29 Մայիս 2015 - 11:39 AMT
Կոնգրեսական Շերման. Արցախի ժողովուրդն ու կառավարությունը կարողացել են ժողովրդավարական հասարակություն կառուցել
Չնայած դժվարություններին` Լեռնային Ղարաղբաի ժողովուրդն ու կառավարությունը կարողացել են սեղմ ժամկետում ժողովրդավարական և քաղաքացիական հասարակություն կառուցել: Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Բրեդ Շերմանի հայտարարության մեջ` ի պատասխան Արցախում վերջերս տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ դիտորդների զեկույցին, հայտնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը:
Ըստ կոնգրեսականի, Արցախի ժողովուրդն ընդունեց ժողովրդավարական արժեքները Ղարաբաղում կառավարության ստեղծման պահից սկսած: Կոնգրեսականն ասել է, որ դիտորդները` ակադեմիկոսներ, գիտնականներ և ընտրական գործընթացների և մարդու իրավունքների գծով փորձագտներ, հայտարարեցին, որ ընտրություններն անցել են ըստ միջազգային չափանիշների և նշել են կանանց մասնակցությունն ամբողջ գործընթացին հավասար հիմունքներով: «Ես անհամբեր սպասում եմ Արցախի աջակցությանն ուղղված ջանքերի շարունակությանն ու ԱՄՆ և Արցախի միջև կապերի ամրապնդմանը»,-հայտարարել է նա, հայտնում է Armenia Today-ը:
Մայիսի 3-ին Արցախում կայացած խորհրդարանակն ընտրությունների ընթացքում ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմել է 102 042, իսկ քվեարկության մասնակիցների թիվը` 72 296 կամ ընտրողների ընդհանուր թվի 70, 8 տոկոսը: Տարածքային ոչ մի ընտրական հանձնաժողով ընտրությունների ընթացքի վերաբերյալ գրավոր դիմում-բողոք չի ստացել: «Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով է մուտքագրվել երեք բողոք կամ դիմում, որոնցից երկուսին հարցը կարգավորված է ի օգուտ դիմումատուների, իսկ մեկը քննարկման փուլում է», – ասել է Լեռնային Ղարաբաղի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանը:
Ապրիլի 30-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն իրենց հայտարարությունում, անդրադառնալով Արցախում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին, նշել են. «Հակամարտության համապարփակ կարգավորման գործում մենք ճանաչում ենք Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դերն իր ապագան որոշելու հարցում: Այդուհանդերձ մեր երեք երկրներից ոչ մեկը, ինչպես նաև որևէ այլ երկիր Լեռնային Ղարաբաղը չի ճանաչում որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն: Համապատասխանաբար մենք չեն ընդունում այս ընտրությունների արդյունքների ազդեցությունը Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի վրա և շեշտում ենք, որ դրանք որևէ կերպ չեն կանխորոշում Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը կամ ընթացիկ բանակցությունների արդյունքները, որոնք նպատակ ունեն հասնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և խաղաղ կարգավորմանը»:
Ընտրությունների արդյունքում «Ազատ հայրենիք» կուսակցությունը, որը ղեկավարում է Արցախի վարչապետ Արա Հարությունյանը, կստանա 11 մանդատ, «Ազգային վերածնունդ» կուսակցությունը՝ 1 մանդատ և այդ միակ պատգամավորը կլինի Հայկ Խանումյանը, «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունը»՝ 4 մանդատ, «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը»՝ 4 մանդատ, «Շարժում 88» կուսակցությունը՝ 2 մանդատ, ասվում է ԼՂՀ ԿՀՎ հաղորդագրության մեջ:

29 Май 2015 - 11:03 AMT
Конгрессмен Шерман: Народ и правительство Арцаха смогли построить демократическое общество за короткий срок
Несмотря на трудности, народ и правительство Нагорного Карабаха сумели построить демократическое и гражданское общества за короткий срок. Об этом говорится в заявлении члена Палаты представителей Конгресса США Брэда Шермана в ответ на доклад наблюдателей по выборам в Карабахе, сообщает Армянский национальный комитет Америки.
По словам конгрессмена, он всегда поддерживал демократические ценности, и народ Арцаха принял демократические идеалы с момента создания правительства в Карабахе. Конгрессмен подчеркнул, что наблюдатели – академики, ученые и эксперты в области избирательных процессов и прав человека, заявили, что выборы прошли в соответствии с международными стандартами и отметили участие женщин на протяжении всего процесса в качестве равноправных участников. «Я с нетерпением жду продолжения усилий по поддержке Арцаха и укреплению связей между США и Республикой», – заявил он, передает Armenia Today.
3 мая прошло голосование на парламентских выборах в Нагорном Карабахе. Явка составила 70,6% от общего числа избирателей. В выборах участвовали все три партии, представленные парламенте республики, а также четыре оппозиционные. Представитель ЕС заявил, что Евросоюз не намерен признавать конституционные и нормативные рамки выборов. США также отказались признавать парламентские выборы в Нагорном Карабахе. При этом в международных структурах заявили, признают роль народа Нагорного Карабаха в определении своего будущего. Заявления США и ЕС о непризнании выборов не влияют на демократический характер волеизъявления людей, заявили руководители Нагорного Карабаха.
Согласно результатам выборов, по пропорциональной системе выборов в парламента от партии «Азат Айреник» («Свободная Родина») было избрано 11 депутатов, от партии «Азгаин Верацнунд» («Национальное возрождение») – 1, от «Арцахи Жоговурдаваракан кусакцутюн» (Демпартия Арцаха) – 4, от АРФ «Дашнакцутюн» – 4, от партии «Шаржум-88» («Движение-88») – 2 депутата.