27 Մայիս 2015 - 09:55 AMT
Մայիսի 26-ին պաշտոնական այցով Լիբանանում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է իր լիբանանցի պաշտոնակից Ջեբրան Բասիլի հետ: Հանդիպումը մեկնարկեց առանձնազրույցի ձևաչափով, ինչին հաջորդեցին բանակցությունները՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
Ողջունելով ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարին` Լիբանանի արտգործնախարարն ասաց, որ երկու պետությունների միջև ձևավորվել են օրինակելի հարաբերություններ, ինչը պայմանավորված է բարեկամական համագործակցության ամրապնդման երկուստեք ցանկությամբ, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Նախարարները շարունակեցին մեկ ամիս առաջ Երևանում մեկնարկած երկխոսությունը, երբ Ջեբրան Բասիլը Հայաստան էր ժամանել՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին: Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ջեբրան Բասիլն անդրադարձան երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության հարցերին, արտգործնախարարությունների միջև խորհրդատվություններին, փոխգործակցությանը բազմակողմ ձևաչափերում, կարևորեցին իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը։ Երկուստեք ընդգծվեց, որ առկա է մեծ ներուժ՝ առևտրատնտեսական համագործակցության խորացման համար, և այս առումով զգալի աշխատանք կա իրականացնելու։
Անդրադառնալով լիբանանահայ համայնքին` նախարարները նշեցին, որ հայ համայնքը, մեծ դրական դերակատարություն ունենալով երկրի հասարակական-քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքում, հուսալի ու ամուր կամուրջ է հանդիսանում երկու բարեկամ երկրների և ժողովուրդների միջև: Հայաստանի և Լիբանանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին արտերկրում հայկական և լիբանանյան համայնքային կառույցների միջև համագործակցության հնարավորությունները։
Հանդիպմանն անդրադարձ արվեց Լիբանանի հարավում խաղաղապահ առաքելության կազմում հայկական զորախմբի մասնակցությանը: Նախարար Նալբանդյանն իր գործընկերոջը հայտնեց, որ Հայաստանը նախատեսում է ավելացնել Լիբանանում տեղակայված իր զորախմբի թվաքանակը:
Նոյեմբերի 26-ին Լիբանան մեկնեց հայ խաղաղապահների 32 հոգանոց ստորաբաժանումը: Հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանումն իտալական զորախմբի կազմում մասնակցում է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականացվող «Լիբանանում Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության ժամանակավոր ուժեր» (ՅՈՒՆԻՖԻԼ) առաքելությանը և իրականացնում է ՄԱԿ-ի զինավանի անվտանգության ապահովում: Այն մասին, որ հայ խաղաղապահներ կտեղակայվեն նաև Լիբանանում մասնավորապես ասել էր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերին իտալական Corriere della Serra թերթին տված հարցազրույցում: Նախագահն այն ժամանակ նշեց, որ ՀՀ կառավարությունը մշտապես սատարել է տարածաշրջանային կայունացմանն ուղղված խոշոր կոալիցիաների ջանքերին:
Բանակցություններին քննարկվեցին Մերձավոր Արևելքում ընթացող զարգացումները, կարևորվեց միջազգային հանրության համախմբումը ահաբեկչության դեմ պայքարում։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ջեբրան Բասիլը, անդրադառնալով այս տարվա մարտին Հայաստանի, Լիբանանի, Ռուսաստանի և Վատիկանի նախաձեռնած՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի շրջանակներում Մերձավոր Արևելքում փոքրամասնությունների պաշտպանությանը նվիրված բարձր մակարդակի քննարկմանը, շեշտեցին այդ ուղղությամբ հետևողական աշխատանքների իրականացման անհրաժեշտությունը։
Նախարար Նալբանդյանն իր լիբանանցի գործընկերոջը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված՝ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների ջանքերը:
ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականացվող «Լիբանանում Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության ժամանակավոր ուժերը» (ՅՈՒՆԻՖԻԼ) տեղակայվեցին Լիբանանի հարավում 1978 թվականին, Իսրայելի ներխուժումից հետո: Մանդատով նախատեսվում է մինչև 15 հազար խաղաղապահների տեղակայում, այսօրվա դրությամբ Լիբանանում ծառայում է մոտ 10 հազար զինվորական, այդ թվում 1000 նավաստի: Հայ խաղաղապահները 2004 թվականից ընդգրկված են միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում և ներկայումս առաքելություն են իրականացնում ևս երկու երկրում` Աֆղանստանում և Կոսովոյում, ավելի վաղ՝ նաև Իրաքում:

27 Май 2015 - 10:11 AMT
В рамках официального визита в Ливан министр иностранных дел Эдвард Налбандян встретился со своим ливанским коллегой министром иностранных дел Ливана Джераном Бассилом. Как сообщили в пресс-службе МИД Армении, встреча началась с переговоров в формате тет-а-тет, за которой последовали переговоры с участием делегаций.
Поприветствовав главу внешнеполитического ведомства Армении, министр иностранных дел Ливана отметил, что между двумя странами сформировались отношения, достойные подражания, что связано с обоюдным желанием укреплять двусторонние дружественные связи.
Министр продолжили начатый месяц назад диалог, когда Джебран Бассил посетил Армению для участия в поминальных мероприятиях по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян.
Эдвард Налбандян и Джебран Бассил коснулись вопросов политического диалога между двумя странами, консультаций министерств иностранных дел Армении и Ливана, взаимодействия в двустороннем формате. Была отмечена важность расширения договорно-правового поля. Стороны подчеркнули наличие большого потенциала для углубления торгово-экономического сотрудничества, отметив, что с этой точки зрения еще многое предстоит сделать.
Касаясь армянской общины Ливана, министры отметили, что армянская община, играя важную положительную роль в общественно-политической, экономической и культурной жизни Ливана, является надежным и прочным мостом, связывающим Армению и Ливан. Главы внешнеполитических ведомств Армении и Ливана обсудили перспективы сотрудничества армянских и ливанских общинных организаций за рубежом.
На встрече собеседники коснулись участия армянских миротворцев в составе миротворческой миссии на юге Ливана. Министр Налбандян сообщил своему коллеге, что Армения намерена увеличить численность своих миротворцев в Ливане.
Контингент армянских миротворцев отправился в Ливан 26 ноября 2014 года. 32 миротворца участвуют в миссии UNIFIL в составе контингента Италии.
Временные силы ООН в Ливане (UNIFIL – United Nations Interim Force In Lebanon) размещены в южной части страны после израильского вторжения в Ливан в 1978 году. Мандат предусматривает размещение до 15 тысяч миротворцев, на данный момент службу в Ливане несут около 10 тыс. военных, включая 1000 моряков.
В ходе переговоров Налбандяна и Бассила были обсуждены также процессы на Ближнем Востоке, была отмечена важность объединения международного сообщества в борьбе с терроризмом.
В повестке дня переговоров были также вопросы, связанные с сотрудничеством в рамках Международной организации Франкофонии, а также проведением министерского саммита в этом году в Ереване.
Министр Налбандян представил своему ливанскому коллеге усилия Армении и сопредседателей Минской Группы ОБСЕ в направлении мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Министры иностранных дел Армении и Ливана выступили с заявлением для СМИ. Налбандян и Бассил продолжили обсуждения в ходе официального обеда в честь министра иностранных дел Армении.
В рамках визита, Налбандян посетил посольство Армении в Ливане, где встретился с представителями и руководителями армянских общинных структур Ливана, ответил на многочисленные вопросы участников встречи, передает Armenia Today.