25 Մայիս 2015 - 06:42 AMT
«Այսօր (մայիսի 24-ին) Հայրապետյանին հայտնեցին, որ Իզմեստևի հանդեպ խարդախության մասին ՌԴ ՔՕ 159-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (առանձնակի խոշոր չափերի խարդախություն) քրեական գործով նախաքննությունն ավարտված է»,-ասել է գործարարի փաստաբար Ռուբեն Մարգարյանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ըստ փաստաբանի, քննությունը միայն դատապարտված սենատորի մոր ցուցմունքն ունի, թե մեղավորության ինչ այլ ապացույցներ կան, պաշտպանությունը կիմանա, ծանոթանալով քրեական գործին:
«Այս գործը եզակի է նրանով, որ, հավանաբար, ՌԴ պատմության մեջ առաջին անգամ քննությունը հայտնի բարերարի այսքան ակտիվ ու արագ քրեական հետապնդում է իրականացնում` ելնելով մի շարք սպանությունների համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված տուժողի շահերից»,-ասել է Մարգարյանը:
Լևոն Հայրապետյանը մեղադրվում է 2009 թվականին «Սիստեմա» ընկերությանն Ուրալ Ռահիմովի կողմից «Բաշնեֆտ»-ի վաճառքին ներգրավվածության համար: Մասշտաբային արբիտրաժային գործընթացի հետևանքով «Բաշնեֆտ»-ը վերադարձվել է պետությանը: Հետաքննության տվյալներով` Հայրապետյանը խաբեությամբ յուրացրել է Իզմեստևին պատկանող 700 000 դոլարը:
Մինչդեռ այսօր` մայիսի 25-ին Մոսկվայի քաղաքային դատարանը կստուգի Լևոն Հայրապետյանին տնային կալանքի տակ պահելու օրինականությունը:
Քննիչի միջնորդագրի համաձայն՝ Հայրապետյանի տնային կալանքի ժամկետը հաստատված է մինչև հուլիսի 28-ը, սակայն փաստաբանները բողոքարկել են այդ որոշումը: Այդ ընթացքում նախատեսվում է մի շարք փաստաթղթեր առգրավել, ինչպես նաև մի շարք քննչական գործողություններ անցկացնել, սակայն հատկապես ինչ գործողությունների մասին է խոսքը, գերատեսչությունը չէր հստակեցրել: Դատախազը քննության պահանջը հիմնավորված է համարել և հավանություն տվել:
Պաշտպանությունը նշել է, որ վերջին 4 ամսում ոչ մի քննչական գործողություն Հայրապետյանի մասնակցությամբ չի անցկացվել, հետևաբար, հարկ չկա նրան տնային կալանքի տակ պահել:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ձեռներեց և բարերար Լևոն Հայրապետյանի գործը, որը մեղադրվում է «Բաշնեֆտի» բաժնետոմսերի յուրացմանը մեղսակից լինելու մեջ, առանձին վարույթ է ընդունվել հետաքննության մոտալուտ ավարտի կապակցությամբ: Այս մասին ապրիլի 13-ին հայտնել է դատախազության ներկայացուցիչը Մոսկվայի Բասմանի շրջանի դատարանում, որը դիտարկում է Հայրապետյանի տնային կալանքի ժամկետը երկարացնելու հարցը: «Հայրապետյանի գործն առանձին վարույթով կքննվի հետաքննության մոտալուտ ավարտի կապակցությամբ»,-ասել է դատախազը:
Իր հերթին պաշտպանությունը հայտարարել է Հայրապետյանին ներկայացված մեղադրանքների մեղմացման մասին, քանի որ գործն առանձին վարույթ է ընդունվել իսկ քննության փաստարկներն ապացուցված չեն: Ըստ փաստաբանի, Հայրապետյանին մեղադրում են յուրացման մեջ, այն դեպքում, երբ մինչ այդ դրանից բացի նրան մեղադրում էին նաև «ապօրինի ստացած միջոցներն օրինականացնելու մեջ»:
Նախորդ տարվա հուլիսի 24-ին գործարար Լևոն Հայրապետյանին, որին կասկածում են հափշտակումների և «Բաշնեֆտի» բաժնետոմսերի ապօրինի օրինականացման մեջ, ՌԴ Քննչական կոմիտեն մեղադրանք ներկայացվեց ՌԴ ՔՕ 160 (յուրացում և վատնում) ու 174 (փողերի լվացում) հոդվածների հատկանիշներով:

25 Май 2015 - 06:31 AMT
Следствие завершило предварительное расследование дела в отношении бизнесмена Левона Айрапетяна, обвиняемого в хищении 700 тысяч долларов у пожизненно осужденного бывшего сенатора Игоря Изместьева, сообщил РИА Новости адвокат обвиняемого Рубен Маркарян.
«Сегодня, в выходной день — воскресенье, Айрапетяну было объявлено об окончании предварительного следствия по данному уголовному делу по части 4 статьи 159 УК РФ (мошенничество в особо крупном размере)», — сказал защитник.
По его словам, следствие располагает показаниями матери осужденного сенатора, какие еще есть доказательства вины, защита узнает, только ознакомившись с уголовным делом.
«Уникальность этого дела в том, что, вероятно, впервые в истории российское следствие так активно и быстро осуществляет уголовное преследование известного мецената в интересах потерпевшего, осужденного пожизненно за серию убийств», — подчеркнул Маркарян, сообщает РИА Новости.
Между тем, сегодня, 25 мая, Мосгорсуд проверит законность содержания Левона Айрапетяна под домашним арестом.
По ходатайству следователя срок домашнего ареста Айрапетяна установлен до 28 июля, адвокаты обжаловали это решение.
Левон Айрапетян находится под арестом в рамках уголовного дела по хищению «Башнефти». Ему предъявлено обвинение по статье 174 УК РФ (легализация и отмывание денежных средств). Следствие считает, что Айрапетян причастен к продаже акций Башнефти со скидкой в 500 миллионов долларов компании АФК «Система» (президент «Системы» Владимир Евтушенков также под домашним арестом), и легализации средств, за что бизнесмен получил вознаграждение $50 миллионов. Фигурантами дела являются также владелец АФК Система Владимир Евтушенков и экс-глава Башнефти Урал Рахимов. Помимо этого, бизнесмену предъявлено обвинение в вымогательстве $700 тысяч у матери осужденного башкирского сенатора Изместьева за лоббинг его освобождения из тюрьмы.
Как заявил защитник Айрапетяна, у его подзащитного было диагностировано онкологическое заболевание. Айрапетян был отпущен под домашний арест 3 октября. Согласно постановлению, Айрапетян не может покидать пределы помещения без разрешения следователя, совершать звонки, принимать корреспонденцию и общаться с кем-либо, кроме сотрудников СКР, ФСИН, адвокатов и близких родственников.
Сам бизнесмен заявляет, что подозрения в его адрес ничем не доказаны. В Армении и армянских общинах регулярно проводятся акции протеста с требованием освободить Айрапетяна.