13 Մայիս 2015 - 11:10 AMT
Գերմանիայի Ռայնլանդ-Պֆալց վարչական շրջանի խորհրդարանական խմբակցությունները համատեղ բանաձևով հիշեցրել են Օսմանյան կայսրությունում 100 տարի առաջ հայերի հետ կատարված ոճրագործությունները:
Գերմանական Die Welt պարբերականը հայտնում է, որ խմբակցությունների խոսնակներն իրենց խոսքում նշել են. «Մեր հիմնական նպատակը պետք է լինի նպաստելը համերաշխությանը, փոխըմբռնմանն ու իրազեկմանը»:
Բանաձևում նշվում է, որ խորհրդարանականները կողմ են հայ-թուրքական հարաբերությունների զարգացմանը։ Բանաձևը կոչ է անում հիշել 100 տարի առաջ տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության մասին։ Խորհրդարանի խմբակցությունները դատապարտում են Օսմանյան կայսրության արարքը, որը հանգեցրեց 1,5 մլն հայերի բնաջնջմանը։
«Խմբակցությունները ցավում են դրանում Գերմանական ռեյխի, որը, չնայած սպանությունների և տեղահանությունների մասին ունեցած հստակ տեղեկություններին, չփորձեց վերջ դնել մարդկության դեմ իրականացված այդ հանցագործությանը, ունեցած անփառունակ դերակատարության համար»,- նշվում է բանաձևում, հաղորդում է ArmenianGenocide100.org-ը:
Գերմանիայի խորհրդարանում ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հատուկ նիստ է գումարվել, որի ժամանակ քննարկվում էր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունման հարցը: Հարցի շուրջ քվեարկությունը հետաձգվեց մինչև հունիս:

Парламентские фракции земли Рейнланд-Пфальц в Германии приняли совместную резолюцию, в которой напомнили о преступлениях, совершенных в отношении армян в Османской империи 100 лет назад.
Как пишет немецкое издание Die Welt, главы фракций отметили, что их основной целью должно стать содействие примирению, взаимопониманию и информированию.
В резолюции отмечается, что парламентарии выступают за развитие армяно-турецких отношений, а также содержится призыв не забывать об имевшем место 100 лет назад Геноциде армян. Парламентские фракции осуждают совершенное Османской империей преступление, которое привело к уничтожению 1.5 млн человек.
«Фракции сожалеют, что Германский рейх, зная об убийствах и депортации людей, не попытался положить конец этому преступлению против человечества и сыграл в нем бесславное участие», – говорится в резолюции, сообщает ArmenianGenocide100.org.