13 Մայիս 2015 - 07:55 AMT
Քնեսեթի մայիսի 12-ի նիստը կարող է պատմության մեջ մտնել. իր ելույթում խորհրդարանի խոսնակ Յուլի Էդելշտեյնը կոչ է արել Իսրայելի ղեկավարությանը ճանաչել Առաջին աշխարհամարտի տարիներին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը: Նման հայտարարություն առաջին անգամ է արվում խոսնակի մակարդակով:
Էդելշտեյնը հայերի զանգվածային սպանությունները, որոնց 100-րդ տարելիցը նշվեց ապրիլի 24-ին, անվանել է «նախորդ դարասկզբի ամենադրամատիկ և մռայլ իրադարձություններից մեկը»: Նշելով, որ մինչ օրս Իսրայելը ոչ միանշանակ մոտեցում ուներ այս ողբերգության հարցում դիվանագիտական և այլ պատճառներով, նա պահանջել է վերանայել պաշտոնական դիրքորոշումը, «քանի որ ոչ ոքի տրված չէ փոխել պատմությունը», գրում է IzRus.co.il-ը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր PanARMENIAN.Net-ին Արևելյան Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն, Քնեսեթի XV-րդ գումարման պատգամավոր Ալեքսանդր Ցինկերը, Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված գործընթացը երկարաժամկետ գործընթաց է, պարտադիր չէ, որ այն ավարտվի ապրիլի 24-ին: «Մենք մտադիր ենք հզոր արշավ սկսել, այդ թվում մեր հասարակական կազմակերպությունների մասնակցությամբ տարբեր քաղաքներում: Հուսով ենք, որ մինչև տարեվերջ դա որոշակի արդյունք կտա»,-ասել է նա:
Ընդհանուր առմամբ, ինչպես նշել էր Ցինկերը, Իսրայելի բնակչությունը հիմնականում աջակցում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
Ընթերցեք ավելին. Ալեքսանդր Ցինկեր. Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն այսօր իրական հեռանկարներ ունի

Заседание Кнессета 12 мая может войти в историю: в своем выступлении спикер парламента Юлий Эдельштейн призвал руководство Израиля признать Геноцид армянского народа в ходе Первой мировой войны. Подобное заявление на уровне спикера было сделано впервые.
Эдельштейн назвал массовые убийства армян турками, 100-летие с начала которых имело место 24 апреля, «одним из наиболее драматических и мрачных событий начала прошлого века». Отметив, что до сих пор Израиль придерживался неоднозначного подхода к этой трагедии по дипломатическим и иным причинам, он потребовал пересмотра официальной позиции, «поскольку изменить историю не дано никому из нас», пишет IzRus.co.il.
Как ранее сообщил PanARMENIAN.Net директор Института стран Восточной Европы и СНГ, депутат Кнессета XV созыва Александр Цинкер, процесс, направленный на признание Израилем Геноцида армян, – долгосрочный проект, который не рассчитано завершить именно к 24 апреля. «Мы намерены провести мощную кампанию, в том числе с участием представителей наших общественных организаций в разных городах. Надеемся, что до конца года эта кампания принесет определенные результаты», – сказал он.
В целом, как отметил Александр Цинкер, население Израиля выражает массовую поддержку признанию Геноцида армян.
Читайте также: Александр Цинкер: Для признания Израилем Геноцида армян сегодня существуют реальные перспективы