22 Մայիս 2015 - 11:08 AMT
Մենք ուղիներ կփնտրենք, որպեսզի որպես ԵՏՄ անդամ Հայաստանի պարտավորությունները չհակասեն Եվրամիության հետ հարաբերությունների զարգացմանը որոշ ոլորտներում: Այդ մասին «Կոմերսանտ» թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է Լատվիայի ԱԳՆ ղեկավար Էդգարս Ռինկևիչսը` պատասխանելով այն հարցին, թե որ փուլում են գտնվում Հայաստան-ԵՄ շրջանակային համաձայնագրի պատրաստման աշխատանքները:
«Այս հարցը մենք քննարկել ենք ԵՄ-Հայաստան խորհրդին դեռ հունվարին. Մենք պատրաստ ենք բանակցություններ սկսել Երևանի հետ նոր պայմանագրի շուրջ, որը հիմնված կլինի այն մշակումների վրա, որոնք արդեն կային Հայաստանի հետ 2013-ից, այսինքն ասոցացման մասին համաձայնագրից: Սակայն սկզբունքային տարբերությունն այն է, որ այժմ Հայաստանը ԵՏՄ անդամ է: Եվ մենք ուղիներ կորոնենք, որպեսզի որպես ԵՏՄ անդամ Հայաստանի պարտավորությունները չհակասեն հարաբերությունների զարգացմանը ԵՄ հետ որոշ ոլորտներում»,-ասել է նախարարը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք չկան մտավախություններ, որ Վրաստանի հետ վիզային ռեժիմի վերացման դեպքում դա նախադեպ կստեղծի կովկասյան տարածաշրջանի նաև այլ երկրների համար, կամ դժգոհություն կառաջացնի Թուրքիայում, Ռինկևիչսն ասել է. «Մենք մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի ազատականացման հնարավորություն ենք տալիս մեր բոլոր գործընկերներին: Բացի այդ, մենք որոշակի առաջընթաց ունենք Հայաստանի և Ադրբեջանի պարագայում: Մենք խոսում ենք պարզեցման, ոչ թե ազատականացման մասին, նաև Բելառուսի հետ, թեև իրավաբանական տեքստերը դեռ պատրաստ չեն: Եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը ցանկանան և բոլոր չափանիշները պահպանվեն, ապա ես հիմք չեմ տեսնում նրանց նման հնարավորությունից զրկելու համար: Չէ որ մենք առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ սահմանեցինք Մոլդովայի հետ»:
Եվրահանձնաժողովը հավանություն է տվել գործակցության ընդլայնմանը Հայաստանի և Բելառուսի հետ, մայիսի 19-ին հայտարարել է բարձրաստիճան եվրոպացի պաշտոնյան:
«Մենք պետք է պատրաստ լինենք տարբեր իրավիճակների տարբեր գործընկերների հետ հարաբերություններում: «Արևելյան գործընկերության» ծրագրով մեր երկու գործընկերները` Հայաստանն ու Բելառուսը, որոշել են անդամակցել ԵՏՄ-ին, այսպիսով մենք պետք է ուսումնասիրենք և որոշենք, թե հիմա ինչպես պետք է խորացնենք մեր հարաբերությունները նրանց հետ»,-ասել է նա լրագրողներին:
Ավելի վաղ Լատվիայի արտգործնախարարության «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի հարցերով դեսպան Յուրիս Պոյկանսը հայտարարեց, որ «իրենք կուզենային ավելի շատ պաշտոնական կապեր ունենալ մասնավորապես Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Բելառուսի հետ»:
«Եվրոպական միության դաշնակիցների հետ մենք փորձում ենք այս պետություններից ամեն մեկի նկատմամբ անհատական մոտեցում մշակել: Եկեք քննարկենք օրինակ Հայաստանի դեպքը: Ռիգայի գագաթաժողովի շրջանակներում մենք կարող ենք հայտարարել ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև նոր համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցային գործընթացի մեկնարկի մասին: Թեև դա Ասոցացման համաձայնագիր չէ, այնուհանդերձ՝ այն բխում է Հայաստանի շահերից:

Мы будем искать способы, чтобы обязанности Армении как члена ЕАЭС не противоречили развитию отношений с Евросоюзом в некоторых отраслях. Об этом в интервью газете «КоммерсантЪ» заявил глава МИД Латвии Эдгарс Ринкевичс, отвечая на вопрос в какой стадии находятся переговоры по подготовке рамочного соглашения Армения-ЕС.
«Этот вопрос мы обсуждали еще на совете ЕС-Армения в январе: мы готовы начать переговоры с Ереваном по новому договору, который будет основываться на тех разработках, которые у нас уже были с Арменией с 2013 года, то есть с проекта соглашения об ассоциации. Но принципиальная разница будет в том, что теперь Армения — член Евразийского экономического союза. И мы будем искать способы, чтобы обязанности Армении как члена ЕАЭС не противоречили развитию отношений с Евросоюзом в некоторых отраслях», – сказал министр.
Комментируя вопрос о том, нет ли опасений, что в случае отмены визового режима для Грузии, это создаст прецедент для других стран кавказского региона или обидит Турцию, Ринкевичс сказал: «Мы предоставляем возможность визовой либерализации всем партнерам. Кроме того, у нас есть определенный прогресс в отношении Армении и Азербайджана. Мы говорим об упрощении — не либерализации — визового режима и с Белоруссией, хотя юридические тексты еще не готовы. Если Армения или Азербайджан захотят и все критерии будут выполнены, то я не вижу никаких оснований, чтобы мы не дали им такую же возможность. Ввели же мы безвизовый режим с Молдавией».
Ранее сообщалось, что Еврокомиссия одобрила предложения по расширению сотрудничества с Арменией и Белоруссией.
«Мы должны быть готовы к разным ситуациям в отношениях с разными партнерами , двое из наших партнеров по «Восточному партнерству» – Армения и Белоруссия приняли решение стать частью Евразийского экономического союза, и таким образом мы должны изучить и решить, каким образом сейчас углублять наши отношения", — заявил 19 мая высокопоставленный европейский представитель журналистам.
До того посол по особым поручениям по вопросам «Восточного партнерства» министерства иностранных дел Латвии Юрис Пойканс отметил, что «они бы хотели более официальных связей, в частности, с Арменией, Азербайджаном и Беларусью»: «С союзниками из Европейского союза мы пытаемся разработать индивидуальный подход в отношении каждого из этих государств. Давайте обсудим, к примеру, случай Армении. В ходе саммита в Риге мы можем объявить о начале переговорного процесса относительно нового Соглашения между Арменией и ЕС. Хотя это не Соглашение об Ассоциации, тем не менее, он исходит из интересов Армении».