4 Մայիս 2015 - 07:25 AMT
ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցած եվրոպացի դիտորդները բնութադրգել են դրանք որպես միջազգային նորմերին համապատասխանող:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիներր մայիսի 3-ին խորհրդարանի նոր կազմ ընտրեցին: ԼՂՀ Ազգային ժողովի 33 մանդատը վիճարկել են 7 կուսակցություն և 46 քաղաքացի: Խորհրդարանի մանդատներից 22-ը համամասնական են: Մասնակից կուսակցություններն են՝ «Ազատ հայրենիք», «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունը», «Ազգային վերածնունդ», Կոմունիստական կուսակցություն, «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը», «Շարժում 88» և «Խաղաղություն և զարգացում» կուսակցությունները:
ԵԱՀԿ համանախագահները, ԵՄ-ն ու ԱՄՆ պետդեպը հայտարարեցին, որ չեն ընդունում այս ընտրությունների արդյունքների ազդեցությունը Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի վրա և շեշտում են, որ դրանք որևէ կերպ չեն կանխորոշում Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը կամ ընթացիկ բանակցությունների արդյունքները:
«Այն, որ խորհրդարանական ընտրությունները չեն ընդունվում Եվրամիության կամ մյուս միջազգային կառույցների կողմից, չխանգարեց ինձ որպես դիտորդ ժամանել Լեռնային Ղարաբաղ…այն փաստը, որ ես այսօր այստեղ եմ, առնվազն, վկայում է, որ ես անձամբ ճանաչում են ընտրությունները»,-մայիսի 3-ին լրագրողներին է ասել Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը:
Նա հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը կգերադասեր ժողովրդավարական պետություն կառուցել առանց ճանաչման, քան ճանաչում` առանց ժողովրդավարության:
«Կարծում եմ, որ ԵՄ և ԱՄՆ հայտարարություններն իրավիճակի մի կողմն են միայն: Մյուս կողմից, համաշխարհային տերությունները նշում են ու արձագանքում են Լեռնային Ղարաբաղի ազատության ձգտմանը»,-ասել է լրագրողներին «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության տնօրեն Էդուարդո Լորենցո Օչոան:
Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը ժողովրդավարական գործընթացների ու ավանդույթների զարգացման վառ օրինակ է, գրում է «Կովկասյան հանգույցը»:
«Ընտրությունները Լեռնային Ղարաբաղում անցան ժողովրդավարական պետության լավագույն ավանդույթներին համաձայն»,-ասել է լրագրողներին Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանը: Նա ասել է, որ եղել է մի քանի ընտրատեղամասերում, իսկ ավելի ուշ ներկա է գտնվել ձայների հաշվարկին և խախտումներ կամ լարվածություն չի նկատել:
Բունդեսթագի պատգամավոր Ալբերտ Վայլերը լրագրողներին ասել է, որ տպավորված է ընտրություններով` «դրանք անվանելով «իրոք ժողովրդավարական»:
«Սակայն Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչումը միայն ընտրություններով չի որոշվում, Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող միայնակ միջազգային ճանաչման հասնել` հարկավոր են բազմաթիվ բանակցություններ, հատկապես Ադրբեջանի հետ»,-հայտարարել է գերմանացի պատգամավորը:
Ընտրատեղամասերի փակումից հետո կայացած ճեպազրույցի ժամանակ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանն ասաց, որ «չճանաչումը դեռ չի նշանակում, որ մենք հուսահատվում ենք և շեղվելու ենք մեր իսկ կողմից ընտրած ուղուց, այս տարիների ընթացքում բազմիցս նշել ենք, որ հաստատակամությունը, վճռականությունը, սկզբունքայնությունը ուղեկցել ու ուղեկցում է մեզ»:
Ընտրություններին մասնակցել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը: Նա նշել է, որ ԼՂՀ-ում անցկացվող ընտրությունները չճանաչելու մասին ԵՄ և ԱՄՆ հայտարարություններն արդեն «ավանդական են դարձել>:
«Սակային դրանից մեր ընտրությունները պակաս ժողովրդավարական կամ Ղարաբաղի ու ամբողջ տարածաշրջանի համար պակաս կարևոր չեն դառնում»,-ասել է Ղուկասյանը «Կովկասյան հանգույցի» թղթակցին:
Ղարաբաղի վարչապետ, «Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դիտորդների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները չեն անտեսում միջազգային հասարակությունը, սակայն ընտրություններն անցնում են «առաջին հերթին Ղարաբաղի ժողովրդի համար, ոչ թե միջազգային հանրության»:

4 Май 2015 - 06:36 AMT
Международные наблюдатели о парламентских выборах в НКР: Они прошли в лучших традициях демократического государства
Прибывшие из европейских государств на парламентские выборы в Нагорном Карабахе и международные наблюдатели отметили их соответствие международным демократическим нормам.
