Մայիսի 14-16-ը Պորտուգալիայում տեղի ունեցած Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ, EPP) երիտասարդական կազմակերպության (YEPP) 10-րդ համագումարում ընդունվել է հայերի, պոնտոսցի հույների, ասորիների ցեղասպանությունները ճանաչող և դատապարտող բանաձև։
«Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության երիտասարդական թևը կոչ է անում Եվրոպական միության, Եվրոպական խորհրդի անդամ պետություններին, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններին՝ ճանաչել և վերականգնել պատմական իրականությունը՝ ի հիշատակ հայոց, պոնտոսցի հույների և ասորիների ցեղասպանությունների զոհերի։ Բոլոր շահագրգիռ կողմերը ճանաչում են հայերի, հույների և ասորիների ցեղասպանությունը և ապրիլի 24-ն ընդունում են որպես Հայոց ցեղասպանության, իսկ մայիսի 19-ը՝ պոնտոսցի հույների ցեղասպանության հիշատակի օրեր», ասվում է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) երիտասարդական կազմակերպության հաղորդագրության մեջ:
YEPP 10-րդ համագումարին մասնակցել են 40 երկրի ավելի քան 250 երիտասարդ առաջնորդներ, այդ թվում՝ ՀՀԿ-ի երիտասարդական կազմակերպության պատվիրակները։
ՀՀԿ-ի երիտասարդական կազմակերպության նախագահ Կարեն Ավագյանի վկայությամբ՝ հունական կողմի ներկայացրած Ցեղասպանության ճանաչման բանաձն ընդունվել է միաձայն, ընդ որում՝ կողմ են քվեարկել նաև այն կուսակցությունների ներկայացուցիչները, որոնց երկրները դեռևս չեն ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը։
ԵԺԿ-ի երիտասարդական կազմակերպությունը Եվրոպայի ամենամեծ երիտասարդական քաղաքական կազմակերպությունն է։ Այն համախմբում է եվրոպական մոտ 40 երկրի 57 քաղաքական կուսակցությունների ավելի քան 1, 6 միլիոն երիտասարդների։

На 10-ом съезде Молодежной организации Европейской народной партии (YEPP) в Португалии была принята резолюция о признании и осуждении Геноцидов армян, понтийских греков и ассирийцев.
В документе, в частности, отмечается: «Молодежное крыло ЕНП призывает государства – члены ЕС и СЕ, а также международные организации признать и восстановить исторические реалии в память жертв геноцидов армян, понтийских греков и ассирийцев. Все заинтересованные стороны признают геноцид армян, греков и ассирийцев и принимают 24 апреля, как День памяти жертв Геноцида армян, а 19 мая, как День памяти жертв геноцида понтийских греков».
Отметим, что в 10-ом съезде YEPP принимали участия более 250 молодых лидеров из 40 стран, в том числе и делегация молодежного крыла правящей Республиканской партии Армении, возглавляемая Кареном Авагяном.
Председатель молодежного крыла РПА Карен Авагян отмечает, что представленная греческой стороной резолюция о признании была принята единогласно. При этом, «за» проголосовали также представители тех партий, страны которых еще не признали Геноцид армян, передает Armenia Today.