Սերբիայի ԱԳՆ ղեկավար և ԵԱՀԿ գործող նախագահ Իվիցա Դաչիչը այցով ժամանել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջան:
Ինչպես հայտնում է ԵԱՀԿ մամուլի ծառայությունը, հունիսի 1-ին Դաչիչը հանդիպում ունի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, խորհրդարանի ներկայացուցիչ Օքթայ Ասադովի, ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի, ինչպես նաև առաջատար քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ: Երկուշաբթի Դաչիչը մամուլի ասուլիս կանցկացնի Ադրբեջանի ԱԳՆ շենքում:
«Հունիսի 2-ին Դաչիչը կմեկնի Վրաստան, որտեղ կհանդիպի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլիի, վարչապետի, ԱԳ նախարարի, խորհրդարանի խոսնակի և քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ»,-ասվում է ԵԱՀԿ մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Վրաստանից ԵԱՀԿ նախագահը կմեկնի Հայաստան: Դաչիչը հունիսի 3-ին հանդիպում կունենա ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ԱԳ նախարարի, խորհրդարանի խոսնակի, քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև կայցելի ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակ, հայտնել է ԵԱՀԿ մամուլի ծառայությունը: ՀՀ մայրաքաղաքում նաև տեղի կունենա Դաչիչի և ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի համատեղ մամուլի ասուլիսը:
Մայիսի 21-ին ԵԱՀԿ գործող համանախագահ, Սերբիայի ԱԳ նախարար Իվիցա Դաչիչը հանդիպել է Բելգրադում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ:
Ինչպես ասվում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ, հանդիպմանը ներկա են եղել ՌԴ-ն, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն ներկայացնող համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Պիեռ Անդրիեն և Ջեյմս Ուորլիքը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը և Հարավային Կովկասի գծով գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Անջելո Գնեդինգերը: Դաչիչը երախտագիտություն է հայտնել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին իրենց աշխատանքի համար:
Ինչպես գրել է իր միկորբոլգոմ ամերիկացի համանախագահը, «այսօր Բելգրադում քննարկեցինք ղարաբաղյան հարցը Սերբիայի ԱԳՆ ղեկավար Դաչիչի հետ: Կարող ենք միասին աշխատել խաղաղ համաձայնագրի վրա»:

Глава МИД Сербии и действующий председатель ОБСЕ Ивица Дачич прибыл с визитом в регион Южного Кавказа.
Как сообщает пресс-служба ОБСЕ, 1 июня Дачич встретится с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, представителем парламента Октаем Асадовым, и главой МИД Эльмаром Мамедъяровым, а также представителями ведущих политических партий. В понедельник Дачич проведет пресс-конференцию в здании МИД Азербайджана.
«Дачич также посетит 2 июня Грузию, где встретится с президентом Георгием Маргвелашвили, с премьер-министром, главой МИД, спикером парламента и лидерами политических партий Грузии», — говорится в субботнем пресс-релизе ОБСЕ.
На следующей день после визита в Грузию у председателя ОБСЕ намечен визит в Армению. Дадич встретится 3 июня с президентом Сержем Саргсяном, с министром иностранных дел, спикером парламента, с представителями политических партий, а также посетит офис ОБСЕ в Ереване, сообщила пресс-служба ОБСЕ. Также в армянской столице состоится совместная пресс-конференция Дачича и главы МИД Армении Эдварда Налбандяна.
21 мая Ивица Дачич встретился в Белграде с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
Как отмечалось в опубликованном на официальном сайте ОБСЕ сообщении, на встрече присутствовали сопредседатели от России, Франции и США Игорь Попов, Пьер Андрю и Джеймс Уорлик. Во встрече также приняли участие специальный представитель действующего председателя Анджей Каспршик и спецпредставитель действующего председателя по Южному Кавказу Анджело Гнедингер. Дачич выразил признательность сопредседателям МГ ОБСЕ за их работу.
Как написал в своем микроблоге в Twitter Джеймс Уорлик: «Сегодня в Белграде обсудили с главой МИД Сербии Дачичем карабахский вопрос. Можем работать вместе над мирным соглашением».