14 Մայիս 2015 - 12:20 AMT
Կանադայի Սենատը վերահաստատել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու իր՝ 2002 թվականի հունիսին ընդունած բանաձևը, հաղորդում է Horizon Weekly-ն:
«Պաշտոնապես ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը` Կանադան հավատարիմ է մնում այն սկզբունքներին, որոնք մենք տարածել են ողջ աշխարհում: Ցանկացած երկիր, որը ցանկանում է ճնշել իր անցյալը, ցանկացած երկիր, որը չի առերեսվում իր անցյալի հետ, ձախողման լուրջ վտանգի է ենթարկում սեփական պատմությունից իրեն ազատելու հնարավորությունը»,- հայտարարության մեջ ասել է սենատոր Թանհ Նայի Նգոն:
Բացի այդ նա հավելել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին «ծանրագույն հանցագործությունը մնում է անպատասխան, քանի որ Թուրքիան հրաժարվում է ճանաչել այն»: Նշելով, որ Կանադայի խորհրդարանը անտարբեր չի մնացել Հայոց ցեղասպանության ժամանակ տեղի ունեցած կոտորածների նկատմամբ, Նգոն ասել է. «Մենք պետք է քաջալերենք արդարությունը, մարդու իրավունքները, հանդուրժողականությունն ու ժողովուրդների խաղաղ համակեցությունը, քանի որ դա է ճիշտը: Ինձ համար պատիվ է խոսել այս պալատում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին և վերահաստատելու մեր անփոփոխ հանձնառությունը 44 բանաձևին, որն ընդունվել է 2002 թվականի հունիսին»:
Սենատի խոսնակ Լեո Հուսակոսը ևս անդրադարձել է Ցեղասպանության փաստին և ողջունել Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանին ու դահլիճում ներկա հայ համայնքի մյուս ներկայացուցիչներին: Մյուս սենատորներն իրենց աջակցությունն են հայտնել նրանց:
Օսմանյան կառավարության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստը հիմնավորվել է, ճանաչվել ու հաստատվել ականատեսների վկայություններով, օրեքներով, բանաձևերով և բազմաթիվ նահանգների ու միջազգային կազմակերպությունների որոշումներով: 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության մասսայական կոտորածները` որպես նախապես ծրագրավորված ու ամբողջությամբ իրագործված ցեղասպանական ակտ որակող փաստաթղթերի ամբողջական շարքը հսկայական է: Ստորև ներկայացված է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած պետությունների ցանկը:

Сенат Канады 13 мая подтвердил свое признание Геноцида армян, вновь подтвердив принятую в июне 2002 года резолюцию. Об этом сообщает Horizon Weekly.
«Официально признав Геноцид армян, Канада остается верной своим принципам, которые мы распространяем по всему миру. Любая страна, стремящаяся подавить свое прошлое, любая страна, которая не желает смириться со своим прошлым, рискует потерпеть неудачу в попытке избавиться от собственной истории»,- отметил сенатор Тан Хай-Нго в своем заявлении.
Он добавил, что в 100-летнюю годовщину Геноцида армян «это преступление остается безответным, поскольку Турция отказывается признать его».
Подтверждение данного исторического законопроекта состоялось благодаря коллективным усилиям Комиссии Канады по координации мероприятий, приуроченных к 100-летней годовщине Геноцида армян, передает Tert.am.
Ранее парламент Канады единогласно принял резолюцию, объявив 24 апреля Днем памяти Геноцида армян.
До того глава МИД Армении Эдвард Налбандян встретился с министром иммиграции и гражданства Канады Крисом Александером, который прибыл в Армению для участия в мероприятиях, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи.
Налбандян высоко оценил принципиальную позицию властей Канады в вопросе признания и осуждения Геноцида армян, отметив усилия этой страны, направленные на предотвращение преступлений против человечности.
В свою очередь, Александер отметил, что для него большая честь представлять правительство Канады на мероприятиях, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян, и подчеркнул, что обе палаты парламента Канады признали Геноцид армян.