3 мая прошло голосование на парламентских выборах в Нагорном Карабахе. Явка составила 70,6% от общего числа избирателей. В выборах участвовали все три партии, представленные парламенте республики, а также четыре оппозиционные. Представитель ЕС заявил, что Евросоюз не намерен признавать конституционные и нормативные рамки выборов. США также отказались признавать парламентские выборы в Нагорном Карабахе. При этом в международных структурах заявили, признают роль народа Нагорного Карабаха в определении своего будущего. Заявления США и ЕС о непризнании выборов не влияют на демократический характер волеизъявления людей, заявили руководители Нагорного Карабаха.
«Непризнание парламентских выборов со стороны Евросоюза и других международных структур не помешали мне приехать Нагорный Карабах в качестве наблюдателя… тот факт, что я сегодня здесь, по крайней мере, говорит о том, что я лично признаю выборы», – сказал 3 мая журналистам депутат Европарламента Франк Энгель.
Он добавил, что народ нагорного Карабаха предпочел бы построить демократическое государство без признания, чем признание без демократии.
«Я думаю, что заявление ЕС и США – это одна сторона ситуации. С другой стороны, мировые державы отмечают и реагируют на стремление Нагорного Карабаха к свободе», – сказал журналистам директор организации «Европейские друзья Армении» Эдуардо Лоренцо Очоа.
Он заметил, что Нагорный Карабах является ярким примером того, как развиваются демократические процессы и традиции, пишет «Кавказский Узел».
«Выборы в Нагорном Карабахе прошли в лучших традициях демократического государства», – заявил журналистам депутат парламента Франции Франсуа Рошблуан.
Он рассказал, что в ходе выборов побывал в нескольких избирательных участках, а позже присутствовал при подсчете голосов и не заметил нарушений или напряженности.
Депутат Бундестага Альберт Вайлер сказал журналистам, что впечатлен выборами, которые прошли в Нагорном Карабаха, назвав их «действительно демократическими».
«Но признание Нагорного Карабаха определяется не только выборами, которые здесь проходят. Нагорный Карабах не может в одиночестве достичь международного признания – необходимы многочисленные переговоры, особенно с Азербайджаном», – заявил германский депутат.
На брифинге после закрытия участков президент Нагорного Карабаха Бако Саакян заявил, что «непризнание не должно стать препятствием для развития нашей страны, мы будем продолжать строить демократическое государство».
Экс-президент Нагорного Карабаха Аркадий Гукасян отметил, что заявления ЕС и США о непризнании выборов в Нагорном Карабахе «стали традицией».
«Со стороны международных структур стало традицией не признавать выборы в Нагорном Карабахе. Но от этого наши выборы не стали менее демократичными или менее важными для Карабаха, или всего региона», – сказал Гукасян корреспонденту «Кавказского узла».
Премьер-министр Нагорного Карабаха Араик Арутюнян на встрече с группой наблюдателей заявил, что власти Нагорного Карабаха не игнорируют международное сообщество, однако выборы проходят «прежде всего для карабахского народа, а не для международного сообщества».