Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Լատվիայի Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են հայ-գերմանական միջպետական հարաբերություններին վերաբերող հարցեր՝ գոհունակությամբ արձանագրելով, որ վերջին շրջանում նշանակալիորեն ընդլյանվել և հարստացել է հայ-գերմանական համագործակցության օրակարգը, որն ամրապնդվել է համագործակցության շուրջ վեց տասնյակ համաձայնագրով, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարության կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար:
Հայաստանի նախագահը և Գերմանիայի կանցլերն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններին և զարգացման հեռանկարին: Այդ հարաբերությունների խորացման գործում ՀՀ նախագահը կարևորել է ԵՄ-ում ծանրակշիռ դեր ունեցող Գերմանիայի դերը:
Անդրադարձ է եղել նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, այդ կապակցությամբ Հայաստանում և աշխարհի բազմաթիվ երկրներում՝ այդ թվում Գերմանիայում տեղի ունեցած հիշատակի և ոգեկոչման միջոցառումներին:
Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Գերմանիայի իշխանություններին՝ Հայոց ցեղասպանության դատապարտման հարցում արտահայտած դիրքորոշման համար:
Հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի խնդիրների և մարտահրավերների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ ճանապարհով կարգավորման բանակցային գործընթացի շուրջ:
Աշխատանքային այցով Լատվիայում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանըմայիսի 21-ին Ռիգայում մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության Արևելյան գործընկերության առաջնորդների հանդիպմանը: Ելույթ ունենալով, երկրի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանի եվրոպական օրակարգը մնում է արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից, և ՀՀ-ն հանձնառու է խորացնելու և էլ ավելի ամրապնդելու ԵՄ հետ գործակցությունը:
«Արևելյան գործընկերությունն այսօր հեշտ ժամանակներ չի ապրում, սակայն մենք չենք համարում, որ այն իրեն սպառել է կամ այլևս անելիք չունի: Պարզապես հարկ է առավել իրատեսորեն գնահատել ստեղծված իրավիճակը, նորովի շարունակել Պրահայից սկսված այս համատեղ ճամփորդությունը: Այո՛, այսօր գործընկերներից երեքն ունեն ԵՄ հետ հարաբերությունների մի մակարդակ, մյուսներն՝ այլ՝ ելնելով իրենց իրավիճակի առանձնահատկություններից: Հետևաբար, պետք է հասկանալ, թե այս նոր պայմաններում ո՞րն է այն առանցքը, որ կապում է գործընկերներին և Եվրոպական միությանը, և ինչի՞ շուրջ է իրականում ընթանալու գործակցությունը»,- նշել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով, որպես գործընկերություն միավորող ընդհանրության հիմքում պետք է շարունակի մնալ բոլոր գործընկեր պետությունների հավատարմությունն ընդհանուր արժեքներին, ժողովրդավարության զարգացմանը, մարդու իրավունքներին, օրենքի գերակայությունը, խաղաղությանն ու կայունության ապահովմանը տարածաշրջանում: Նախագահի համոզմամբ՝ հետագա գործակցության հիմքում պետք է պահպանել հավատարմությունը հասարակության և հաստատությունների կառուցմանն ու զարգացմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ազատ և արդար ընտրություններ անցկացնելուն, դատական համակարգի անկախությանը, ազատ մրցակցության վրա հիմնված շուկայական տնտեսության կայացմանը:

22 Май 2015 - 06:49 AMT
Саргсян обсудил с Меркель перспективы отношений Армения-ЕС и позицию Берлина в вопросе Геноцида армян
Находящийся с рабочим визитом в Латвии президент Армении Серж Саргсян 21 мая встретился с канцлером Германии Ангелой Меркель.
Как сообщает пресс-служба президента Армении, Саргсян и Меркель обсудили отношения Армения-Евросоюз и перспективы развития этих отношений. В контексте углубления этих отношений президент Армении подчеркнул важность позиции Германии, играющей весомую роль в ЕС.
На встрече была затронута также тема 100-летия Геноцида армян и состоявшихся в этой связи в Армении и многих странах мира, в том числе и Германии, памятных мероприятий. Серж Саргсян выразил признательность властям Германии за выраженную ими позицию в вопросе осуждения Геноцида армян.
Собеседники обменялись мнениями вокруг проблем и вызовов в регионе Южного Кавказа, в том числе вокруг переговорного процесса по мирному урегулированию нагорно-карабахской проблемы в рамках Минской группы ОБСЕ.
Накануне, 21 мая, выступая на встрече лидеров Европейской народной партии (ЕНП) и стран Восточного партнерства и говоря о сотрудничестве Армения-ЕС, Серж Саргсян заявил: «Европейская повестка Армении остается приоритетом нашей внешней политики, и мы берем на себя обязательство углубить и еще больше укрепить наше сотрудничество с ЕС».
«Восточное партнерство переживает нелегкие времена, но мы не считаем, что оно себя исчерпало или ему больше нечего делать. Просто нужно боле реалистично оценивать сложившуюся ситуацию, по-новому продолжить это совместное путешествие, начатое в Праге. Да, трое из этих партнеров имеют один уровень отношений с ЕС, другие – другой, исходя из специфики своего положения. Поэтому нужно понять, что является тем стержнем, который объединяет партнеров и Европейский Союз, и вокруг чего на самом деле должно протекать сотрудничество», – сказал Саргсян.
Он подчеркнул, что очень важно сохранить то характерное, всеобщее, что всех объединяет, как Партнерство: «Мы более чем уверены, что в основе этой общности должны остаться приверженность всех стран-партнеров общим ценностям, развитию демократии, правам человека, верховенству закона, обеспечению мира и стабильности в регионе. Таким образом, в основе дальнейшего сотрудничества следует сохранить нашу приверженность развитию строительства общества и учреждений, защите прав человека, борьбе с коррупцией, проведению свободных и справедливых выборов, независимости судебной системы, развитию основанной на свободной конкуренции рыночной экономики».