ԵԱՀԿ գործող համանախագահ, Սերբիայի ԱԳ նախարար Իվիցա Դաչիչը հանդիպել է Բելգրադում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ:
Ինչպես ասվում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ, հանդիպմանը ներկա են եղել ՌԴ-ն, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն ներկայացնող համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Պիեռ Անդրիեն և Ջեյմս Ուորլիքը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը և Հարավային Կովկասի գծով գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Անջելո Գնեդինգերը: Դաչիչը երախտագիտություն է հայտնել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին իրենց աշխատանքի համար:
Ինչպես գրել է իր միկորբոլգոմ ամերիկացի համանախագահը, «այսօր Բելգրադում քննարկեցինք ղարաբաղյան հարցը Սերբիայի ԱԳՆ ղեկավար Դաչիչի հետ: Կարող ենք միասին աշխատել խաղաղ համաձայնագրի վրա»:
Աշխատանքային այցով Լատվիայում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանըմայիսի 21-ին Ռիգայում մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության Արևելյան գործընկերության առաջնորդների հանդիպմանը: ՀՀ ղեկավարն անդրադարձավ նաև ԼՂՀ հակամարտությանը՝ նշելով. այն շարունակում է լրջագույն մարտահրավեր մնալ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ եվրոպական անվտանգության համար:
«Ադրբեջանը չի դադարեցնում սադրանքների, սպառնալիքների և հակահայկական քարոզչության իր գործելաոճը՝ ձգձգելով հակամարտության կարգավորման գործընթացը: Հակահայկական արշավը զուգորդվում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների հետ, իսկ ռեժիմի ընդդիմախոսները վաղուց որակվում են որպես Հայաստանի գործակալներ:
Մեր ընդհանուր տարածաշրջանային անվտանգությանը սպառնացող Ադրբեջանի անպատասխանատու քայլերը չպետք է անարձագանք մնան եվրոպական գործընկերների կողմից։ Դրանք պետք է արժանանան համարժեք գնահատականի: Ուստի կոչ եմ անում տուրք չտալ տարբեր միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի ապակառուցողական նախաձեռնություններին և դրանով իսկ չկիսել պատասխանատվությունը տարածաշրջանում լարվածության ավելացման հարցում»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Сербии Ивица Дачич встретился в Белграде с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
Как отмечается в опубликованном на официальном сайте ОБСЕ сообщении, на встрече присутствовали сопредседатели от России, Франции и США Игорь Попов, Пьер Андрю и Джеймс Уорлик. Во встрече также приняли участие специальный представитель действующего председателя Анджей Каспршик и спецпредставитель действующего председателя по Южному Кавказу Анджело Гнедингер. Дачич выразил признательность сопредседателям МГ ОБСЕ за их работу.
Как написал в своем микроблоге в Twitter Джеймс Уорлик: «Сегодня в Белграде обсудили с главой МИД Сербии Дачичем карабахский вопрос. Можем работать вместе над мирным соглашением».
Накануне, 21 мая, выступая на встрече лидеров Европейской народной партии (ЕНП) и стран Восточного партнерства, президент Армении Серж Саргсян заявил, что карабахский конфликт продолжает оставаться серьезным вызовом как для региональной, так и европейской безопасности.
По словам Саргсяна, Азербайджан продолжает свой стиль провокаций, угроз и антиармянской пропаганды, затягивая переговоры по урегулированию конфликта. «Антиармянская кампания сопровождается грубыми нарушениями прав человека, а противников режима уже давно называют агентами Армении», – отметил он.
«Угрожающие нашей общей региональной безопасности безответственные действия Азербайджана не должны оставаться без ответа со стороны европейских партнеров. Они должны быть удостоены адекватной оценки. Поэтому я призываю не поддаваться деструктивным инициативам Азербайджана на различных международных аренах и таким образом не разделять ответственность в вопросе усиления напряженности в регионе», – подчеркнул президент Армении.