8 Մայիս 2015 - 09:26 AMT
Տորոնտոյի քաղաքային խորհուրդը մայիսի 6-ին փաստաթուղթ է ընդունել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Փաստաթղթում ասվում է, որ քաղաքային խորոհւրդը ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը և հարգանքի տուրք է մատուցում զոհված տղամարդկանց, կանանց ու երեխաներին:
Փաստաթուղթը ներկայացրել էր խորհրդի անդամ Ջիմ Կարիգիանիսը: Նշվում է, որ չնայած Խորհրդի որոշ անդամների փորձերին, որոնք ցանկանում էին խոչընդոտել քվեարկությունը, փաստաթուղթն ընդունվեց 26 «կողմ» և 4` «դեմ» ձայների հարաբերակցությամբ, գրում է Horizon-ը:
Ապրիլի 19-ին հազարավոր կանադացիներ հավաքվել էին Տորոնտոյի կենտրոնում` մասնակցելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ակցիային: Ակցիային մասնակցեցին երկրի պաշտպանության նախարար Ջեյսոն Քեննին, Օնտարիոյի վարչապետ Քեթլին Ուիննը, Տորոնտոյի քաղաքապետ Ջոն Թորին: Ըստ ոստիկանության տվյալների, ակցիային մասնակցել է մոտ 2000 մարդ:

Городской совет Торонто 6 мая принял документ о Геноциде армян.
В документе отмечается, что городской совет признает 100-летнюю годовщину Геноцида армян и отдает дань уважения памяти погибшим мужчинам, женщинам и детям.
Документ был представлен членом совета Джимом Каригианисом. Отмечается, что несмотря на попытки некоторых членов Совета не ставить документ на голосование, он был принят 26 голосами «за» против 4, пишет Horizon.
19 апреля тысячи канадцев собрались в центре Торонто для участия в акции, посвященной 100-летию Геноцида армян. В акции приняли участие министр обороны Канады Джейсон Кенни, премьер-министр Онтарио Кэтлин Уинн, мэр Торонто Джон Тори. По данным полиции, число участников акции достигло более 2000 человек.
В тот же день против акции протеста на улицы вышли десятки турецких демонстрантов, размахивая турецким флагом.