաստելու համանախագահների կոչերին` համացանցում հրապարակելով իրենց իսկ կազմակերպած դիվերսիոն գործողության տեսագրությունը»,- նշել է նախարար Նալբանդյանը։

30 Апрель 2015 - 18:18 AMT
Заявление МГ ОБСЕ: На встрече с главами МИД Армении и Азербайджана обсуждалась предстоящая встреча президентов
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США) и Пьер Андрие (Франция) выступили с заявлением по итогам отдельных встреч с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана Эдвардом Налбандяном и Эльмаром Мамедъяровым, на которых также присутствовал личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик. В заявлении, в частности, говорится: «Мы на встрече с министрами подчеркнули важность активизации диалога президентов Армении и Азербайджана и продолжили подготовку к следующей президентской встрече в конце этого года».
В своем заявлении посредники также отметили, что министры согласились встретиться друг с другом при посредничестве сопредседателей с целью формирования повестки дня встречи президентов, а также поприветствовали предстоящий визит сопредседателей в регион.
Сопредседатели Минской группы также сообщили, что 3 мая в Нагорном Карабахе состоятся парламентские выборы, и добавляют: «В контексте всеобъемлющего урегулирования конфликта мы признаем роль народа Нагорного Карабаха в определении своего будущего. Тем не менее, ни одна из наших стран, ни любая другая страна не признает Нагорный Карабах в качестве независимого и суверенного государства. Соответственно, мы не принимаем результатов этих выборов в качестве фактора, влияющего на правовой статус Нагорного Карабаха, и подчеркиваем, что они ни в коей мере не предрешают окончательный статус Нагорного Карабаха или исход текущих переговоров, цель которых – достичь прочного и мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта».
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в рамках рабочего визита в Париж 29 апреля встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Джеймсом Уорликом (США) и Пьером Андрие (Франция), а также личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком
Как сообщила пресс-службе МИД РА, на встрече Эдварда Налбандяна с посредниками были обсуждены вопросы продвижения процесса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Глава МИД Армении привлек внимание посредников к звучащей на самом высоком уровне в Азербайджане в последние недели воинственной риторике, искажающим суть и содержание переговоров заявлениям, грубым нарушениям режима перемирия и диверсионным действиям на границе с Арменией и на линии соприкосновения с НКР.
«Странным образом реагируют власти Азербайджана на призывы сопредседателей готовить народы к миру, публикуя в сети видеоролики организованных с их стороны диверсионных действий», – сказал министр Налбандян.
После встречи Джеймс Уорлик назвал встречу с Эдвардом Налбандяном эффективной. Об этом он написал в своем микроблоге на Twitter.
«Встреча с министром иностранных дел Налбандяном в Париже была эффективной и положительной. Армения открыта для мирного урегулирования карабахского конфликта», – написал Уорлик.