Ամերիկյան Կալիֆորնիայի համալսարանի Ռիվերսայդի մասնաճյուղի ուսանողական խորհրդի գաղտնի քվեարկության արդյունքում որոշում է կայացվել հրաժարվել թուրքական կառավարության պարտատոմսերում ու արժեթղթերի փաթեթներում 72.6 մլն դոլարի ներդրում կատարելուց, գրում է asbarez.com-ը։
«Թուրքական պարտատոմսերում 72.6 մլն դոլար ներդնելը կնշանակի, որ Կալիֆորնիայի համալսարանն աջակցում է մարդու իրավունքների ոտնահարմանը, որը թուրքական կառավարությունը հերքում է արդեն մեկ դար: Քվեարկության նման ելքը ցույց է տալիս, որ Կալիֆորնիայի համալսարանը դեմ է ցեղասպանության պես ոճրագործություններին»,- ասել է հայ ուսանողների ասոցիացիայի անդամ Պետրոս Քեոսոյանը, հայտնում է Tert.am-ը:
Աղբյուրը մանրամասնում է, որ Ռիվերսայդը Կալիֆորնիայի համալսարանի 5-րդ մասնաճյուղն է, որը թրքամետ ներդրումները կանխող բանաձև է ընդունում:
Մայիսի սկզբին Իրվինի Կալիֆորնիայի համալսարանի ուսանողական ինքնակառավարման մարմինը միաձայն բանաձև ընդունեց Թուրքիայի Հանրապետությանը ներդրումներից զրկելու մասին՝ Հայոց ցեղասպանությունը չընդունելու համար:
«Որպես Հայոց ցեղասպանության ժառանգ և Կալիֆորնիայի համալսարանի ուսանող՝ ես վրդովված և հիասթափված էի, երբ իմացա, որ Կալիֆորնիայի համալսարանն ավելի քան 70 միլիոն դոլար է ներդնում Թուրքիայի կառավարությունում»,- ասել էր համալսարանի ուսանող Կառլա Քեքեջյանը՝ նշելով, որ այդ ներդրումները ֆինանսավորում են թուրքական մերժողական քարոզչությունը և ցեղասպանությունը ժխտելու ջանքերը:
«Ուսանողների վարձերը, իմ վարձը ներդրվում են կառավարությունում, որը մերժում է պատմությունը և մարդու իրավունքների խախտումները: Ես պետք է ներկայացնեի այս բանաձևը, որպեսզի գոնե ուսանողական մարմինը և Կալիֆորնիայի համալսարանը հանցակից չլինեն Հայոց ցեղասպանության մերժման գործին»,- ասել է նա:

По итогам тайного голосования студсовета филиала Калифорнийского университета в Риверсайде было принято решение отказаться от инвестиций в размере $72.6 млн в облигации и ценные бумаги турецкого правительства, пишет Аsbarez.com.
«Инвестирование $72.6 млн в турецкие облигации означает, что Калифорнийский университет поддерживает нарушения прав человека, что турецкое правительство отрицает на протяжении целого века. Подобный исход голосования показывает, что Калифорнийский университет выступает против преступлений подобного геноциду», – сказал член Ассоциации армянских студентов Петрос Кеосоян.
Источник отмечает, что Риверсайд – 5-ый филиал Калифорнийского университета, который принимает резолюцию, предотвращающую протурецкие инвестиции, передает Tert.am.
Ранее сообщалось, что орган студенческого самоуправления Калифорнийского университета в Ирвайне единогласно принял резолюцию о лишении Турецкой Республики инвестиций из-за непризнания Геноцида армян.
Резолюция призывает Калифорнийский университет, филиал университета в Ирвайне и фонд университета в Ирвайне забрать обратно облигации вуза в Турции на сумму $72,6 млн и инвестиции из-за продолжительного отрицания Геноцида армян.
Многочисленные студенты университета, представители ассоциации Армянских студентов, а также представители армянской диаспоры присутствовали на принятии резолюции и поговорили об инвестициях университета в правительстве Турции и необходимости их отзыва.
«Как потомок жертв Геноцида армян и студент Калифорнийского университета, я был возмущен и разочарован, когда узнал, что Калифорнийский университет инвестирует в правительство Турции более $70 млн», – сказала студентка университета Карла Кекешян, отметив, что эти инвестиции финансируют пропаганду отрицания турецкой стороны и усилия по отрицанию Геноцида.
«Студенческие платы, моя плата инвестируются в правительство, которое отрицает историю и нарушает права человека. Я должна была представить эту резолюцию, чтобы хотя бы студенческий союз и Калифорнийский университет не были соучастниками отрицания Геноцида армян», – сказала она.